Delavci šentjurske furnirnice Acer, ki so v četrtek pripravili opozorilno stavko zaradi neizplačila aprilske plače in drugega dela lanskega regresa za letni dopust, so od danes naprej na prisilnem dopustu. Direktor podjetja Franc Jagodič je sporočil, da glede na trenutne razmere na trgih družba ne more izpolniti stavkovnih zahtev.
Poudaril je, da so lastniki in uprava furnirnice Acer sprejeli sklep, da so vsi zaposleni do nadaljnjega na dopustu, do ponedeljka pa bo znano, ali se bo proizvodnja nadaljevala oz. ali bodo predlagali stečaj. Jagodič tudi navaja, da je od trenutno 121 delavcev v četrtkovi stavki sodelovalo 103 zaposlenih in da so mu stavkajoči delavci skušali onemogočiti vstop v podjetje. O teh kršitvah je bil potem obveščen Inšpektorat RS za delo. Po besedah Jagodiča so predstavniki stavkovnega odbora poskušali tudi fizično preprečiti delo nestavkajočim, zaradi česar je morala posredovati policija.
Glede višine plač v furnirnici je Jagodič pojasnil, da samo 11 zaposlenih dobiva minimalno plačo in da je povprečna neto izplačana plača v proizvodnji lani znašala 552 evrov. Uprava družbe je stavkajočim delavcem ponudila, da jim del aprilske plače izplača do torka, preostanek do konca meseca, drugi del regresa za letni dopust bi izplačali v dveh delih, in sicer 120 evrov junija, enak znesek pa julija. Predloga uprave delavci niso sprejeli.
Jagodič je pritrdil, da jim je slovenska vlada septembra lani odobrila 650.000 evrov kratkoročnega kredita kot pomoč za reševanje v času priprave programa prestrukturiranja. Ta program je bil pripravljen in potrjen s strani lastnikov kot tudi državne komisije, vendar ga zaradi četrtkove stavke in neomajnih zahtev delavcev ne bo možno uresničiti. Očitke o šikaniranju delavcev pa Jagodič zavrača kot neresnične.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.