Za nadaljnje poslovanje Slovenskih železnic so nujne reorganizacija, finančna konsolidacija železnic in dvig prihodkov iz naslova tovornega prometa, je poudaril generalni direktor družbe Goran Brankovič. "Šele po izpolnitvi teh treh strateških izzivov lahko pride na vrsto povezovanje s strateškim partnerjem," je dodal.
Za Brankoviča, ki železnice vodi od 1. oktobra letos, je ključna prioriteta tovorni promet. "V tovornem prometu imamo zelo velike težave. Te so posledica monopolnega položaja in miselnosti, da je vse samoumevno," je dejal ter spomnil, da se je trg liberaliziral in da so Slovenske železnice s 1. marcem letos dobile konkurenco.
Izkoristiti je treba priložnost
Po besedah direktorja poslovne enote Tovorni promet Roberta Vuge je treba izkoristiti priložnosti liberalizacije trga. Številke govorijo same po sebi (do konca leta naj bi izguba tovornega prometa znašala 40 milijonov evrov), razmere pa so po njegovih besedah vse prej kot tragične, saj so strategijo že izdelali, aktivnosti pa že tečejo. Strategija predvideva aktiven prodor na tuje trge, okrepitev trženjske funkcije, povečevanje sodelovanja z Luko Koper in optimizacijo stroškov.
Ukrepi so pripravljeni, niso pa nujno izvedljivi
Slovenske železnice so v prvih devetih mesecih letos pridelale 30,9 milijona evrov izgube, skupaj z izgubami iz preteklih let pa ta znaša 66 milijonov evrov. Direktorica za ekonomiko Matilda Kočar je ob tem opozorila, da je levji delež pretekle izgube, kar 41 milijonov evrov, iz leta 2003, ko se je končala poslovna sanacija. Do konca leta naj bi železnice, katerih zadolženost znaša 332 milijonov evrov, po ocenah iz tekočega poslovanja ustvarile 45 milijonov evrov izgube, skupaj s preteklimi izgubami pa naj bi ta narasla na 88 milijonov evrov.
Železnice se po Brankovičevih besedah soočajo z likvidnostnimi težavami in so na robu kapitalske ustreznosti. Vodstvo družbe je zato že pripravilo nabor možnih ukrepov za sanacijo finančnega stanja, vprašanje pa je, če so vsi izvedljivi tudi v praksi. Brankovič pojasnjuje, da je najbolj verjeten ukrep izdaja dolgoročnih obveznic. Ker pa mora biti takšen ukrep usklajen z lastnikom, o podrobnostih za zdaj ni mogel govoriti.
Zarezati bo treba tudi v stroške dela
Bo pa treba, tako Brankovič, v prihodnje zarezati v vse vrste stroškov, tudi v stroške dela, ki predstavljajo 55 odstotkov vseh stroškov. Do konca septembra so na Slovenskih železnicah vsi stroški skupaj znašali 265 milijonov evrov, od tega 145 milijonov evrov stroški dela, do konca leta pa so vsi stroški ocenjeni na 377 milijonov evrov, od tega je 193 milijonov evrov stroškov dela.
Slovenske železnice trenutno zaposlujejo 7797 delavcev, na ravni skupine pa 10.046 delavcev. Po besedah direktorja področja za kadre Mirka Zorenča se število zaposlenih zmanjšuje – samo od januarja letos se je zmanjšalo za okoli 230. Na železnicah po Zorenčevem mnenju tudi v prihodnje pričakujejo trend zmanjševanja števila zaposlenih, in sicer predvsem na račun pospešenega naravnega odliva. "Trših ukrepov ugotavljanja presežnih delavcev še nismo izvajali. Če bo vse skupaj vzdržno, to tudi ne bo potrebno," je poudaril Zorenč.
Do leta 2023 obnova prog in gradnja novih
Na področju infrastrukture se bodo razmere po besedah direktorja poslovne enote Marjana Zaletelja izboljšale po sprejetju ambicioznega programa razvoja javne železniške infrastrukture, ki je v zaključni fazi priprave in naj bi luč, vsaj kot osnutek, ugledal v začetku prihodnjega leta. Program naj bi zajemal obdobje med leti 2010 in 2023 ter naj bi predvideval obnove obstoječih prog in gradnjo novih prog, tudi za višje hitrosti.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.