Vlada je ob dvigu trošarin za naftne derivate povedala, da jo je dvignila, ker skuša s tem ukrepom "nevtralizirati znižanje javnofinančnih prihodkov zaradi napovedane nižje gospodarske rasti“. Ob tem je minister za finance Franc Križanič poudaril, da v kolikor bi se cene nafte drastično zvišale, bi vlada trošarine spet znižala. Po zadnjem dvigu, pa tudi že prej, so naftni derivati postali dražji kot v Avstriji, na Hrvaškem in na Madžarskem.
OMV in Petrol: Prodaja dizla je manjša
Na OMV Slovenija pravijo, da predstavlja na splošno prodaja dizelskega goriva višji odstotek v primerjavi z bencinskim, predvsem zaradi tranzita tovornih vozil. Kot pravijo, v zadnjih mesecih prodaja dizelskega goriva in bencina nezadržno pada, kar je posledica višjih cen v Sloveniji. "Kljub malenkostnemu zmanjšanju tranzita tovornega prometa pa je prodaja dizelskega goriva drastično padla, saj se tovornjaki oskrbujejo predvsem v sosednjih državah in Slovenijo prevozijo brez dotočenja goriva,“ so pojasnili na OMV. Tak trend pa naj bi bil razviden tudi na obmejnih bencinskih servisih. Posebej zaskrbljujoče pa se jim zdi dejstvo, da se bo, kot je razvidno iz dosedanjih analiz, tak trend nadaljeval tudi v prihodnje in se bo stanje še poslabšalo.
Tudi na Petrolu pravijo, da je zaradi dviga trošarin na pogonska goriva delno padla prodaja (delno pa zaradi gospodarske recesije). Zaradi dviga trošarin so maloprodajne cene v Sloveniji višje kot v sosednjih državah, kar seveda vpliva na konkurenčnost, pojasnjujejo na Petrolu.
MF: Prodajne cene so še vedno nižje kot pred enim letom
Na ministrstvu za finance pravijo, da z dvigom trošarin zapolnjujejo primanjkljaj, ki bo nastal zaradi napovedane nižje gospodarske rasti. Pravijo, da so trenutno končne cene goriva še vedno nižje kot pred enim letom. Razlogov, zakaj je prišlo do manjše prodaje goriva, pa je več. Med njimi je tudi zmanjšanje obsega avtoprevozniške dejavnosti in manjše povpraševanje tujih avtoprevoznikov po dizlu.
Zato je vlada že sprejela ukrep, s katerim bodo slovenskim avtoprevoznikom povrnili 130 evrov na 1000 litrov goriva. Ta mehanizem bo začel delovati 1. julija, ko bodo za 40 odstotkov dvignili cestnino za tovornjake. Ta ukrep (komercialni dizel) je bil sprejet predvsem za blažitev dviga cestnin.
Vlada trošarin za zdaj ne bo spustila, to bo storila le, če se bodo cene nafte na mednarodnih trgih 'drastično' povišale.
Avtoprevozniki: Tudi s pomočjo vlade se računi ne izidejo
Kot je povedal predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Andrej Klobasa, tudi slovenski avtoprevozniki ne kupujejo bencina več v Sloveniji, saj je gorivo dosti cenejše v okoliških državah. Cena za liter dizla je ponekod v Avstriji na primer 77 centov, medtem ko je pri nas trenutno 1,059 evra, je pojasnil Klobasa.
Tudi ko bo vlada trošarino z ukrepom komercialnega dizla vrnila, bo še vedno dražje točiti gorivo doma, pravi Klobasa. Račun se tako ne izide niti pri cestninah. Zaradi dviga cestnin za 40 odstotkov bo cena prevoženega kilometra dražja za 9 centov, vračilo 130 evrov na 1000 litrov pa pomeni povprečno 4,1 centa na kilometer.
Cene naftnih derivatov od leta 2007 do danes si lahko ogledate tukaj.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.