Merkurjeva metalurška divizija Mersteel, ki je leta 2008 v pol leta ustvarila dobro desetino prihodkov Merkurja, je po navedbah Financ dobaviteljem dolžna okoli 50 milijonov evrov. Ker dolgov ne more poplačati, saj ne dobi novih posojil, so nekateri dobavitelji tako ustavili dobave, še piše časnik. Tako naj bi dobavo železa ustavila družba Intertrade Praga, Arcelor Mittal, US Steel.
V Merkurju naj bi pripravljali tudi poimenski seznam 400 presežnih delavcev, v nekaterih bankah upnicah pa naj bi razmišljali, da bi od predsednika uprave Bineta Kordeža zahtevali, da odstopi. Podobno so banke zahtevale tudi od Igorja Bavčarja, s katerim so se pol leta dogovarjale o rešitvi Istrabenza. Na koncu je Bavčar sicer ostal lastnik, a je vendarle odstopil.
Kako kaže z lastniškim prevzemom Merkurja?
Družba Merfin, v kateri imajo lastniški delež številni menedžerji, največji lastnik pa je Bine Kordež, je leta 2007 začela s prevzemanjem Merkurja in je sedaj lastnica 68-odstotnega deleža v družbi. Posojila so zavarovana z delnicami Merkurja in se tudi odplačujejo iz poslovanja Merkurja. Če gre torej Merkurju slabo, potem se najverjetneje tudi prevzem ne bo izšel.
Po pisanju Financ bo čez tri mesece v plačilo zapadlo osem milijonov evrov glavnice posojila, ki ga je Kordež prek svojega podjetja BK Kapital najel septembra 2007 pri Factor banki. Za posojilo je Kordež zastavil 30,95-odstotni delež Merfina.
Bine Kordež je sicer že pred časom na predavanju na ekonomski fakulteti dejal, da če bi vedel, kakšna bi situacija, ne bi šel v prevzem Merkurja. Večino posojil naj bi najel pri tujih bankah. "Če nam ne bo ratalo, pa si bomo pač morali priznati, da nam ni uspelo in zgodbo opustiti," je še dejal takrat.
V Merkurju informacij niso želeli komentirati. Glede seznama presežnih delavcev pa je tiskovni predstavnik dejal, da ne obstaja noben tak seznam.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.