Po 20 let trajajočem stečaju begunjskega Elana je kranjsko okrožno sodišče danes objavilo sklep o končanju stečajnega postopka. Sklep še ni pravnomočen, saj je v 15 dneh še možna pritožba. Andrej Marinc, ki je stečajni upravitelj Elana postal leta 2005, je poudaril, da je šlo za zelo obsežen in kompleksen postopek, saj samo stečajni spis obsega prek 17.000 strani. V postopku je bilo tudi veliko pritožb in nerazumevanja. "Mislim, da smo ga opravili korektno in strokovno ter da se je zgodba dobro končala tudi za upnike," je dejal Marinc, ki kljub temu ocenjuje, da bi bil lahko postopek bistveno krajši.
Skupaj so stroški postopka, v katerem se je izmenjalo šest stečajnih upraviteljev, znašali skoraj 1,6 milijona evrov, kar predstavlja 3,8 odstotka stečajne mase. Preostanek stečajne mase, v kateri se je zlasti s prodajo Elana kot podjetja nabralo 41,4 milijona evrov, je šlo za poplačilo upnikov.
V petih delitvah stečajne mase so bile poplačane vse terjatve, ki so bile prijavljene in priznane v stečaju ter tudi del obresti. Končni delež poplačila terjatev upnikov znaša 213 odstotkov, ocena realnega poplačila 20 let od prijave terjatev pa ob upoštevanju revalorizacije znaša 60 odstotkov. Del stečajne mase v višini 177.000 evrov Marinc zaradi upniških zamud ni uspel razdeliti, zato ga je prenesel kot depozit na sodišče.
Stečaj starega Elana ogrožal sedanjega
Stečaj je dolgo po besedah Marinca vplival tudi na obstoječi Elan, ki uspešno proizvaja smuči in polovila. Dokončno pa se je zgodba za Elan razpletla decembra lani, ko je sklenilo sodno poravnavo s Komercialno in hipotekarno (KIH) banko v stečaju ter Gorenjsko banko za izbris zastavnih pravic na Elanovih nepremičninah ter zanj odštelo 7,2 milijona evrov.
Pred tem je bilo nadaljnje delovanje Elana v Begunjah ogroženo, saj bi lahko banki unovčili hipoteke. Odtlej stečaj na Elan ni imel nikakršnega vpliva, je pojasnil predsednik uprave Elana Robert Ferko. So pa z zaključkom stečaja pravnega predhodnika vendarle po svoje lahko zadovoljni, saj je imela celotna zgodba negativen vpliv na ugled obstoječega Elana.
Bankrotiral je na vrhuncu
V zgodovini slovenskega proizvajalca športne opreme, katerega zametki segajo v leto 1944, so številni vzponi in padci. Najhujši je bil leta 1990, ko je na veliko presenečenje javnosti po silovitem vzponu, v katerem je dosegel kar desetodstotni delež smučarskega trga in zaposloval 1300 ljudi, razglasil bankrot. Stečajna ekipa je uspela izpeljali nadzorovani stečaj, ne da bi proizvodnja zastala in že leta 1991 je pravni naslednik, ki je obdržal ime in blagovno znamko Elan, iz tekočega poslovanja ustvarjal dobiček.
Tudi zadnjih 20 let je bilo razburkanih, trenutno pa je Elan, v katerem se je v tem času zamenjalo 19 prvih mož in ki zaposluje v celotni skupini 800 ljudi, po letih izgube uspešno izvedel finančno konsolidacijo. Ukvarja pa se tudi s konsolidacijo poslovanja in vnovičnim zagonom rasti prodaje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.