Gospodarstvo

Simobil nezadovoljen zaradi monopola

Ljubljana, 24. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Drugi največji slovenski mobilni operater Simobil ob vstopu Slovenije v EU pričakuje, da bo tudi slovenski regulator oz. agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto, od katere so v Simobilu veliko pričakovali, naredila prave korake v smeri zagotavljanja in spodbujanja konkurenčnosti.

Bojan Dremelj
Bojan Dremelj FOTO: POP TV

"Na slovenskem trgu telekomunikacij trenutno ni prave konkurence", je ob predstavitvi novih usmeritev v trženju povedal prvi mož Simobila Bojan Dremelj. Obenem je poudaril, da Simobil pod pogoji, ki so veljali ob podelitvi doslej edine slovenske licence UMTS, na morebitnem drugem razpisu za licenco UMTS ne bo kandidiral.

"Konkurenčnost je na našem trgu še vedno v povojih. Regulator ni naredil veliko," je dejal Dremelj in dodal, da bo v naslednjih korakih potrebno slediti pozitivnim izkušnjam iz tujine. Pri tem je pojasnil, da agencija za telekomunikacije doslej ni uredila niti enega spora, ki ga ima Simobil s Telekomom Slovenije. Na trgu fiksne telefonije v Sloveniji, tako Dremelj, še vedno vlada popolni monopol, kar ob sedanji neurejenosti trga z regulativnega vidika zmanjšuje zanimanje tujih vlagateljev za vstop na slovenski trg telekomunikacij.

Sodelovanje z Vodafonom je Simobilovo ponudbo doslej obogatilo z mednarodno usmerjenima storitvama Eurocall in Virtual Home Environment ter z novimi gostovanji v tujih omrežjih. Poleg tega pa zdaj v Simobilu svojo ponudbo dopolnjujejo še s pravo enotno tarifo za klice v vsa slovenska omrežja - mobilna in fiksna. Simobilovi uporabniki bodo tako lahko ob vsakem času klicali v vsa slovenska omrežja po enaki in nižji ceni - 29 tolarjev za minuto pogovora.

Poleg tega slovenski trg še vedno nima asimetrične regulative, pravila o operaterjih s pomembno tržno močjo pa so neustrezna, saj ne omogočajo razvoja manjšim operaterjem. "Vsi smo bili zelo zadovoljni, da je regulator znižal ceno medomrežnega povezovanja iz mobilnih omrežij v fiksno omrežje na raven, ki je zelo blizu evropskega povprečja. Res pa je tudi, da imamo od takrat večje stroške, kot smo jih imeli pred tem ukrepom agencije, saj je Telekom takoj potem uvedel zaračunavanje množice novih elementov," je še povedal prvi mož Simobila.

Vodstvo Simobila je sicer še pojasnilo, da bodo odslej vse njihove tržne aktivnosti označene z enotno blagovno znamko Simobil-Vodafone. Simobil, ki je januarja letos kot del avstrijskega operaterja Mobilkom Austria postal Vodafonov ekskluzivni partner v Sloveniji, se bo tako odslej še bolj usmeril tudi na storitve z mednarodnim dosegom. Dremelj je ob tem poudaril, da se lastniška struktura Simobila ne bo spremenila, pač pa bo Simobil kot slovenski operater z največ mednarodnimi povezavami postal še bolj odprt za Evropo.

"Operaterji, ki niso del takšnega partnerskega omrežja, bodo v prihodnosti imeli velike težave pri izpolnjevanju potreb strank," pa je ob vse večjem pomenu mednarodno dostopnih in enostavno uporabnih storitev prepričan Kurt Luescher, novi član uprave Simobila. Vodstveno ekipo Simobila je kot direktor marketinga in prodaje sicer okrepil še Alexander Sperl.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.