Gospodarstvo

Trumpova kripto zakladnica: od nasprotnika do gorečega zagovornika

Washington , 30. 03. 2025 07.09 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
74

Donald Trump je oznanil, da želi ZDA spremeniti v svetovno kripto prestolnico. Zato je napovedal vzpostavitev ameriške strateške rezerve kripto valut. Digitalno zakladnico bi napolnil s petimi kripto kovanci. Kako pa bi sploh lahko delovala in kaj o tem pravijo strokovnjaki?

Bitcoin, Etherum, XRP, solana in cardano – to so kovanci, ki se bodo lesketali v kripto strateški rezervi ZDA, je konec februarja napovedal predsednik ZDA Donald Trump. Trump se je iz nasprotnika kripto valut, češ da so te prevara, spremenil v njihovega zagrizenega zagovornika in celo promotorja. Oba s soprogo Melanio sta  lansirala svoje meme kovance, ki so poskrbeli za 'zabavo' na kripto trgih in kmalu milo rečeno potonili. 

Trump na kripto konferenci
Trump na kripto konferenci FOTO: AP

Trump je že kmalu po nastopu mandata januarja vzpostavil delovno skupino, katere naloga je predlagati nove zakonodaje in regulacije na področju kripto valut. Obljubil je, da bodo ZDA postale svetovna prestolnica kripto valut. Kmalu po začetku predsedovanja je podpisal izvršni ukaz za ustanovitev prve nacionalne strateške rezerve kripto valut. Njegova najava je takrat povzročila rast cen kripto valut, vendar se je navdušenje kmalu poleglo in cene kripto valut so začele padati. 

A kako bo kripto rezerva delovala? 

Kot poroča AFP,  naj bi se kripto zakladnica financirala s približno 200.000 bitcoini v skupni vrednosti okoli 17 milijard dolarjev, ki so bili zaseženi v Združenih državah zaradi civilnih in kazenskih zadev. Rezerva bo tako rekoč zavarovana za nedoločen čas. Dodatne bitcoine je mogoče dodati rezervi, če je takšno dejanje 'proračunsko nevtralno'.

Trump in kripto
Trump in kripto FOTO: Profimedia

V strateški rezervi bodo kripto valute, ki jih je ali bo ameriška vlada zasegla v civilnih ali kazenskih postopkih, je na X pojasnil Trumpov pooblaščenec za kripto valute, vlagatelj tveganega kapitala David Sacks. "To pomeni, da to davkoplačevalcev ne bo stalo niti centa," je pojasnil Sacks. Ukaz tako pooblašča ministra za finance in trgovino, da pripravita proračunsko nevtralne strategije za povečanje zaloge kripto valut.

Zakaj sploh kripto strateška rezerva? 

V strateških rezervah držav po vsem svetu hranijo zlato, saj je plemenita kovina priznana kot varno zatočišče, ki ščiti pred finančno nestabilnostjo, kot je visoka inflacija. Zlate rezerve lahko tudi pomagajo stabilizirati valuto države, medtem ko se palice z zlatim leskom uporabljajo kot zavarovanje za posojila in transakcije. 

Trump na kripto konferenci
Trump na kripto konferenci FOTO: AP

Zakaj si kripto navdušenci želijo kripto rezervo? Večina kripto navdušencev ne želi stabilizirati cen kripta, namesto tega upajo, da bi rezerva dvignila cene, piše Time. Ameriški nakupi kripto valut bi poslali signal, da bodo kripto valute tu, da ostajajo, kar bi lahko spodbudilo druge ugledne finančne institucije, da bi jih kupile. Tudi druge vlade bi lahko sledile zgledu in ustvarile lastne rezerve, kar bi dodatno zvišalo cene. Nekateri bitcoinerji tudi verjamejo, da bi lahko rezerva služila kot varovalo pred inflacijo. Opozarjajo na dejstvo, da je dolar sčasoma postal manj vreden, in trdijo, da bi lahko bila vrednost bitcoina med svetovno gospodarsko krizo višja od vrednosti dolarja. Vendar pa se je treba pri tem zavedati, da se je kripto izkazal za zelo nestanovitnega med nedavnimi geopolitičnimi konflikti, kot je denimo ruska invazija na Ukrajino. Nekateri strokovnjaki pravijo, da bi ameriška vlada, ki kupuje bitcoin, lahko dejansko ogrozila globalno vrednost dolarja. 

