Pobudniki referenduma o zakonu o drugem tiru še zadnji dan zbirajo podpise za njegov razpis. Po besedah predsednika gibanja Davkoplačevalci se ne damo Vilija Kovačiča so število potrebnih 40.000 podpisov že presegli, a z zbiranjem nadaljujejo, da zagotovijo "varnostno rezervo". Podpise namerava Kovačič v DZ vložiti prihodnji četrtek.
Nasprotniki zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper in pobudniki referenduma so imeli ob začetku tedna zbranih 41.600 podpisov. Rok za zbiranje se sicer izteče danes, nato pa imajo pobudniki sedem dni časa, da podpise vložijo v DZ.
Kovačič je na ponedeljkovi novinarski konferenci napovedal, da bodo podpise v DZ vložili na dan izteka roka, torej prihodnji četrtek.
Pobudniki pravijo, da bi šlo ceneje in hitreje, Cerar prepričan, da gre za novo "nagajanje" s strani SDS
Pobudniki referenduma ves čas opozarjajo, da gradnji drugega tira ne nasprotujejo, moti pa jih način, na katerega se je vlada lotila projekta. Sami se zavzemajo predvsem za drugo traso, po kateri bi bil projekt po njihovi oceni zgrajen hitreje in ceneje.
V zbiranju podpisov pobudnikom referenduma pomaga največja opozicijska stranka SDS, zato koalicije dejstvo, da so jih zbrali zadosti, ni presenetilo.
Cerar: Ne odstopamo od projekta, ker je nujen za Slovenijo
Premier Miro Cerar kljub zbranim podpisom za referendum o drugem tiru od projekta ne odstopa in poudarja, da bo storil vse za njegovo uresničitev, saj je nujen za Slovenijo. Ob tem obžaluje poskuse blokade, pri katerih gre po njegovih besedah zgolj za "nagajanje iz politikantskih razlogov".
"Zakonodajni referendum je ustavna pravica, ki je ne bom skušal preprečiti," je poudaril premier ob prihodu na vrh EU v Bruslju. Če so pobudniki zakonito zbrali podpise, referendum bo in o tem ni dvoma, je dodal.
Ob tem se je po njegovih besedah treba zavedati, da referendum pomeni poskus blokade enega najpomembnejših infrastrukturnih projektov Slovenije, ki nas pelje v prihodnost in postavlja na svetovni transportni zemljevid ter omogoča dolgoročno preživetje Luki Koper in njeno konkurenčnost.
Cerar: Ta želja po uničenju projekta, ki ga Slovenija res potrebuje, me nadvse čudi
Projekt po Cerarjevih navedbah podpirajo Evropska komisija, Evropska investicijska banka, pet zalednih držav in Španija. Poleg tega gre za projekt z optimizirano finančno konstrukcijo, ki v najmanjši meri bremeni davkoplačevalce.
Zato predsednika vlade "izredno čudi ta želja po nagajanju" in uničenju tako pomembnega projekta, ki ga Slovenija nujno potrebuje. SDS in Janez Janša se po Cerarjevih besedah skrivata za predsednikom gibanja Davkoplačevalci se ne damo Vilijem Kovačičem, kar je "skrajno čudaško".
O možnosti spremembe trase je Cerar dejal, da se je ta pripravljala dolga leta in da je bila celo Janševa vlada tista, ki je sprejela odločitev o večjem delu te trase, danes pa problematizirajo lastne odločitve.
"Resnično je zelo očitno, da gre samo za nagajanje iz politikantskih razlogov, da bi se preprečil projekt, ki je dober za Slovenijo," meni premier. Ob tem poudarja, da od projekta ne odstopa in da verjame, da jim bo uspelo.
V petek bo znano, če bomo dobili evropska sredstva za pripravljalna dela
Ob tem je premier spomnil, da je Slovenija v začetku leta kandidirala za evropska sredstva za pripravljalna dela ter izdelavo projektne dokumentacije za glavno traso drugega tira, in izpostavil, da bo v petek izvedela, ali je bila pri tem uspešna. Evropska komisarka za promet Violeta Bulc bo namreč v petek v Ljubljani sporočila izid procesa.
KOMENTARJI (589)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.