Uredba je interventnega značaja in velja do vključno 30. aprila letos, osnovni koncept modela oblikovanja cen naftnih derivatov pa se v novi uredbi ne spreminja, je povedal finančni minister Dušan Mramor.

"V tem trenutku je zelo težko predvideti, kaj bo s cenami nafte na svetovnem trgu. Trg je izjemno nervozen - cene nafte se tudi po dva ali celo tri dolarje na sod nafte spreminjajo v tri- oz. štiridnevnem ciklu," je pojasnil Mramor. Prav zato bo težko napovedati, kaj bo s ceno nafte 1. aprila, ko stopi v veljavo spremenjena uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov. "Naše predvidevanje je, da bo v relativno kratkem času določen porast cene, potem pa padec," je dejal minister. Tako naj bi se cena naftnih derivatov po kratkotrajni rasti umirila in spustila pod današnjo raven.
"V primeru takšnih predvidevanj je dovolj prostora pri trošarini, da se takšna nihanja naftnih cen do konca leta nevtralizira. Če bi pa prišlo do kakšnega črnega scenarija, v katerem bi cene nafte bile bistveno višje, kot so danes, na daljši rok, pa tega s trošarinami ne bi bilo smiselno nevtralizirati," je povedal finančni minister. V tem primeru bi namreč šlo za spremembe trendov na trgu, proti katerim država ne more iti. Po Mramorjevih besedah je današnja cena nafte dolgoročno težko vzdržna brez resnih posledic na gospodarstvu, vendar pa na finančnem ministrstvu pričakujejo, da se bodo cene umirile, po čemer bi se znova lahko uveljavil sedanji, 14-dnevni model.
Naftni trgovci nasprotujejo novi uredbi
V obeh največjih naftnih trgovcih v Sloveniji so se na sprejem uredbe odzvali negativno, ker naj bi bila ta za naftne trgovce škodljiva, saj naj bi jim poleg težav pri organizaciji nabave prinesla tudi finančno izgubo.
Današnjo spremembo uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov ocenjujemo kot nepotrebno in škodljivo za vso naftno panogo, saj je veljavna uredba omogočala hitro in natančno prilagajanje domačih cen naftnih energentov svetovnim cenam. Način oblikovanja cen, ki je s sprejeto uredbo uveljavljen celo za nazaj, pa pomeni vrnitev v že preseženo obdobje, ko so bile cene energentov na našem trgu oblikovane po neekonomskih kriterijih in ko je breme doseganja makroekonomskih ciljev temeljilo na izčrpavanju naftne panoge. S to uredbo se bodo namreč cene naftnih derivatov zamrznile do konca marca, kar pomeni, da se te cene tudi v torek, ko naj bi se cene bencina znižale, cene kurilnega olja in dizla pa zvišale, ne bodo spreminjale. Prav zaradi zamrznitve cen slednjih pa bomo beležili izgube, so v izjavi za javnost sporočili iz Petrola.
Da je nova uredba nepotrebna, menijo tudi v OMV Istrabenzu. Takšna hitra sprememba nam bo prinesla finančno izgubo, in sicer zaradi že sklenjenih pogodb z dobavitelji, pa tudi zamrznitve cen dizla in kurilnega olja, je dejal pomočnik glavnega direktorja za sistem in cene v koprski družbi OMV Istrabenz Marjan Pečan.
Kot je znano, je vlada na današnji seji ugotovila, da so borzne cene naftnih derivatov zaradi poglabljanja krize na Bližnjem vzhodu in posledic stavke v Venezueli dosegle najvišjo raven od zalivske vojne leta 1991. Zaradi možnosti napada na Irak obstaja v prihodnjih dneh velika verjetnost dodatnega in nepredvidljivega nihanja cen naftnih derivatov. Za ublažitev posledic tega nihanja je bilo treba sprejeti ustrezne korekcije v obstoječi metodologiji oblikovanja cen naftnih derivatov.