Kritiki ameriške kripto rezerve poudarjajo, da so kripto valute za razliko od zlata tvegana sredstva in nimajo prave vrednosti. Vendar pa Sacks verjame, da bi se vlada s shranjevanjem bitcoina skozi čas zaščitila pred ogromno kratkoročno nihajnostjo kripto valute. Medtem je Stephane Ifrah, investicijski direktor pri kripto platformi Coinhouse, za AFP izpostavil, da lahko bitcoin, tako kot zlato, izkoristi svojo redkost zaradi omejenih 21 milijonov žetonov: "Prednost bitcoin rezerve je njegova preglednost, saj bo raven žetonov vedno znana v nasprotju s količino zlata, položenega v Fort Knox. Poleg tega imamo z rezervo bitcoina "opravka z redkim sredstvom, ki je veliko bolj primerno za današnji svet", je prepričan Ifrah. 

Kritičarka kriptovalut Molly White pa meni, da je pravi razlog za strateško rezervo le način za spodbujanje zanimanja za kripto industrijo, kar bi lahko finančno koristilo kripto vlagateljem.

"Zdi se, da je ta kripto rezerva po naravi bistveno drugačna od ostalih strateših rezerv, saj ni odvisna od pomena sredstva za državo, temveč od zamisli, da se bodo cene kripto valut v prihodnje zvišale," je za Time izpostavil Stephen Cecchetti, ekonomist in profesor na mednarodni poslovni šoli Brandeis, ki je sicer več let skeptično pisal o kripto valutah. Cecchetti je zamisel o strateški kripto rezervi označil za absurdno. Po njegovem mnenju je "neumno kupovati tvegana sredstva s finančnim vzvodom v upanju, da boste lažje odplačali svoj dolg".

Tudi nekateri oboževalci kripto valut niso navdušeni nad Trumpovo idejo, še poroča Time. Medtem ko se je večji del kripto trga pozitivno odzval na Trumpovo objavo, so jo nekateri vplivni kripto glasovi kritizirali iz različnih razlogov. Nekateri so opozorili na ironijo, da ima zvezna vlada toliko moči nad valuto, ki naj bi bila decentralizirana. "Narobe je ukrasti moj denar zaradi prevare na levi, prav tako je napačno obdavčiti me zaradi shem kripto bratov," je opozoril podjetnik Joe Lonsdale. 

Drugi so zaskrbljeni, da bo rezerva postala prostor za prevare in trgovanje z notranjimi informacijami. Trumpova napoved je številne presenetila tudi zaradi vključitve ne le bitcoina, ampak tudi manjših, bolj nestanovitnih valut. Trumpu očitajo navzkrižje interesov. Financial Times je poročal, da je Trump zaslužil 350 milijonov dolarjev z lansiranjem meme kovanca, $TRUMP, ki je sovpadal z njegovo inavguracijo. 

Trump in kripto
Trump in kripto FOTO: Profimedia

The Wall Street Journal pa je poročal, da je družina Trump razpravljala o morebitnem nakupu deleža v platformi Binance – to je sicer ustanovitelj kripto borze zanikal. 

Kaj pa drugje po svetu? 

Vlade po vsem svetu sicer sodelujejo pri dejavnosti kripto valut, zlasti s prodajo digitalnih sredstev, zaseženih v sodnih postopkih, kot se je lani zgodilo v Nemčiji s 50.000 bitcoini. 

