Gospodarstvo

FOTO: Pahor problem v Secopu primerjal z Muro

Črnomelj, 07. 04. 2011 08.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Brez strateškega partnerja bodo v Secopu brez dela še preostali delavci, je ob obisku vladne delegacije dejal generalni direktor Matjaž Strmec. Vlada si želi, da bi lastnika podjetja prepričala, da še nekaj let ostane v Sloveniji.

Do leta 2016 naj bi vlada v območje Bele krajine in Kočevskega vložila 290 milijonov evrov. Večji del tega denarja, kar 254 milijonov evrov, bo vložila v gradnjo prometne infrastrukture.

Predstavniki nekaterih ministrstev in vladnih služb so se z upravo črnomaljskega Secopa ter predstavniki občin pogovarjali o možnosti ohranitve nekaterih delovnih mest in o pomoči pri iskanju strateškega partnerja. Brez tega bodo v Secopu ob delo še preostali delavci, je po pogovorih povedal generalni direktor Secopa Matjaž Strmec.

Secopova uprava je predstavnike vlade seznanila z dogajanjem v podjetju, ti pa so zagotovili, da je vlada pripravljena "proaktivno" sodelovati pri iskanju strateškega partnerja, ki je za prihodnost družbe edina prava pot, je povedal Strmec.

Delo naj bi ohranilo 330 do 350 zaposlenih

Glede okvirnega števila 700 odpuščenih delavcev, je povedal, da so do njega prišli kalkulativno in skozi strategijo lastnikov, v naslednjih tednih in mesecih pa bodo z vodstvom holdinga, ki to zahteva, število usklajevali in kot verjame, se bodo nekje na sredi srečali.

Glede na to, da je trenutno v Secopu zaposleno 970 delavcev, naj bi po prvih izračunih delo ohranilo 330 do 350 zaposlenih, lastniki družbe pa se strinjajo, da bi moralo odpuščanje teči vzporedno z iskanjem strateškega partnerja in selitvijo montažnih linij na Slovaško, je pojasnil Strmec.

Po načrtu naj bi do konca leta odpustili od 250 do 300 delavcev, preostali del pa v prihodnjem letu, kar je le del težav, ki se pojavljajo. Secop je namreč povezan tudi z dobavitelji, kot so med drugim sosednji Livar, črnomaljska srednja šola, več manjših zasebnikov in prevoznikov, je še povedal Strmec.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Viljem Pšeničny, ki je vodil današnji obisk v Črnomlju, pa je dejal, da Secop posluje brez izgube, njegov lastnik pa se je odločil, da bo izstopil iz sedanje dejavnosti in te posle prenesel drugam.

Po oceni črnomaljske županje Mojce Čemas Stjepanovič je bil današnji obisk korak naprej. Kar je zelo pozitivno, pa je to, da je vlada pripravljena sodelovati pri iskanju omenjenega strateškega partnerja, je podčrtala.

Kot je dejala metliška županja in poslanka SD Renata Brunskole, pa se v Beli krajini napoveduje velik socialni problem, zato je na današnji seji vlada Belo krajino opredelila za problemsko območje.

Na območju Urada za delo Črnomelj je bilo konec marca 1246 brezposelnih, kar je 14,3-odstotna brezposelnost in je bistveno nadpovprečna glede na stopnjo brezposelnosti v Sloveniji. Po odpustitvi 700 delavcev pa bi po ocenah zavoda za zaposlovanje stopnja brezposelnosti v tej regiji presegla celo 18 odstotkov.
Na območju Urada za delo Črnomelj je bilo konec marca 1246 brezposelnih, kar je 14,3-odstotna brezposelnost in je bistveno nadpovprečna glede na stopnjo brezposelnosti v Sloveniji. Po odpustitvi 700 delavcev pa bi po ocenah zavoda za zaposlovanje stopnja brezposelnosti v tej regiji presegla celo 18 odstotkov. FOTO: Rudi Vlašič

Secop proizvodnjo seli na Slovaško

Secop večji del svoje proizvodnje v okviru optimizacije poslovanja seli v tovarno na Slovaško. Ker naj bi brez službe ostalo okoli 700 zaposlenih, se bo že tako slab gospodarski položaj Pokolpja še poslabšal.

Na današnji seji vlade so sprejeli paket ukrepov za pomoč Pokolpju, ki ga je pripravila služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Gre za niz ukrepov razvojne podpore Pokolpju, ki med drugim vsebujejo program spodbujanja konkurenčnosti Pokolpja v obdobju 2011–2016 v višini 20 milijonov evrov.

