V primerjavi z julijem so cene življenskih potrebščin avgusta bile v povprečju višje za 0,6 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada. Letna rast cen se je zvišala na 3,2 odstotka, povprečna letna inflacija pa je znašala 2,6 odstotka. Na inflacijo so vplivale tako višje cene blaga kot tudi višje cene storitev.
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila avgusta prav tako razmeroma visoka (0,7 odstotka), kar je vplivalo na 12-mesečno povprečno rast cen, merjeno s konvergenčnim indeksom cen. Ta se je povišala na 2,7 odstotka. Po zadnjih podatkih, to je za julij, je inflacijsko konvergenčno merilo znašalo 2,8 odstotka, Slovenija pa je bila v preteklem mesecu za 0,2 odstotne točke pod to vrednostjo.
Na inflacijo so v avgustu vplivale tako višje cene blaga kot višje cene storitev, in sicer v povprečju za 0,6 odstotka. Med blagom se je najbolj podražilo blago dnevne rabe (za 1,1 odstotka), trajno blago je bilo dražje za 0,8 odstotka, medtem ko se je poltrajno blago pocenilo za 1,5 odstotka. Še naprej pa rastejo cene storitev; tokrat so bile v povprečju višje za 0,6 odstotka, navaja statistični urad. Najbolj so se avgusta zvišale cene v skupinah prevoz (za 1,8 odstotka), sledijo skupine stanovanjska oprema ter rekreacija in kultura (za 1,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,9 odstotka), stanovanje ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,4 odstotka), komunikacije (za 0,2 odstotka) ter zdravje (za 0,1 odstotka).
V skupini prevoz so se avgusta najbolj podražila goriva (za 4,1 odstotka) in novi osebni avtomobili (za 2 odstotka). Še naprej je opaziti rast cen v skupini rekreacija in kultura, kjer so se počitnice v paketu podražile za 4,3 odstotka, storitve za rekreacijo in šport za 0,7 odstotka ter časopisi, knjige in pisalne potrebščine za 0,4 odstotka. Na rast cen v skupini stanovanjska oprema so najbolj vplivale višje cene izdelkov za vzdrževanje gospodinjstva (za 4,5 odstotka) ter pohištva in opreme (za 1,1 odstotka), pojasnjujejo na državnem statističnem uradu.
Na letni ravni so se cene najbolj zvišale v skupinah stanovanje (za 5,6 odstotka), stanovanjska oprema (za pet odstotkov), gostinske in nastanitvene storitve (za 4,6 odstotka) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 4,1 odstotka). Za izdelke in storitve v skupini zdravje, obleka in obutev ter komunikacije pa velja, da so njihove cene v povprečju nižje kot pred enim letom - v prvi skupini za 1,1 odstotka, v drugi in tretji pa za 0,4 odstotka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.