O ustanovitvi rezerve kripto valut trenutno razmišlja tudi Brazilija. Takšno zamisel pa je nedavno zavrnila švicarska centralna banka. El Salvador je bitcoin postavil za eno svojih uradnih valut, letos pa je odločitev razveljavil zaradi pomanjkanja državljanov. Butan ima bitcoin v vrednosti skoraj 900 milijonov dolarjev, kar ustreza skoraj 30 odstotkom bruto domačega proizvoda kraljevine, še poroča AFP. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
31. 03. 2025 15.07
Jaz skušam najti odgovor na eno vprašanje: Delovanje bitcoin omrežja je odvisno od rudarjev. Ti si vsake toliko prislužijo kak bitcoin. Tega je čedalje manj in rudarjenje je čedalje dražje. Če bodo stroški prestopili vrednost pridobljenega bitcoina bodo izklopili svoje računalnik in bitcoina bo konec. Kaj takrat?
Jon Bacek
01. 04. 2025 10.21
Uporabnik1558623
30. 03. 2025 13.51
Omenjeno eno letalsko karto boste lahko prodajali v zaporedju in ne namnoženo.
Uporabnik1558623
30. 03. 2025 13.48
1.Kripta ne morejo neomejeno tiskati, običajno so to omejene zadeve. 2.Primer, če sedaj hočete prodati letalsko karto, je ne morete ker je na vaše ime. S kripto jo boste lahko prodajali kolikorkrat boste hoteli. 3.Banke in država ne bodo mogli slediti vašemu denarnem toku. 4.Omenjene letalske karte ne boste mogli prodati dvakrat, zaradi narave kripta. Res pa je, da bodo države že našle način kako nas zopet dati pod kontrolo.
Samo navijač
30. 03. 2025 13.21
Bitcoin in razbremenitev resnice: Zakaj se stari svet boji tistega, česar ne more nadzorovati Resnica ni udobje. To ni orodje, ki bi ga uporabljali, ko je uporabno, ali zavrgli, ko je neprimerno. Resnica je nepopustljiva sila, brezbrižna do moči, bogastva ali prepričevanja. Obstaja zunaj manipulacije. In zato Bitcoin straši tiste, ki so svoje imperije zgradili na laži. Desetletja je finančni sistem deloval na podlagi krhkega soglasja: zaupajte nam in ne postavljajte vprašanj. Centralne banke so tiskale denar za zaprtimi vrati. Vlade so primanjkljaje zakopale v zapletenost. Institucije so tveganje zameglile s plastmi izpeljank in žargona. Sistem je uspeval na nepreglednosti, na naši pripravljenosti, da pogledamo stran. Toda Bitcoin ne pogleda stran. Bitcoin je knjiga, ki ne more lagati. Vsaka transakcija, vsak premaknjen satoshi, vsak izkovan kovanec je vgraviran v verigo matematične resnice. Ni zakulisnih kupčij, ni skrite inflacije, ni na novo napisane zgodovine. Protokol ne zanima vaš naziv, vaše državljanstvo ali vašo agendo. Pravila uveljavlja nepristransko, neizprosno. Prvič, denar ni zgodba, ki jo pripovedujejo močni. To je dejstvo. To je moteče za tiste, ki imajo koristi od dvoumnosti. Ko je vsako finančno dejanje preverljiva, javna evidenca, se stare igre sesujejo. Ne morete napihniti valute, da bi mirno obdavčili revne. Ne morete reševati bank, medtem ko družine izgubljajo domove. Ne morete obljubiti "polnih rezerv", medtem ko skrivaj igrate z depoziti. Transparentnost bitcoina je v središču pozornosti in sence, kjer je cvetela korupcija, izginjajo. Toda resnica naredi več kot razkriva laži. Osvobaja. Ko veš, da se pravila ne morejo spremeniti, da ti nihče ne more zapleniti ali razvrednotiti prihrankov, razmišljaš drugače. Načrtujete izven volilnih ciklov. Gradite za generacije, ne za četrtletna poročila. Zbežali boste pred paniko lovljenja za vedno menjajočim se fiatom. To