Gospodarstvo

Uspešni, a premalo inovativni

Ljubljana, 25. 05. 2007 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na gospodarski zbornici menijo, da so slovenska podjetja uspešna, a premalo inovativna.

Začasni predsednik GZS Samo Hribar Milič
Začasni predsednik GZS Samo Hribar Milič FOTO: POP TV

Slovenija je trenutno zelo uspešna; gospodarska rast je visoka, dobiček podjetij pa je bil v lanskem letu najvišji doslej, je ob začetku dneva odprtih vrat Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki poteka na temo inovativnosti v slovenskih podjetjih, povedal začasni predsednik GZS Samo Hribar Milič. Ob tem je opozoril, da precejšnje število malih podjetij vseeno posluje z izgubo, zaskrbljujoče pa je po njegovem mnenju dejstvo, da se zelo majhen odstotek podjetij ukvarja s procesi inovativnosti.

Predsednik GZS meni, da so slovenska podjetja preveč odvisna od "pridnosti" delavcev in premalo od inovacij. Kot je še povedal, je v spodbujanje inovativnosti premalo usmerjen tudi izobraževalni sistem; primanjkuje programov štipendiranja, promocija inovativnosti pa je slaba. Sicer pa je po mnenju Hribar Miliča premajhna tudi usklajenost med subjekti, ki so odgovorni za razvoj inovativnosti.

'Brez inovacije na dolgi rok ni uspešnosti'

Da inovacijski politiki primanjkuje koordinacije in celovitega pristopa k njeni realizaciji, meni tudi Maja Bučar s Fakultete za družbene vede.

Ministrstvo za gospodarstvo bo v prihodnjih šestih letih za področje razvoja konkurenčnosti in inovacij namenilo 176 milijonov evrov. Še letos naj bi pripravili razpis za projekte, usmerjene v povezovanje podjetij za obdobje od leta 2007 do 2009, preko katerega bo na voljo 30 milijonov evrov. Omenjena sredstva naj bi razdelili med približno deset podjetij, pri čemer posamezno podjetje ne bo moglo prejeti več kot tri milijone evrov.

Kot pravi, so spodbude za podjetja na tem področju razdrobljene, razpisi za sredstva, namenjena povečevanju inovativnosti, zamujajo, razpisana sredstva pa se zmanjšujejo. Po mnenju Bučarjeve bi morali biti sicer v inovacijsko politiko vključeni tudi predstavniki gospodarstva.

"Podjetja, ki se ne ukvarjajo z inovacijami na dolgi rok, ne morejo biti uspešna," meni Bučarjeva. Kot pravi, so taka podjetja lahko uspešna le na visoko zaščitenih domačih trgih, kar pa za slovenska podjetja ne velja. Sicer pa je v Sloveniji inovacijsko aktivnih 27 odstotkov podjetij, vendar jih je med malimi podjetji aktivnih le 19 odstotkov. Med velikimi njihov delež znaša 70 odstotkov. Omenjeni podatki Slovenijo na evropski inovacijski lestvici tretje leto zapored uvrščajo na 14. mesto med državami članicami EU, slabši pa smo po besedah Bučarjeve pri vlaganju v inovacijsko dejavnost.

Direktor direktorata za podjetništvo in konkurenčnost na ministrstvu za gospodarstvo Janko Burgar je ob tem povedal, da inovacijska politika v Sloveniji obstaja, poudaril pa je, da finančni mehanizmi niso edini mehanizmi za spodbujanje inovacij. Kot pravi, je inovacijska politika stvar vseh, izpostavil pa je pomen sodelovanja in povezovanja med podjetji.


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.