
Evropska komisija je danes sprožila preiskavo proti kitajskim in indijskim proizvajalcem obutve, saj naj bi ti po trditvah predstavnikov evropske obutvene industrije po dumpinških cenah prodajali svoje blago v članicah Evropske unije.
Po ukinitvi kvot za določene vrste obutve se je uvoz čevljev iz Kitajske povečal za 681 odstotkov, trdi Komisija, medtem ko je kitajsko ministrstvo za trgovino že sporočilo, da trditve komisije temeljijo na napačnih podatkih.
"Namen EU je sprejeti nove zaščitne ukrepe, kar je v nasprotju z načeli proste trgovine," so zapisali na spletni strani kitajskega ministrstva za trgovino, kjer so postregli tudi s svojimi podatki o obsegu izvoza obutve v države EU. Po teh podatkih naj bi se izvoz obutve v EU v prvih štirih mesecih letošnjega leta povečal le za 22,8 odstotka (merjeno na enoto proizvoda) oz. za 59,5 odstotka (merjeno glede na vrednost proizvodov). Peking tudi poudarja, da se cene v EU izvožene obutve niso znižale za 28 odstotkov, kot trdi komisija, marveč so se, nasprotno, povišale za 30 odstotkov.

Komisija, ki je na željo držav članic unije od 1. januarja letos - tj. po odpravi kvot na kitajske tekstilne izdelke - spremljala uvoz kitajskih izdelkov v EU, je že v začetku junija ugotovila, da je do močnega povečanja uvoza prišlo pri vseh šestih kategorijah obutve, predvsem pa pri usnjenih čevljih in čevljih iz tekstila visoke vrednosti. Ob tem je Bruselj zagotovil, da bo upošteval opozorila evropske obutvene industrije, da omenjen porast uvoza povzroča "resne motnje trga".
Prva faza preiskave bo predvidoma trajala devet mesecev in če bo komisija po zaključeni preiskavi - ta v celoti traja približno 15 mesecev - ugotovila, da Kitajci ali Indijci kršijo evropsko protidumpinško zakonodajo, bo lahko proti proizvajalcem v skladu z določili Svetovne trgovinske organizacije (WTO) uvedla zaščitne ukrepe. Preiskava je sicer naperjena le proti t.i. zaščitnim čevljem, ki se uporabljajo predvsem v gradbeništvu in gostinstvu.
Predstavniki komisije se bodo v ponedeljek srečali s svojimi kitajskimi kolegi, da bi poskušali najti sporazumno rešitev problema, srečanje z Indijci pa za zdaj ni predvideno. "Sporazumna rešitev je še vedno mogoča," je ob tem poudarila tiskovna predstavnica komisije Claude Veron-Reville.
Evropska komisija je za uvoz dveh kategoriji tekstilnih izdelkov iz Kitajske, in sicer za majice in laneno prejo, že uvedla nujne zaščitne ukrepe ter napovedala, da bo v primeru, da kitajske oblasti ne bodo omejile izvoza tekstilnih izdelkov, podobno ukrepala tudi v drugih kategorijah. Najverjetneje bo šlo za še sedem kategorij, za katere unija že od konca aprila vodi formalno preiskavo zaradi povečanega uvoza in med katerimi so srajce, hlače in žensko perilo.