je svoboda: ne odsotnost omejitev, ampak prisotnost gotovosti. Stari svet se bo uprl. Bitcoin bo očrnil kot orodje za kriminalce, ga zavrgel kot minljivo modno muho ali ga potisnil v kot. Toda resnica ima zagon. Ko enkrat vidite celovitost sistema, ki deluje brez vaše predložitve, ga ne morete preklicati. Pregovor vzdrži, ker je prvinski: resnica vas bo osvobodila. Ne zato, ker je prijazen, ampak zato, ker je nepovraten. Bitcoin je finančna manifestacija tega načela. Ne sprašuje za dovoljenje. Ne sklepa kompromisov. Preprosto obstaja, neomajno ogledalo svetu, ki je pozabil, kako poštenost izgleda. In v tem razmišljanju najdemo pot nazaj.
Samo navijač
30. 03. 2025 13.12
Ne morete ohraniti civilizirane družbe brez enakosti pred zakonom. Ne morete ohraniti civilizirane družbe, ko lahko nekateri tiskajo denar na račun vseh drugih. To je četrti obrat. Ustrezno se pripravite.
Samo navijač
30. 03. 2025 13.04
Vse banke,borze, IMF,ECB, vrednostne papirje, delnice, rotschilde ,rockfelerje,kazharje , in se mnovo je tega kar je hudic ostvaril, odpihnat iz zemlje. Vsakemu prebivalcu zemlje potalt 0.0003333333 satoshija. In svet bo postal RAJ na zemlji. Tako kod je tudi prvoten namen matere zemlje.
ap100
30. 03. 2025 12.59
+0
kje ste najdli goreči zagovornik - precej boljši naziv je pragmatik - cena se bo stabilizirala in postali bodo popolnoma nezanimivi, potem se boi začel počasen zaton, kajti hiter bi glede na vložena sredstva lahko marsikaj zamajal in ni nikomur v interresu
brusilec
30. 03. 2025 12.55
kripto valute za katerimi bo stala država? hja, enako kot za denar in pa žlahtne kovine.. kdorkoli pa je tle zravn na začetku, je bil o tem obvescen prej, je zmagovalwc... se pravi Trumpln.. bil "nasprotnik", nakupil, sedaj pa dal za njegovo investicijo državo.. odlična korupcija.. edino, to ppmeni da bo sedaj to bolj umirjen trg, ne bo več nekih velikih skokov, oziroma ne bodo morali garantirati nekih enormnih izplačil.. ni varijante.. ala 1000% kakor je bilo pri bitcoinu v zadnjih letih.. plus, lahko stopi za to amerika pa še kera država, amoak če se sesuje, se pač sesuje.. noben mi ne bo garantiral da je 100% investicija.. trumplnčwk, neuspel pri svoji kriptovaluti, zdej si bo pa kar prilastil eno.. "car"
M_teoretik
30. 03. 2025 12.52
A to od Madura kriptovaluto Petro kopira!?
Omizje
30. 03. 2025 12.18
+0
kripto valute je javno tako kot verovanje lahko veruješ vendar ostaneš lačen
Omizje
30. 03. 2025 12.21
+2
kripto valute je ravno tako kot verovanje lahko veruješ vendar ostaneš lačen
25.maj
30. 03. 2025 12.09
+4
tip je mafijski poslovnež, je že pogruntal, kako na legalen način svet še bolj okrasti
main
30. 03. 2025 12.09
+4
El Salvador je bitcoin postavil za eno svojih uradnih valut, letos pa je odločitev razveljavil zaradi pomanjkanja državljanov......Ne razumem, a ljudi je premalo?
jedupančpil
30. 03. 2025 12.53
ni zanimanja, pa nestabilno... zapovrh pa predvsem za financiranje kriminala
osservatore
30. 03. 2025 11.32
+5
"Trump se je iz nasprotnika kripto valut, češ da so te prevara, spremenil v njihovega zagrizenega zagovornika in celo promotorja." In to samo zato, ker je zavohal, da bi lahko oranžni mešetarčič zaslužil.
JackRussell
30. 03. 2025 10.51
+8
Če bi si Američani prebrali 10 božjih zapovedi, nebi pisali na vse možne kovance itd "in god we trust". Ne laži, ne kradi itd . Toliko o poslovnežu Trumpu.
