Gospodarstvo

SIJ v večinski lasti Rusov

Ljubljana, 02. 03. 2007 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je z rusko poslovno skupino Koks sklenila pogodbo o prodaji 55,35-odstotnega deleža v SIJ.

Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je podpisal pogodbo o prodaji 55,35-odstotnega državnega deleža v Slovenski industriji jekla (SIJ) ruski poslovni skupini Koks.

Novi lastnik, skupina ruskih podjetij Koks, je družbi SIJ povsem komplementarna, "mi se dopolnjujemo, ne tekmujemo, kar je dober znak in jamstvo za prihodnost", je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave SIJ Tibor Šimonka.


"V upravi vidimo povezavo kot izziv in porajanje novih priložnosti v smeri krepitve naše temeljne vizije, to je postati uspešna, donosna, globalno konkurenčna in družbeno odgovorna družba," je dejal Šimonka in poudaril, da ostajajo optimisti, in sicer predvsem zaradi izpogajanih jamstev.

Prodaja 55,35-odstotnega državnega deleža v SIJ Rusom ne ogroža in neposredno ne zadeva položaja družb pooblaščenk, zagotavlja predsednik uprave SIJ Tibor Šimonka.

Uresničevanje teh bo po besedah Šimonke kot še vedno pomembni lastnik nadzirala država, ki ohranja 25-odstotni delež plus eno delnico. Država si je izpogajala kakovostno delniško pogodbo, ki predvideva tudi ustanovitev posvetovalnih organov med kupcem in državo in ti posvetovalni organi bodo odločali o malodane vsem, kar se tiče skupine, je dejal Šimonka.

Ruse zanima trg končnih izdelkov

Koks namerava za naložbe v SIJ v prihodnjih treh letih nameniti 250 milijonov evrov
Koks namerava za naložbe v SIJ v prihodnjih treh letih nameniti 250 milijonov evrov FOTO: POP TV

Skupina ruskih podjetij, pod vodstvom družbe Industrijski metalurški holding (IMH), proizvaja surovine in vstop v lastniško strukturo SIJ je, kot je povedal generalni direktor IMH Evgenij B. Zubitski, logičen razvoj, da skupina vstopi na trg končnih izdelkov.

Zubitski je povedal, da sodeluje v konzorciju za odkup delnic SIJ tudi slovenska banka, kako bo potekalo financiranje 250 milijonov evrov investicij, obljubljenih za prihodnja tri leta, pa se bo novi lastnik dogovarjal skupaj s SIJ. Za 35 odstotkov vlaganj bo družba pridobila posojilo, kako bo pridobila preostala sredstva, bo odvisno od SIJ, je dejal.

Koks namerava za naložbe v SIJ v prihodnjih treh letih nameniti 250 milijonov evrov, število zaposlenih bodo v tem obdobju predvidoma ohranili. Slovenija ohranja predkupno pravico naslednjih deset let, dividende v prihodnjih treh letih naj ne bi izplačevali, dobiček pa ohranili za razvoj družbe.
Jeklarski trg se globalizira in konsolidira, obvladovanje surovinske in energetske sfere postaja vse bolj odločilen dejavnik razvoja na globalnem jeklarskem trgu, je dejal Šimonka in pojasnil, da SIJ na tej sceni ne pomeni kaj dosti, niti tisočinko proizvodnje. "Kot relativno majhna družba je občutljiva na vsa nihanja, bodisi cen surovin, jeklenih izdelkov, v zadnjem času so bolj v ospredju cene energentov, različne zahteve in standardi varstva okolja, zahteve po zmanjšanju cen energije," je dejal.

Razočarani delničarji
Predstavniki DPR menijo, da privatizacija holdinga SIJ kot celote ni v skladu z zakonom o privatizaciji Slovenskih železarn iz leta 1998, saj ta predvideva prodajo posameznih družb
Predstavniki DPR menijo, da privatizacija holdinga SIJ kot celote ni v skladu z zakonom o privatizaciji Slovenskih železarn iz leta 1998, saj ta predvideva prodajo posameznih družb FOTO: POP TV

Družba pooblaščenka Ravne (DPR), ki združuje 5844 malih delničarjev, je razočarana, ker se je vlada za prodajo večinskega deleža v Slovenski industriji jekla (SIJ) odločila, preden je poravnala svoje obveznosti in dolg do malih delničarjev. Tako je četrtkovo odločitev vlade komentiral predsednik nadzornega sveta DPR Janez Klančnik, ki je tudi predsednik SKEI konference na lokaciji ravenske železarne.

Zaposleni v družbah SIJ na Ravnah na Koroškem so v četrtek s presenečenjem sprejeli tudi zloženke, ki so jih na SIJ v zvezi z odločitvijo vlade o prodaji večinskega deleža Rusom pripravili za zaposlene. Predsednik uprave SIJ Tibor Šimonka v zloženki delavcem med drugim sporoča zadovoljstvo z izbiro kupca, ki družbam SIJ ni konkurenčen, ampak se z novim lastnikom, ki poleg tega obeta nadaljnji razvoj družb, dopolnjujejo. Zato po njegovih besedah tudi ni bojazni za zapiranje obratov in odpuščanje delavcev.

DPR je septembra lani zaradi neporavnanih obveznosti države do malih delničarjev proti državi že vložila tožbo. Zahteva izročitev 20-odstotnega deleža v družbah Metal in Noži, ki sta del SIJ, in plačilo 720 milijonov tolarjev škode zaradi dokapitalizacije obeh družb.

Če do tega ne bo prišlo, pa zahteva odškodnino v višini 27 milijard tolarjev, kolikor skupaj z obrestmi po njihovem znese vložek delavcev zaradi premalo izplačanih plač in vložitve certifikatov v prid sanaciji takratnih Slovenskih železarn. Prva obravnava tožbe je napovedana za 4. april, je povedal sekretar SKEI konference na lokaciji ravenske železarne Jože Kolar. Poleg tega pa je DPR decembra lani skupaj z jeseniško družbo pooblaščenko Lameto vložila še izpodbojno tožbo zaradi sklepov skupščine SIJ, ki se nanašajo na oblikovanje sklada lastnih delnic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

usavko
02. 03. 2007 20.40
Pa sej ne morš verjet! Pa tok so bli proti kako je prejšna vlada prodajala podjetja... ccc Jst nevem, kdo lahko takemu še da podporo?
esfflight
02. 03. 2007 20.28
Kar prodajte vse, ali si mislite, da bo tudi vas kdo kupil? Tako vlada ne razmislja in pelje voz navzdol. A se temu rece gospodarstvo? Se malo pa bomo ob vse in potem? Ali bodo razni JJ in njegovi kaj obrnili. Pokradeno je vse kar je se bilo. Sramota!!!!