Po podatkih ministrstva za gospodarstvo podjetje Secop v zadnjih letih – tudi v času krize – ni koristilo državnih pomoči, je pa poslovalo z izgubo.

Kaj prinaša vladna pomoč Pokolpju?

Vlada je 7. marca letos sprejela zakon o skladnem regionalnem razvoju, ki omogoča dodatne podpore območjem z visoko brezposelnostjo, kar je tudi območje Bele krajine. V okviru tega zakona je nastal tudi program spodbujanja konkurenčnosti Pokolpja, s katerim naj bi regija Pokolpje pridobila nekaj dodatnih sredstev za razvoj.

Operativna cilja programa sta zmanjšati zaostanek v gospodarskem razvoju in z novimi programi razvojno prestrukturirati tradicionalne panoge v Pokolpju, v okviru katerega naj bi ustvarili okoli 400 novih delovnih mest. Drugi cilj je izboljšati oskrbo Pokolpja z infrastrukturo ter povečati dostopnost Bele krajine in Kočevskega s pospešeno izgradnjo prometne infrastrukture.

Program spodbujanja konkurenčnosti Pokolpja se bo financiral iz posebne proračunske postavke službe vlade in izvajal s štirimi instrumenti – javnimi razpisi za spodbujanje začetnih investicij podjetij in ustvarjanje novih delovnih mest, vzpostavitvijo mreže podjetniških inkubatorjev, ustvarjanjem novih delovnih mest v okviru institucionalne mreže storitev za starostnike ter promocijo in podporo pri pripravi ter izvajanju regijskih projektov v Pokolpju.

Vladna delegacija na obisku v Secopu
Vladna delegacija na obisku v Secopu FOTO: Rudi Vlašič

Program vsebuje sedem ukrepov:

1. Program spodbujanja konkurenčnosti Pokolpja v obdobju od 2011 do 2016 v višini 20 milijonov evrov.
2. Povračilo plačanih prispevkov delodajalca za socialno varnost v višini 1,5 milijona evrov.
3. Davčne olajšave za zaposlovanje in investiranje v Pokolpju v višini 1,5 milijona evrov.
4. Spodbude za trajnostni razvoj podeželja iz Programa razvoja podeželja v skupni višini 5,2 milijona evrov.
5. Garancije s subvencijo obrestne mere za investicijske kredite podjetjem v Pokolpju v okviru regijske garancijske sheme za JV Slovenijo v višini 2,5 milijona evrov.
6. Prometna infrastruktura v Pokolpju v višini 254.502.024 evrov.
7. Elektroenergetska infrastruktura v Pokolpju v višini 7.585.000 evrov .

Prvi razpis v okviru programa Pokolpje 2016 bo zunaj 18. aprila. Kot je na novinarski konferenci povedala ministrica za lokalno samoupravo in regionalno politiko Duša Trobec Bučan, bo razpis v višini pet milijonov evrov. V maju bo razpis za kredite pripravil tudi Javni sklad za regionalni razvoj in razvoj podeželja, in sicer v višini 2,5 milijona evrov.

Delavci so upravičeno v skrbeh, saj je v Beli krajini zelo malo možnosti za novo zaposlitev.
Delavci so upravičeno v skrbeh, saj je v Beli krajini zelo malo možnosti za novo zaposlitev. FOTO: Rudi Vlašič

Pahor situacijo primerjal z Muro

Vlada si želi, da bi lastnika podjetja prepričala, da še nekaj let ostane v Sloveniji. V tem času bi lahko v Belo krajino pritegnili vlagatelje, prezaposlili in preizobrazili delavce, je dejal premier Borut Pahor.

Predsednik vlade je še poudaril, da je s problemom seznanjen že od prvega dne, da se o tem pogovarja s svojimi sodelavci in da je v sredo govoril tudi s črnomaljsko županjo. Povedal je, da poskušajo priti tudi v stik z lastnikom Secopa.

Obenem je premier zatrdil, da bodo rešitev za situacijo v Črnomlju poskušali poiskati še ta konec tedna, tako da jo bodo lahko obravnavali že na ponedeljkovi izredni seji vlade.

Po Pahorjevih besedah sicer subvencioniranje zasebnega podjetja Secop ne pride v poštev. "Če bomo začeli subvencionirati tuje vlagatelje, bomo iz državnega proračuna subvencionirali nizko plačano delovno silo," je menil. Si pa vlada želi poiskati rešitev, ki ne bo samo socialni transfer, temveč kaj več. Ključna je zaposlitev, je poudaril.

