Gospodarstvo

Do konca leta 88 mio evrov izgube

Ljubljana, 10. 11. 2009 13.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Stanje slovenskih železnic ni zavidljivo in tako kot je sedaj več ne gre," je dejal generalni direktor Brankovič. Zarezati bo treba v vse vrste stroškov, tudi v stroške dela, pravi. Odpuščanje za zdaj ni predvideno.

Goran Brankovič
Goran Brankovič FOTO: Slovenske železnice
Slovenske železnice morajo postati tehnološko napreden in stroškovno učinkovit logističen operater, ki bo ponujal celovito logistično storitev v prevozu blaga preko slovenskega dela panevropskih transportnih koridorjev. Razviti moramo tudi ponudbo celovitih in prijaznih storitev v potniškem prometu in postati tehnološki nosilec modernizacije železniške infrastrukture. Goran Brankovič o viziji razvoja Slovenskih železnic

Za nadaljnje poslovanje Slovenskih železnic so nujne reorganizacija, finančna konsolidacija železnic in dvig prihodkov iz naslova tovornega prometa, je poudaril generalni direktor družbe Goran Brankovič. "Šele po izpolnitvi teh treh strateških izzivov lahko pride na vrsto povezovanje s strateškim partnerjem," je dodal.

Za Brankoviča, ki železnice vodi od 1. oktobra letos, je ključna prioriteta tovorni promet. "V tovornem prometu imamo zelo velike težave. Te so posledica monopolnega položaja in miselnosti, da je vse samoumevno," je dejal ter spomnil, da se je trg liberaliziral in da so Slovenske železnice s 1. marcem letos dobile konkurenco.

Izkoristiti je treba priložnost

Po besedah direktorja poslovne enote Tovorni promet Roberta Vuge je treba izkoristiti priložnosti liberalizacije trga. Številke govorijo same po sebi (do konca leta naj bi izguba tovornega prometa znašala 40 milijonov evrov), razmere pa so po njegovih besedah vse prej kot tragične, saj so strategijo že izdelali, aktivnosti pa že tečejo. Strategija predvideva aktiven prodor na tuje trge, okrepitev trženjske funkcije, povečevanje sodelovanja z Luko Koper in optimizacijo stroškov.

Ukrepi so pripravljeni, niso pa nujno izvedljivi

Železnica
Železnica FOTO: Dare Čekeliš

Slovenske železnice so v prvih devetih mesecih letos pridelale 30,9 milijona evrov izgube, skupaj z izgubami iz preteklih let pa ta znaša 66 milijonov evrov. Direktorica za ekonomiko Matilda Kočar je ob tem opozorila, da je levji delež pretekle izgube, kar 41 milijonov evrov, iz leta 2003, ko se je končala poslovna sanacija. Do konca leta naj bi železnice, katerih zadolženost znaša 332 milijonov evrov, po ocenah iz tekočega poslovanja ustvarile 45 milijonov evrov izgube, skupaj s preteklimi izgubami pa naj bi ta narasla na 88 milijonov evrov.

Železnice se po Brankovičevih besedah soočajo z likvidnostnimi težavami in so na robu kapitalske ustreznosti. Vodstvo družbe je zato že pripravilo nabor možnih ukrepov za sanacijo finančnega stanja, vprašanje pa je, če so vsi izvedljivi tudi v praksi. Brankovič pojasnjuje, da je najbolj verjeten ukrep izdaja dolgoročnih obveznic. Ker pa mora biti takšen ukrep usklajen z lastnikom, o podrobnostih za zdaj ni mogel govoriti.

Zarezati bo treba tudi v stroške dela

Povprečna plača, v kateri so zajeti vsi dodatki za prerazporeditev delovnega časa, znaša 1494 evrov bruto (povprečno okoli 1000 evrov neto). Brez upoštevanja 221 zaposlenih z individualnimi pogodbami je povprečna plača 1374 evrov bruto.