dule07
30. 03. 2025 10.47
+6
Ne vem, zakaj je ustavljeno komentiranje o obisku Janše v Izraelu.?????
grumf
30. 03. 2025 11.13
+8
25.maj
30. 03. 2025 12.10
+1
sioxxos
30. 03. 2025 10.39
+0
Ta portal objavlja dnevno več člankov o Trumpu-Musku in o ameriški administraciji, kot pa o našem pernatem Ostržku oz. o polomijah naše vlade. Zavajajo vas po dolgem in počez s ciljem, da se ja slučajno ne bi tudi v EU in v Sloveniji zgodil kakšen Trump ali Milei, ki čistijo državno korupcijo in podelitve denarja davkoplačevalcem raznoraznim NVO-jem, ki mlatijo prazno slamo in ali delajo škodo razvoju države. Trump je prvi od voditeljev držav, ki se konkretno zavzemajo za MIR v Ukrajini, EU si želi vojne do zadnjega Ukrajinca, mi priznavamo Palestino, kjer ima diktaturo nad svojimi prebivalci teroristična organizacija Hamas... ta medij pa dnevno bleje o Trumpu, o neki marginalni komunikacijski napaki ameriške administracije, o uri ministrice, o Trumpovi ideji bitcoina kot del rezerv... vendar se opaža, da se vsake toliko kakšen komentator prebuja in tudi sam opaža to histerijo MSM, katerega del je tudi ta portal. Bolj kot boste pljuvali s takšnimi in drugačnimi dnevnimi dozami zavajanja, več ljudi se bo prebudilo. Samo pumpajte - učinek bo ravno obraten oz. takšen, kot ga doživljajo v USA, kjer MSM medije upošteva, posluša in bere vedno manj ljudi.
grumf
30. 03. 2025 11.14
-2
Lgično in preprosto. Ovice o pernatem so zelo slabo o iskane, radi jih imate samo 3je komentatorji, ki se hočte pol pod njimi izživljati.
anatomija
30. 03. 2025 12.21
-2
če je za tebe mir to , da postanejo Ukrajinci sužnji tujcem na svoji zemlji in da jih vodijo tuj voditelji potem si dovolj povedal o sebi suženj
ajdanakolesu
30. 03. 2025 10.29
-5
Jaz sem navdušena nad uredbami Trumpa. Želim mu uspešno in hitro spremembo Amerike, takšno kot si jo je zamislil. Čestitam, na dobri poti je ko se piše zgodovina. Vzponi in padci so njegova domena.
simc167
30. 03. 2025 09.37
+10
Ne maram butlov in ta je eden največjih na tem planetu
sioxxos
30. 03. 2025 10.22
-4
Ta, zate butl, je podedovano premoženje vsaj podeseteril in je milijarder, kot predsednik USA pa je eden redkih, ki ni sprožil nobene vojne. Če ti ga MSM mediji prikazujejo kot butla in ti vse kupiš, kar ti lažnivi MSM servirajo, se poglej v ogledalo in boš počasi dojel, kdo dela butla iz tebe.
LeeMalone
30. 03. 2025 09.27
+17
Ameriko vodi model, ki mu je uspelo spraviti casino v stečaj. Le kaj bi lahko šlo narobe?
RobespierreWithGuillotine
30. 03. 2025 09.26
+14
Kako zelo si želim, da to kripto sranje enkrat propade … takrat bi se ga napil do mrtvega, od veselja
grumf
30. 03. 2025 09.33
-8
sioxxos
30. 03. 2025 10.24
+0
Favšija gori, bodi previden in imej vedno ob sebi gasilni aparat.
RobespierreWithGuillotine
30. 03. 2025 10.30
+5
Ne od tega, temveč ker samo povzroča nestabilnost finančnega sistema, zmedo, nepravičnost … ljudje bi radi bili miljonarji brez dela, le da si sposodijo denar pri babici
Krištof Kartofel
30. 03. 2025 12.20
+1
Kaj pa je tu nepravičnega? Pri večini finančnih zadev so imeli bogataši vedno prednost, v kriptu smo pa lahko zaslužili tudi reveži in so se inštitucije in države začele sliniti po kriptu šele po tistem, ko smo si reveži opomogli. Toliko jokanja o nepravičnosti sistema, ko pa je enkrat sistem v prid malemu človeku, je pa problem fovšija.