
Vršilec dolžnosti predsednika uprave Skimarja Ivan Štrlekar je danes nadzornemu svetu poslal odstopno izjavo. Štrlekar je za 5. januar že sklical skupščino.
Štrlekar je še pred skupščino odstopil, ker je po njegovem prepričanju potrebno lastnikom omogočiti, da lahko na njej sprejmejo ustrezne rešitve za nastale razmere. Gre za spor, ki je izbruhnil med njim in prokuristom Jožetom Kraljem, saj naj bi slednji preuranjeno in brez posvetovanja javnosti posredoval informacije o poslovanju, hkrati pa naj ne bi več hotel podpisovati pogodb z zunanjimi svetovalci in odvetniki.
Štrlekar je zato nadzornemu svetu predlagal, da odstavi Kralja, vendar se nadzorniki za to potezo niso odločili in so ocenili, da bo sedanja uprava še lahko vodila podjetje, dokler v kar najkrajšem možnem času ne najdejo novega vodilnega kadra. Zdaj pa je Štrlekar ocenil, da glede na blokado uprave ne more več zagotavljati zakonitega poslovanja sistema Skimar, kot to od njega zahteva zakon o gospodarskih družbah.
Marca se izteče enoletni mandat
V. d. predsedniku uprave Štrlekarju, ki je začasno funkcijo prevzel 31. marca, bi se sicer z marcem prihodnje leto iztekel enoletni mandat. Vendar Štrlekar na to ni bil več pripravljen čakati. Kot so sporočili iz podjetja, je danes poslal obvestilo članom nadzornega sveta družbe, da odstopa s funkcije vršilca dolžnosti predsednika uprave Skimar in poslovodje vseh hčerinskih družb ter odpoveduje individualno pogodbo o zaposlitvi s 30-dnevnim odpovednim rokom.
V obrazložitvi odstopa je Štrlekar spomnil, da je funkcijo prevzel v izrednih razmerah, saj je imel poslovni sitem Skimar konec leta 2007 kljub dokapitalizaciji v višini 10,2 milijona evrov za 8,4 milijona evrov izgube, kar je bil razlog za odstop prejšnje uprave. Istočasno so tri banke odpovedale 20 milijonov evrov odobrenih kratkoročnih kreditov in zahtevale njihovo vrnitev.
Kot primarno nalogo si je Štrlekar zadal preprečitev stečaja družbe kljub približno 30 milijonom evrov odprtih terjatev. Ker je bilo treba hitro ukrepati, so bili naročeni in opravljeni pravni in finančni pregledi sistema Skimar, ki so jih zahtevali nadzorni svet in družbeniki Skimarja ter banke upnice. Ti skrbni pregledi so povzročili za več 100.000 evrov stroškov, ki so ob napovedi o obsežnem zmanjšanju števila zaposlenih v Skimarju sprožile ogorčenje zaposlenih in javnosti.
Sanacijski načrt predvideva, da naj bi že v prvih mesecih prihodnjega leta 180 zaposlenih v skupini Skimar izgubilo delovno mesto, čeprav so lastniki pristali na deset milijonov evrov vredno dokapitalizacijo in je upravi uspelo reprogramirati kratkoročne kredite. Poleg tega je bila že dosežena prepolovitev primanjkljaja iz lanskoletnih 8,4 milijona evrov na letošnje štiri milijone evrov, kolikor je izguba znašala oktobra.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.