Finančni ministri članic evroobmočja bodo v ponedeljek razpravljali o makroekonomskih težavah v EU, tudi o presežnih neravnovesjih v Sloveniji. V okviru te točke bo finančni minister Uroš Čufer predstavil finančni in gospodarski program vlade.
Slovenski minister bo ukrepe nove vlade predstavil v sklopu razprave o makroekonomskih neravnovesjih, ki bo potekala na podlagi aprilskega poročila Evropske komisije, v katerem je ta ugotovila presežna neravnovesja v Sloveniji in Španiji.
Komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn je tedaj opozoril, da so razmere v Sloveniji resne, a še obvladljive, če se bo nova vlada naglo in odločno spopadla s problemi v bančnem sektorju in javnih financah.
Izpostavil je tudi, da pričakuje iz Slovenije "prepričljiva" načrta za reforme in finančno stabilnost. Od tega, kako "prepričljiva, konkretna in verodostojna" bosta, so odvisni nadaljnji koraki komisije, je dodal.
Bodo ukrepi prepričali Evropsko komisijo?
V Bruslju so v petek potrdili, da so prejeli oba slovenska načrta, reformni program in program stabilnosti, ter pojasnili, da ju bodo v prihodnjih tednih skrbno preučili ter 29. maja predstavili svojo podrobno oceno in priporočila za ukrepanje.
Komisija bo konec meseca ocenila vse članice ter odločila o tem, ali bo nekaterim podaljšala rok za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja, pa tudi o tem, ali bo proti Sloveniji in Španiji sprožila postopek zaradi presežnih neravnovesij.
V evroskupini čakajo na ocene komisije in ne želijo prejudicirati, ali bo postopek proti Sloveniji in Španiji sprožen. To bi bilo sicer prvič, da bi se Bruselj odločil za ta vzgojni ukrep, ki ga omogoča šesterček, uveljavljen decembra 2011.
So pa viri pri EU pojasnili, da so med Slovenijo in Španijo pomembne razlike, češ da nova slovenska vlada nima takšnega portfelja že izvedenih reform in ukrepov kot španska, temveč ima predvsem zapuščino prejšnjih vlad.
Presežna neravnovesja izvirajo iz težav v bančnem sektorju
V Bruslju ugotavljajo, da presežna neravnovesja v Sloveniji izvirajo iz težav v bančnem sektorju, prevelike zadolženosti podjetij in pomanjkanja privatizacije, opozarjajo pa tudi na potrebo po nadaljnji reformi trga dela in pokojninskega sistema.
O programu pomoči Sloveniji po navedbah virov pri EU v ponedeljek ne bo govora. "Slovenija je popolnoma sposobna sama rešiti svoje probleme, a to mora storiti hitro in odločno," viri ponavljajo besede, ki jih je bilo mogoče v minulih tednih pogosto slišati.
Obeta se sicer mirno zasedanje
Viri sicer za ponedeljek napovedujejo "mirno" zasedanje evroskupine. Čeprav je dnevni red dolg, ni na njem po njihovih navedbah nobene sporne točke, ki bi predstavljala poseben izziv pri odločanju.
Evroskupina bo sprostila prvi obrok posojila za Ciper, ki znaša tri milijarde evrov. Poleg tega bo po pričakovanjih potrdila naslednja obroka posojil za Grčijo v skupni vrednosti 7,5 milijarde evrov. Finančni ministri držav v evroobmočju bodo kot vselej pregledali stanje v članicah, ki prejemajo finančno pomoč. Poleg Cipra in Grčije bodo tako na dnevnem redu tudi Irska, Portugalska in Španija.
Prav tako bo evroskupina znova razpravljala o pogojih za neposredno dokapitalizacijo bank iz ESM ter o vzpostavljanju bančne unije, ki bo stala na treh stebrih. To so enotni nadzor, skupni okvir za reševanje bančnih kriz ter skupna shema za jamstva vlog.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.