Vodstvo britanskega letalskega prevoznika British Airways in sindikat, ki zastopa kabinsko osebje, danes nista bila nič bliže razrešitvi spora glede plač in delovnih pogojev. Kabinsko osebje tako že tretji dan stavka. Od vseh dni stavke je sicer prav na današnji dan na urniku največ poletov britanskega prevoznika.
Delovanje British Airways naj bi bilo od vseh dni stavke najbolj moteno prav danes, saj je urnik poletov veliko bolj natrpan kot čez konec tedna. Medtem pa si tako sindikati kot vodstvo družbe pripisujejo zmago v stavki, zaradi katere je bilo odpovedanih več kot polovica od 1950 napovedanih poletov British Airways.
Sindikat Unite na drugi strani navaja, da se je le 300 od 2200 članov kabinskega osebja, ki naj bi delalo čez konec tedna, dejansko pojavilo na delovnem mestu. Družbo so obtožili, da so med prisotne prišteli tudi tiste zaposlene, ki so se le vrnili iz tujine, kar naj bi pomembno vplivalo na številke.
Sicer pa bi lahko posledice stavke letalski prevoznik čutil še več dni, prav tako se bodo v soboto, v primeru da v tekočem tednu dogovora med družbo in sindikati še vedno ne bo, člani sindikata ponovno odpravili na stavko. Ta naj bi trajala štiri dni.
Spor z delavci, ki zahtevajo višje plače in boljše delovne pogoje, bi lahko finančno močno prizadel British Airways. Analitiki ocenjujejo, da bi lahko družbo stal celo več kot 63 milijonov funtov (95 milijonov dolarjev), ki jih namerava izvršni direktor Willie Walsh prihraniti s spremembami v plačnih in delovnih pogojih.
Bodo stavkali tudi v Lufthansi?
Piloti nemškega letalskega prevoznika Lufthansa bodo sredi aprila ponovno pripravili štiridnevno stavko, je danes sporočil sindikat Cockpit. Pogajanja z upravo družbe so se namreč ponovno znašla v slepi ulici, opozarjajo.
Pogajanja z upravo so propadla in piloti so se odločili pri stavki, ki jo bodo začeli 13. aprila, pridružiti kolegom pri hčerinskih družbah Lufthanse, Germanwings in Lufthansa Cargo. Vsebina spora med sindikatom in družbo ostaja nespremenjena: problematične so plače ter varnost delovnih mest.
"Na zamrznitev višine plač ali celo njihovo znižanje lahko pristanemo le, če vodstvo Lufthanse ostane pri že usklajenem dogovoru o zagotovitvi delovnih mest," pravijo v sindikatu.
Piloti bodo sicer s stavko počakali do konca velikonočnih praznikov, saj ne želijo resno ogroziti načrtovanih potovanj številnih potnikov v tem času. Prav tako upravi s tem dajejo čas, da še popravi smer pogovorov, izpostavljajo sindikalisti.
Uprava Lufthanse pa je medtem sporočila, da je bila njihova zadnja ponudba "v skladu s položajem družbe in gospodarskimi razmerami".
Napovedana petdnevna stavka Lufthansinih pilotov konec februarja je bila preklicana po prvem dnevu, potem ko sta obe strani dosegli dogovor o nadaljevanju pogajanj. Stavka naj bi družbo stala okoli 25 milijonov dolarjev dnevno.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.