Sodišče je zavrnilo skupno tri tožbe in ugovor na prekršek, ki sta jih Telekom Slovenije in njegova hčerinska družba Mobitel vložila zoper odločbo Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek), so danes sporočili iz slednje in dodali, da bosta Telekom in njegov predsednik uprave Bojan Dremelj oglobljena.
Sodišče je zavrnilo pritožbe Telekoma na odločbi, v katerih je agencija od Telekoma zahtevala izpolnitev obveznosti na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa do interneta in da mu lani posreduje z zakonom predpisane podatke o prometu. Zavrnjene pa so bile tudi pritožbe Mobitela na odločbo Apeka, ki je Tušmobilu omogočila ponujanje storitev na novih frekvencah.
Kot pojasnjujejo v Apeku, so konec leta 2007 družbo Telekom Slovenije določili za operaterja s pomembno tržno močjo na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa do interneta. Zato so od Telekoma zahtevali, da ugodi vsem razumnim zahtevam za operaterski dostop do omrežnih elementov in zagotovi zmogljivosti, ki so potrebne za dostop z bitnim tokom.
Poleg tega so Telekomu naložili obveznosti zagotavljanja enakega obravnavanja, preglednosti, cenovnega nadzora in stroškovnega računovodstva ter obveznost ločitve računovodskih evidenc, vključno z metodo 'maloprodajna cena minus', ki je omogočila učinkovito delovanje konkurence na širokopasovnem trgu xDSL. Sodišče je potrdilo zakonitost teh obveznosti.
Apek pa je lani Tušmobilu podelil nove frekvence, kar je po mnenju mnogih, tudi Evropske komisije, predstavljalo pomemben korak k vzpostavitvi konkurenčnosti na slovenskem trgu mobilnih komunikacij, poudarjajo v agenciji. Na odločbo se je v dveh tožbah pritožil Mobitel, upravno sodišče pa je tudi v tem primeru pritrdilo agenciji.
Telekom: Apek nima prav
V Telekomu poudarjajo, da navedbe Apeka v zvezi s Tušmobilom niso pravilne. Kot pravijo, je upravno sodišče s sodbo namreč ugodilo tožbi družbe Mobitel in v ključnih točkah odpravilo odločitev Apeka, s katero je slednji zavrgel predlog Mobitela za obnovo postopka v zadevi po mnenju Mobitela nezakonite brezplačne dodelitve frekvenc družbi Tušmobil.
"Sodišče je pritrdilo Mobitelu, da bi agencija morala poziv za dodelitev frekvenc objaviti tudi na svojih spletnih straneh, česar pa po vedenju Mobitela ni storila," so zapisali v Telekomu in dodali, da današnja objava Apeka na njegovih spletnih straneh, češ da je sodišče zavrglo dve Mobitelovi tožbi, zgolj navidezno prikazuje, da naj bi Apek ravnal zakonito.
"Dejstvo je, da je Mobitel poskušal z vsemi sredstvi odpraviti nezakonito odločbo o neodplačni dodelitvi frekvenc in to mu je ne nazadnje s tretjo tožbo tudi uspelo. Mobitel bo še naprej vztrajal, da se odločba o dodelitvi frekvenc Tušmobilu odpravi in postopek izvede zakonito," poudarjajo v Telekomu.
Zakonitosti ravnanja Apeka pa je pritrdilo tudi Okrajno sodišče v Ljubljani. Apek je septembra lani Telekomu Slovenije izdal odločbo o prekršku, saj družba ni želela posredovati podatkov o prometu, katerih obdelavo, hranjenje in dolžnost operaterja, da jih posreduje pristojnim organom, ureja zakon o elektronskih komunikacijah.
Tako je Apek Telekomu izrekel globo v višini 20.864,63 evra, Bojanu Dremlju, ki je kot odgovorna oseba pravne osebe opustil dolžno nadzorstvo, ki bi ga moral zagotoviti za posredovanje podatkov, pa je izrekel globo v višini 2086,63 evra.
Ob tem v Telekomu poudarjajo, da niso nikoli zavračali posredovanja prometnih podatkov v skladu z zakonom, pri čemer pa menijo, da zavrnitev posredovanja tako imenovanega CDR-izpisa ne pomeni kršitev zakonske obveznosti. Dodajajo, da se okrajno sodišče v obrazložitvi sploh ni opredelilo glede zatrjevanj Telekoma, da CDR-izpis ne predstavlja prometnih podatkov, ki jih je operater v skladu z zakonom dolžan posredovati Apeku.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.