Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) se je lani v Simobilu v primerjavi z letom 2005 zvišal za 35,4 odstotka na 33,6 milijona evrov, dobiček iz poslovanja (EBIT) pa za 149,6 odstotka na 11,2 milijona evrov. Po njihovi oceni so imeli 24,9 odstotni tržni delež, kar je 2,2 odstotne točke več kot predlani.
Družba je število uporabnikov povečala za 17 odstotkov na 420.900, od tega pa je bilo 57,5 odstotka naročnikov, kar je 8,4 odstotne točke več kot predlani.
"Leto 2006 je bilo najuspešnejše leto v zgodovini Simobila," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik uprave družbe Andreas Maierhofer. Kot pravi, ni veliko družb, ki bi zabeležile tolikšno rast prihodka in dobička; denar pa bodo investirali naprej, med drugim v tehnologiji EGDE in HSDPA.
Lansko leto je zaznamoval prevzem 135 baznih postaj nekdanjega mobilnega operaterja Vege in pridobitev okoli 90 odstotkov Veginih uporabnikov, sodelovanje z Mercatorjem pri uporabi Simobilovega omrežja, vlaganje v nove tehnološke platforme, pridobitev licence za UMTS in uvedba prenosljivosti številk. Odprli so tudi tri nove prodajne centre.
Prenos številk uspešen projekt
S prenosljivostjo številk, ki je bila uvedena s 1. januarjem lani, so v Simobilu zelo zadovoljni, pozdravljajo pa tudi spremembo splošnega akta o prenosljivosti številk, ki je začela veljati 24. februarja. Po novem je cena prenosa številke pet namesto deset evrov, glasovno sporočilo o klicu v drugo, dražje omrežje pa ni več posredovano samodejno, ampak ga mora uporabnik vključiti.
Agencija za pošto in elektronske komunikacije je septembra lani podelila dve licenci za UMTS, in sicer T-2 in Simobilu. Po Maierhoferjevih besedah v petih letih, kolikor je minilo, odkar je licenco za UMTS dobil Mobitel, niso nič zamudili. Računajo, da bodo z omrežjem UMTS jeseni pokrili Ljubljano in Maribor; do konca leta naj bi namestili okoli 100 baznih postaj. Danes so pred novinarji opravili prvi video klic in predstavili prenos podatkov preko tehnologije HSDPA, ki omogoča hitrosti do 3,6 megabitov na sekundo.
Maierhofer se je dotaknil tudi regulacije cen za mobilna gostovanja v tujih omrežjih (roaming) in tožbe proti Tušmobilu. Glede roaminga je dejal, da je proti njegovi regulaciji in da cene določa trg. Po njegovih besedah je Tušmobil dobrodošel konkurent in nimajo nič proti njemu, imajo pa proti netransparentnim postopkom. Na upravno sodišče so vložili tožbo, saj je Tušmobil dobil Vegine frekvence, za katere je bil zainteresiran tudi Simobil, brez razpisa.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.