Vlada je po več kot sedmih urah zasedanja, odločila, da odločitve o prodaji ne bo sprejela. Končno odločanje je tako vrnila nazaj na Slovenski državni holding (SDH).
"Prvi sklep je ta, da vlada nalaga organom SDH, da nadaljujejo s postopkom in z vsemi potrebnimi aktivnostmi v okviru roka veljavnosti ponudbe," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal premier Miro Cerar. Vlada se je namreč opredelila do obeh odprtih vprašanj, zaradi katerih se je nadzorni svet SDH obrnil na vlado.
Tako vlada soglaša z mehanizmom razdelitve tveganj, predvidenim v prodajni pogodbi. Obenem je vlada upravi SDH naložila, da v primeru sklenitve pogodbe o prodaji delnic in vseh drugih pogodb, potrebnih za izvršitev posla, vključi v to tudi opcijsko pogodbo za nakup 100-odstotnega deleža družbe Soline v korist Republike Slovenije.
"Ta opcijska pogodba mora biti sklenjena do roka morebitnega prenosa delnic Telekoma Slovenije na kupca delnic," je povedal premier.
Ob tem v vladi pričakujejo, da bo SDH po enem letu in pol pravočasno opravil svojo dolžnost, sprejel odgovornost in sledil svoji odločitvi, v kateri "je nadzorni svet skupaj z upravo ugotovil, da je prodaja Telekoma primerna in ekonomsko utemeljena".
V SD glasovali proti sklepu
V SD vrnitve odločanja o Telekomu na SDH niso podprli. Menili so, da bi na podlagi stališča nadzornega sveta SDH, ki ni dal soglasja k predlogu uprave za prodajo Telekoma, danes lahko ugotovili, da je prodajni postopek zaključen.
Po besedah Dejana Židana je sicer uprava SDH predlagala, da bi vlada dala soglasje k prodaji britanskemu skladu Cinven, a za to ni bilo možnosti, saj ni bilo primernih gradiv.
Židan je želel, da bi vlada danes dokončno odločila in končala postopek prodaje Telekoma, zato je glasoval proti današnjemu sklepu o vrnitvi odločanja o Telekomu na SDH.
Prvi mož SDH Matej Pirc po seji vlade razpleta ni komentiral.
Več pojasnil vlade pa bosta na novinarski konferenci predstavila premier Miro Cerar in minister za finance Dušan Mramor.
Erjavec: Naj SDH odloči
Prvak DeSUS Karl Erjavec je že ob predčasnem odhodu s seje pojasnil, da bo DeSUS zagovarjal to, da bi odločanje o prodaji Telekoma Slovenije prepustili SDH.
"Predlagamo, da SDH opravi tiste naloge, ki jih ima po zakonski pristojnosti, saj je bil ustanovljen zato, da politika ne odloča o takšnih zadevah, kot je privatizacija," je ob odhodu s seje vlade novinarjem povedal Erjavec.
Poudaril je še, da so v DeSUS zahtevali posebno zaščito za Soline. Torej, da je treba v pogodbi v primeru prodaje Telekoma Cinvenu zaščititi Soline kot narodni park.
DeSUS je sicer ves čas poudarjala, da bo njena odločitev o prodaji Telekoma odvisna od presoje, ali je Cinven strateški partner. A danes Erjavec pravi, da ni stvar vlade, da opredeli, ali je posamezno podjetje strateško ali ne. To bo po njegovih besedah moral oceniti SDH, in sicer zlasti v ekonomskem smislu. Pravne definicije glede tega namreč ni, je dodal Erjavec. SDH bo torej po njegovih besedah moral ugotoviti, kakšni so načrti te družbe in kakšna bodo vlaganja.
Prvak DeSUS je prepričan, da bodo na vladi danes glasovali. Če bo na mizi predlog za prodajo Telekoma, bodo ministri DeSUS glasovali proti takšnemu sklepu. "Menim pa, da takšnega sklepa ne bo," je dejal.
Židan: Argumenti, ne strankarska disciplina
Predsednik SD Dejan Židan pa je pred sejo izrazil upanje, da bodo uspeli prepričati ministrski zbor v sprejem predloga SD, da se vlada seznani s tem, da nadzorni svet SDH ni podal soglasja k prodaji, in da se prodajni postopek Telekoma konča. Poudaril je, da nadzorni svet SDH ni dal soglasja k prodaji Telekoma in je slednje tudi pojasnil, opozoril pa je še na ponujeno ceno.
Po njegovem mnenju so nadzorniki SDH tudi ugotovili, da Cinven ni strateški kupec. "Strateški kupec je tisti, ki je iz panoge in namerava podjetje razvijati, ne pa ga pripraviti za prodajo, da on doseže prevzemno premijo," je prepričan.
Na novinarsko vprašanje, ali ni strateški kupec, če je doslej "naredil" dva telekomunikacijska velikana, ni odgovoril konkretno. "Država ima dobre menedžerje, mora jih pravilno motivirati. Namen prodaje tudi ni prodaja kot takšna, pač pa dosega ciljev, ki so za prodajo Telekoma definirani. To sta strateški kupec in poštena cena," je poudaril in dodal, da noben od teh ciljev ni dosežen.
Premier Miro Cerar je že v petek napovedal, da bo vlada odigrala svojo vlogo. Ob tem je ocenil, da položaj s Telekomom Slovenije jasno kaže na to, da tako imenovana neodvisna institucija SDH nujno potrebuje temeljito prenovo, in spomnil, da se je ravno končal javni razpis za nove nadzornike SDH. Proti SDH vlada sicer ne bo ukrepala neposredno.
ZL: Prodaja Telekoma je ogromna napaka
Poslanska skupina Združena levica je medtem v izjavi za medije ponovno opozorila, da je prodaja Telekoma kot strateškega podjetja ogromna napaka, s katero se Slovenija odpoveduje velikemu delu gospodarske suverenosti.
Odločanje v nedeljo dopoldne je po njihovih navedbah še "dodaten dokaz, da vlada deluje z roko v roki s tujim finančnim kapitalom. Ni druge razlage, kot da je podlegla ultimatu sklada špekulativnega kapitala Cinven, ki je odločitev zahteval v roku desetih dni."
V ZL ob tem napovedujejo, da bodo naredili vse, vključno z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, da se ugotovi osebna in politična odgovornost vseh, ki so sodelovali v "procesu umazane privatizacije Telekoma".
Spomnimo
Uprava in nadzorni svet SDH sta prodajo Telekoma Cinvenu kot edinemu ponudniku sicer ocenila kot primerno in ekonomsko utemeljeno. Vendar pa nadzorniki v četrtek zvečer niso dali soglasja k prodaji družbe, ampak so odločitev o prodaji prepustili vladi kot skupščini holdinga. Za to so se odločili zaradi vprašanja, ali gre v primeru Cinvena za strateškega vlagatelja, in vprašanja jamstva države za morebitne obveznosti Telekoma iz naslova sodnih sporov in konkurenčnih postopkov. Prodajna pogodba namreč vsebuje mehanizem razdelitve teh tveganj.
Cinven, ki se poteguje za približno tričetrtinski delež v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju, je sicer v sredo sporočil, da pričakuje odločitev prodajalcev do 10. junija.
KOMENTARJI (690)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.