Člani odbora DZ za gospodarstvo so na današnji seji poslušali poročilo gospodarske ministrice Darje Radić o ugotovitvah v zvezi s projektom izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6). Po njenih besedah je bila v projektu prisotna "vrsta nepravilnosti, negospodarnih dejanj in neprimernih odločitev".
Vlada je sicer na zahtevo odbora za gospodarstvo družbi Pricewaterhouse Coopers naročila pripravo celovitega poročila o projektu gradnje Teš 6. To je po besedah Radićeve pokazalo, da naložba "ni bila vodena, kot se vodijo taki projekti". Ugotovitve je sicer ministrica posredovala tudi Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in protikorupcijski komisiji, vlada pa je Holding Slovenske elektrarne (HSE) pozvala, naj imenuje posebnega revizorja, ki bo celovito preveril vodenje projekta.
Sicer pa Radićeva poudarja, da je investicija sama "izredno tvegana, ker je zelo občutljiva praktično na vse parametre, ki vplivajo na to, ali bo investicija pozitivna, ali bo prinašala izgubo". Tu je pomembna tako sama vrednost investicije, ki se je z okoli 600 milijonov evrov dvignila že na več kot milijardo evrov, pa tudi morebitna sprememba stroškov – cene premoga in kuponov ogljikovega dioksida, ki jih bo verjetno potrebno plačevati.
Če bi šlo za zasebno naložbo, ne bi bilo težav, je ob tem poudarila ministrica. "Če gre za državno investicijo in mene ali vas investitor prosi, da mu za to daste 400 milijonov evrov državnega poroštva, me pa močno zanima, ali bo ta projekt lahko pokrival vse najete kredite ali ne," je poudarila in dodala, da je vlada v projektu že tako izpostavljena kot lastnica HSE.
'Zavlačevanje pomeni dodatne stroške'
Generalni direktor HSE Matjaž Janežič pa je poudaril, da sama izvedba projekta Teš 6 ne bi smela biti več vprašanje. Tudi zavlačevanje mu ne dela usluge, saj vsak mesec čakanja pomeni 2,88 milijona evrov dodatnega stroška. Kot je med drugim poudaril Janežič, so vlada in ministrstva doslej za potrebe financiranja projekt Teš 6 med letoma 2007 in 2010 izdali že 12 soglasij in drugih listin, zato bi bil umik iz projekta na tej točki tudi slab za njeno kredibilnost pred institucijami, kot sta Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) ter Evropska investicijska banka (EIB). Prav tako je bilo v projekt doslej že vloženih 418,5 milijona evrov.
Poudaril je tudi, da bi se tako višje cene kuponov ogljikovega dioksida kot tudi premoga prenesle v višje cene energije. Vsekakor pa mora predvsem pri ceni premoga HSE še veliko postoriti, se je strinjal, prav tako pri nadaljnjih aktivnostih za transparentno in učinkovito vodenje projekta. Vendar brez vladne garancije investicija ni mogoča, je poudaril.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.