Infond Holding na ponedeljkovi skupščini Mercatorja ne bo smel uresničevati glasovalnih pravic. Urad za varstvo konkurence in Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) namreč ugotavljata, da Infond Holding in skupina z njim povezanih podjetij (Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Radenska) še vedno niso objavile ponudbe za prevzem, njihov delež v Mercatorju pa je nespremenjen.
Tako sta urad za varstvo konkurence in ATVP zapisala v dodatnih pojasnilih glede trenutnega stanja postopkov, ki jih vodita zoper Infond Holding, ki je z 48,34-odstotnim lastniškim deležem največji delničar Mercatorja. Za pojasnila je zaprosil Mercator, so danes prek spletnih strani sporočili iz največjega slovenskega trgovca.
Varuh konkurence je postopek presoje skladnosti koncentracije družb Infond Holding in Mercator uvedel 2. junija letos, saj je bila izkazana verjetnost, da je prišlo do koncentracije, ki je podrejena odločbam zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, in je podjetja, ki bi morala koncentracijo priglasiti uradu, niso priglasila.
Urad pojasnjuje, da družbe Infond Holding, Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska ne smejo uresničevati glasovalnih pravic iz delnic Mercatorja in obveznosti v zvezi s koncentracijo, ki bi jo morale priglasiti, do izdaje odločbe o skladnosti koncentracije s pravili konkurence.
Urad lahko sicer skladno z zakonom izjemoma na predlog podjetja izda sklep, s katerim dovoli izvrševanje koncentracije v določenem obsegu ali pod določenimi pogoji pred izdajo odločbe, če podjetje v predlogu izkaže, da je takšno izvrševanje nujno potrebno za ohranjanje vrednosti naložbe ali za opravljanje storitev splošnega interesa.
Varuh konkurence poudarja, da do srede s strani Infond Holdinga in z njim povezanih družb ni prejel predloga za izvrševanje predmetne koncentracije in tako o izvrševanju koncentracije tudi ni odločal.
Delež glasovalnih pravic nespremenjen
Iz delniške knjige na dan 7. julij je razvidno, kot pojasnjuje agencija, da je delež glasovalnih pravic omenjenih družb nespremenjen, torej znaša 48,34 odstotka. Ker družbe niso objavile prevzemne ponudbe za Mercator in tako niso ravnale skladno z odločbo ATVP, prepoved uresničevanja glasovalnih pravic še učinkuje. Agenciji namreč tudi ni bila vročena sodna odločba, s katero bi vrhovno sodišče na podlagi tožbe v postopku sodnega varstva kakor koli ugodilo omenjenim družbam oziroma poseglo v odločitev agencije.
ATVP navaja, da dnevno lahko prihaja do sprememb okoliščin, ki vplivajo na prenehanje obveznosti omenjenih delničarjev Mercatorja, da dajo prevzemno ponudbo, kar pomeni, da znova pridobijo glasovalne pravice iz vseh delnic Mercatorja. Tako bo moral Mercator tovrstne okoliščine ugotavljati na sami skupščini na podlagi dejstev in dokazov, ki jih bodo ponudili Infond Holding, Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska.
ATVP predlaga, da Mercator vsekakor spremlja stanje oziroma spremembe v deležih glasovalnih pravic posameznih delničarjev v delniški knjigi. Glede na bližajoči se datum skupščine Mercatorja pa ni verjetno, poudarjajo v agenciji, da bi bila odločba ATVP izvršena z objavo prevzemne ponudbe za Mercator.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.