Na vprašanje, ali je mogoče v Črnomlju računati na kakšne davčne olajšave, je Pahor odgovoril, da je vlada po takem instrumentu v zakonu o Pomurju že posegla in da takšne rešitve ne izključuje niti nedavno sprejeti zakon o odpravi razlik v regionalnem razvoju.

"Vprašanje pa je, ali so taki ukrepi dovolj hitri. V tem primeru je treba ravnati zelo hitro in učinkovito, ker je že zdaj stopnja brezposelnosti v tem delu Bele krajine visoka. Če bi ti delavci izgubili delo, bi se še povečala, razmere v regiji pa bi postale nevzdržne," je dejal.

Nadalje je strukturo črnomaljskega problema primerjal z nekdanjim problemom Mure v Prekmurju. V obeh primerih gre za podjetji z nizko kvalificirano delovno silo, ki je težko prezaposljiva, za neobstoj vzporednih investicij, za veliko stopnjo brezposelnosti v regiji, malodušje, je naštel. Dodal je, da je vladi v Prekmurju stanje vendarle uspelo spremeniti v letu dni in da upa, da bo tako tudi v Beli krajini.

Predlog programa Pokolpje 2016
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MAKAROF
08. 04. 2011 14.02
Težave v slovenskem gospodarstvu se vlečejo že vrsto let, torej pahorjeva vlada ne more biti za vse kriva, kar spomnite se, kdo je pred njim vladal, neki kaplarček iz grosuplja, če se ne motim, kaplar s sumljivo preteklostjio in še bolj sumljivimi pajdaši.
bdso1
08. 04. 2011 12.04
Svet je že spoznal to gnilo vlado,kako dolgo pa bomo še mi prenašali to gnilobo!!???
Danijel Fric
08. 04. 2011 11.37
Zaključek vsega je da smo predraga država, z prevelikim neuspešnim državnim aparatom, katerega pa peščica ljudi ki še delajo ne morejo preživeti. Toliko pametnih glav ki jih imamo pa skoraj o tem ni govora, ali je to namensko, ali jih pa luna nosi.
batom@pinkponk.com
08. 04. 2011 11.29
>>ŠE EN RAZLOG ZA NEDELJSKI PROTI! Zakaj pa to??? saj na glasovanju ni vlada, zakon je, ta zakon pa rabimo, ne glede na stanje vlade!
MAKAROF
08. 04. 2011 11.22
Kar se pa tiče danfossa - oziroma SECOP-a, pa ne pozabit, da je bil in je tujec za enkrat še vedno 100% lastnik, da do sedaj niti ni zahteval niti ni dobil od države Slovenije nikakršne pomoči, delavce je plačeval kolikor toliko korektno in obveznosti do države poravnaval sproti, torej ga do države ne veže nič. Seveda se pa razlog za preselitev proizvodnje skriva v predragi nam državi. To so dejstva. Res pa je,da smo delavci zgroženi, saj ne razumemo, zakaj se je to zgodilo, saj smo bili še do včeraj en del velikega uspeha, vizije itd. Tovarna kompresorjev v Črnomlju je bila vodilna sila kompletne Danfossove kompresorske divizije, iz katere dobička so se pokrivale nemške in danske napake v Mexiku, Slovaškem in v Kitajski, od velikih milijonov evrov smo mi dobivali nič, le delali smo pridno in kri scali za naš Danfoss. Zato se čutimo izdane od prejšnjega lastnika, ki je opral svoje dobro ime tako,da nas je prodal Aureliusu, ki s proizvodnjo in tehnologijo nima nobene veze. Njih zanima le profit. To si lahko razlagamo tudi zato, saj vidimo vsak dan reakcije ostalih Danfossovih firm po svetu, ki jih kažejo na internem internetu, kako proslavljajo zgodbo o uspehu. Vendar pa se ne zavedajo, da so tudi oni na isti poti.
bdso1
08. 04. 2011 11.06
Naši naj strokovnjaki,boljših ni, kot jih imenuje "prepametni"Pahor,pa trdijo,da je del Slovenije že iz krize!!??? Skrajno bedasto!!??? Take izjave v teh časih lahko izusti le ta ,ki je zrel za za posebno ustanovo,ki jo po domače rečemo umobolnica!!???
MAKAROF
08. 04. 2011 11.04
