Tržiški svetniki so na dopisni seji, ki se je končala v sredo zvečer, sklenili, da bo občina 84 tržiškim delavcem Peka priskrbela po 250 evrov takojšnje finančne pomoči. Številni delavci, ki že tri meseca niso dobili plač, v teh dneh pa so zaradi stečaja podjetja izgubili zaposlitev, so se namreč znašli v hudi socialni stiski.
Delavci Peka, ki so zadnjo plačo prejeli novembra, se sedaj po prejemu odpovedi pogodb o zaposlitvi prijavljajo na Zavod za zaposlovanje, vendar postopki za pridobitev denarnih sredstev na zavodu trajajo približno mesec in pol. Vloge za dodelitev socialnih pomoči, ki bodo v nadaljevanju vložene na Center za socialno delo Tržič, pa naj bi bile zaključene v treh mesecih.
Ker se župan Borut Sajovic zaveda, da bo trajalo precej časa, preden bo prišla pomoč državnih ustanov do njih, je občinskim svetnikom predlagal odobritev posebne finančne pomoči, ki bo hitrejša in učinkovitejša. Kot so na korespondenčni seji sklenili svetniki, bo občina 84 občanom Tržiča, ki so med 156 delavci Peka, ki so ob stečaju izgubili delo, namenila enkratni znesek v višini 250 evrov.
Sredstva v skupnem znesku 21.000 evrov bo občina še danes nakazala na račun območne enote Rdečega križa, ki bo po prejemu potrebnih podatkov s strani predstavnikov delavcev sredstva v čim krajšem času predal tistim, ki jih potrebujejo, je povedal tržiški župan.
Občina Tržič sicer obljublja, da bo prek vseh socialnih mehanizmov pomagala občanom, ki so ob nastali situaciji ostali brez dela in vira za preživetje. Tovrstni socialni mehanizmi so znižano plačilo vrtcev, subvencije stanarin in subvencije šolske prehrane.
Tudi država ima vrsto mehanizmov, kot so jamstveni sklad, redne in izredne finančne pomoči in nadomestila za brezposelnost. "Vendar ima država tog, okorel, počasen sistem za odobritev pomoči. Ljudje, ki že od novembra niso dobili plač, pa morajo tudi danes in jutri kupiti kruh in mleko ter ne morejo čakati več tednov in mesecev na sredstva," je izpostavil Sajovic.
Tržiški župan precej kritičen do države kot lastnika Peka
"Če bi se v težavah znašel občinski javni zavod, bi se občina in župan čutila dolžna iskati rešite, od države pa nimamo še nobenega signala, da bo pomagala," je izpostavil Sajovic.
Pričakoval bi, da bi jim vsaj sedaj država priskočila na pomoč in na primer prek javnih del zagotovila dodatnega zaposlenega na območnem uradu za zaposlovanje ali centru za socialno delo, da bi lahko bolje pomagali delavcem v stiski.
"Z ministrstva za gospodarstvo pa bi pričakoval klic, da bodo pomagali z iskanjem investitorjev, ko se bo prodajalo premoženje. Vendar ni ničesar. Ostali smo sami s stečajno upraviteljico in s pravnimi formalnimi postopki," je dejal Sajovic.
Odzvala se je varuhinja, a potreben je posluh države
Danes dopoldne se je nato razveselil razgovora z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer, ki je bila prva in edina s strani države, ki se je doslej odzvala na nastalo situacijo v Tržiču.
Kot so sporočili z Občine, sta se dogovorila, da se prihodnji četrtek srečata v Tržiču. Ob tem jo je župan prosil, naj s seboj pripelje še kakšnega predstavnike iz kabineta predsednika vlade, predsednika države ali z ministrstev za gospodarski razvoj in tehnologijo ter delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Kljub vsemu ostaja optimističen, da bodo v Tržiču lahko zagotovili nova delovna mesta. "Lani nam je uspelo, da se je število delovnih mest povečalo za 2,5 odstotka, kar pomeni okoli 70 novih delovnih mest. Sedaj smo dobili 84 novih brezposelnih, a mislim, da bomo v dveh letih znova tam, kjer smo bili," je ocenil.
Ob tem upa, da bodo vsaj Pekovo hčerinsko družbo PGP z okoli 100 zaposlenimi rešili, pri čemer se pojavljajo nekatere informacije, da poslovni procesi tudi v tej družbi niso optimalni. Kot svarilo so izkušnje Pekovih delavcev, ki so prepričani, da bi, če bi imeli dobro vodstveno in prodajno ekipo, čevlje delali še danes.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.