Osnovni seznam preizkušenih terjatev izkazuje, da je največji upnik Merfina v stečaju družba HTC Dva, ki je prav tako v stečaju. Družba HTC Dva, ki je služila kot vzvod za financiranje menedžerskega prevzema Merkurja, je prijavila za 188 milijonov evrov terjatev, stečajni upravitelj pa je priznal 178 milijonov evrov terjatev.
Med velikimi upniki so tudi banke - Hypo Bank Ljubljana s 34 milijonov evrov, Hypo Alpe-Adria-Bank International s 23 milijoni evrov ter Factor banka s 3,2 milijona evrov prijavljenih in priznanih terjatev. Kranjska Sava je prijavila 116 milijonov evrov terjatev, a jih je upravitelj priznal le za 64 milijonov. V celoti pa je priznal desetmilijonsko terjatev Iskratela in skoraj v celoti tudi 6,5 milijona evrov vredno terjatev družbe Projekt.
Poleg tega je stečajni upravitelj Matjaž Nanut v celoti priznal slabih 5000 evrov terjatve nekdanjega predsednika uprave Merkurja in direktorja Merfina Bineta Kordeža, ki naj bi s spornimi posli oškodoval Merkur. Podobno je priznal za 2800 evrov terjatve nekdanje direktorice Merfina, ki je sodelovala pri menedžerskem prevzemu Merkurja, Marte Bertoncelj. Prereka pa skoraj pet milijonov evrov vredno terjatev Kluba modrih, osemmilijonsko terjatev Alposa, 7,5 milijona evrov vredno terjatev idrijskega H&R, desetmilijonsko terjatev Mersteela ter 47-milijonsko terjatev Merkurja.
Predlog za stečaj Merfina je 22. februarja podal Branko Đorđevič, stečajni upravitelj HTC Dva. Aprila je Kordež kot največji lastnik Merfina in njegov takratni direktor vložil predlog za prisilno poravnavo, po katerem bi bili upniki poplačani dvoodstotno v petih letih, a do roka ni plačal 1500 evrov predujma za začetek postopka. Zato se je ljubljansko okrožno sodišče maja odločilo nadaljevati prekinjen postopek stečaja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.