alex22sl - to najbrž misliš na Janšo, sam pozabil si še napisat, da je bil v partiji, kar on vztrajno zanika, vendar pa njegovi nekdanji in sedanji pajdaši to zelo dobro vedo, sicer pa to tako in tako ni nič važno, saj slovenska politika je gnila že od korenin, sam za dnar se vlečejo, za državlane jim pa tak ni nič mar, pa kaj misliš, če bi bi li belčki na vladi, pa ne bi bilo reform. Pa saj brez refom ne gre. vprašaj svoje mentorje, kako bi ga šele oni srali
VURDERINGER
08. 04. 2011 10.41
VSE VLADNE KOMISIJE, KI JIH USTVARJA NA RAČUN SOCIALNIH PROBLEMOV TAKO V POMURJU KOT BELI KRAJINI SO LE SAMO SEBI NAMEN, DA ŠE TISTE REDKE MILJONE PREUSMERIJO DOLOČENIM SUBJEKTOM, KI SO V TESNI POVEZAVI Z VLADNIMI LJUDMI, ALI PA SO VLADNI LJUDJE TIHI DRUŽABNIKI TEH SUBJEKTOV TER TA DENAR PONIKNE V ŽEPE POSAMEZNIKOV. (znan primer Horvat). REŠTEV JE RAZPUSTITEV VLADE IN VSAJ POLOVICO NEUČINKOVITIH SLUŽB, KI SO PRIKLJUČENE NA PRORAČUN IN ZAČETI ZNOVA IN Z NOVIMI OBRAZI!!
Frane Šajn
08. 04. 2011 09.16
TU IMATE OBRAZ TURBO KAPITALISTOV. IN TEM PIJAVKAM VAS POLAGAJO V ROKE ZAKONSKO IN SPLOH! "UPRITE SE LJUDJE!" ŠE EN RAZLOG ZA NEDELJSKI PROTI!
letalooo
08. 04. 2011 09.12
to je zato, ker Vlada nima pojma, kaj se na terenu dogaja, ona živi nad oblakami ...
Madyy
08. 04. 2011 09.08
Pahorju bo uspelo..v manj kot leto dni bodo vsi na cesti in v Sloveniji nihče ne bo govoril Slovensko bo tako kot v Velenkovcu in Ljubljani šta kažeš...
volek
08. 04. 2011 09.02
Pohar, takoj angažiraj firmo OIKOS da reši brezposelnost v Beli krajini. To bi bila še ena tvoja genialna poteza vredna človeka.
Madyy
08. 04. 2011 08.39
Nujen potreben, ne pa zadosten pogoj za preprečitev državljanske vojne in popolnega razpada Slovenije je takojšen odhod Turka, Kresalove, Golubiča in Pahorja ter njihovih Band.. Ter ukinitev vseh vladnih služb z zbornicami na čelu..
Madyy
08. 04. 2011 08.35
Pahorju in njegovim je tako silj Slovenija brez Slovencev in brez Slovenske besede.. Ter vsi Slovenci na cesti in Bosanci na delu..
Ivan Krzisnik
08. 04. 2011 08.22
Spet je zunaj kao ogromno delavcev??? A ni večina pola kmetov? Nehite že srat s takimi in naredite red, da bo za vse dela dosti!
Modrabluza
08. 04. 2011 08.21
1992-3 miljarde eur dolga 2012-30 miljard ;z drugimi besedami lopovscina
Madyy
08. 04. 2011 08.13
300 Občin, tisoče vladnih služb, tisoče varuhov, desettisoče centrov za socialno delo, agencij, sekretariatov, na tisoče varuhov trave in asvalta, na tisoče svetovalcev, krivinašev, na tisoče poslanikov, ministerstev, strokovnih služb, managerjev, strak in ostalih Družboslovcev je smrt za vsak gospodarski subjekt.. Ki bi samo jedli plačali nič... Če temu dodamo požrešne zbornice, razne Sazase in RTV ter njihove abnormalne zahteve ter davke in prispevke se bo vsak gospodarski subjekt pobral iz Slovenije kolikor ga noge nesejo.. V tej državi nihče ne more uspeti, poslovati in normalno delovati.. Vse beži samo zaradi in izključno zaradi Družboslovcev..
gospakatja
08. 04. 2011 07.59
na oblasti so zato, ker ste jih tja postavili!!!!
tron3
08. 04. 2011 07.26
Državljanke in državljani pa Pahorja in njegovo ekipo z cunamijem, toliko škode je naredil slovenski državi, v zadnjih treh letih, koliko jo bo še naredil v letu do volitev?
Milan Koleznik
08. 04. 2011 07.10
tako vztrajno Pahor poudarja da bo vodil dokler ne spelje reform,ali je res slep ali tako vzvišen da ne vidi kaj delajo njegovi ljudje z zakoni,z sodišči,z gospodarstvom,z socialo,lahko so reforme ampak res bi mu moralo biti malo bolj jasno kakšne,a za vse ali samo za delavski uboboženi narod,