Bo pa treba, tako Brankovič, v prihodnje zarezati v vse vrste stroškov, tudi v stroške dela, ki predstavljajo 55 odstotkov vseh stroškov. Do konca septembra so na Slovenskih železnicah vsi stroški skupaj znašali 265 milijonov evrov, od tega 145 milijonov evrov stroški dela, do konca leta pa so vsi stroški ocenjeni na 377 milijonov evrov, od tega je 193 milijonov evrov stroškov dela.

Slovenske železnice trenutno zaposlujejo 7797 delavcev, na ravni skupine pa 10.046 delavcev. Po besedah direktorja področja za kadre Mirka Zorenča se število zaposlenih zmanjšuje – samo od januarja letos se je zmanjšalo za okoli 230. Na železnicah po Zorenčevem mnenju tudi v prihodnje pričakujejo trend zmanjševanja števila zaposlenih, in sicer predvsem na račun pospešenega naravnega odliva. "Trših ukrepov ugotavljanja presežnih delavcev še nismo izvajali. Če bo vse skupaj vzdržno, to tudi ne bo potrebno," je poudaril Zorenč.

Do leta 2023 obnova prog in gradnja novih

Na področju infrastrukture se bodo razmere po besedah direktorja poslovne enote Marjana Zaletelja izboljšale po sprejetju ambicioznega programa razvoja javne železniške infrastrukture, ki je v zaključni fazi priprave in naj bi luč, vsaj kot osnutek, ugledal v začetku prihodnjega leta. Program naj bi zajemal obdobje med leti 2010 in 2023 ter naj bi predvideval obnove obstoječih prog in gradnjo novih prog, tudi za višje hitrosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brabus
12. 11. 2009 13.34
Prek...a ba.da , samo plače pa plače,drugače pa same zamude.Iz Zid.Mosta v Ljubljano danes zjutraj ob7 katastrofa,v ponedeljek popoldne 40 min. zamude.Ne vem , no.
tbmb
12. 11. 2009 10.32
treba je počistit ljudi kateri ne vejo zakaj dobijo na upravi plačo,za katero ne naredijo ničesar in da začnejo vsi odgovarjat za svoje napake, kot to počnejo z nami, ki delamo neposredno v prometu in transportu ! ! ! Naredit večji nadzor kam gre denar, ki pride od države in tudi za kaj je porabljen in kdo je izvajalec dela! Pred evropo smo zamudili najmanj 10 let,če bi 40% denarja dali za železnice in nadzirali načrte in delo bi imeli vse porihtano kot je treba.lp!
_dolfi_
12. 11. 2009 07.06
@Audy se čisto strinjam s tabo...vsi TOVORNJAKI ki gredo od npr. čez Lendavo proti Kopru(naj tovor naložijo na vlak)...manj prometa na cestah,boljša vidnost,varnost,pa še manj Co2!!!!! pa tovornakarji se izognejo zastojem,ipd.!!!!! V naši vladi nič ne razmišljajo...tudi tile pri železnicah ne!!!! pa tudi uvedba hitrih vlakov...in s tem še manj avtomobilov na cesti in še večja varnost...manj co2 ipd.!!!! Kako juho so si skuhali tako si jo naj pojejo!!!!
justinijan
11. 11. 2009 00.04
našim, naši pa se ubadajo z takšnimi težavami?ista pesem kot v muri,ki sicer v tako velikem obsegu res ni mogla obstati, je pa res, da so muro med drugim tudizapravili s tem, ko je vsak obrat imel direktorja, tehn.dir, mojstra, preddelavca.in seveda vsi ti so imeli temu ustrezne plače.verjetno je bil še razlog tudi drugje ampak komu potem 22 oz.23 svetovalcev na železnici, ki kasirajo po mojem kar v redu plače rezultatov pa od nikoder.še več, miljonske izgube.....naj gospod brankovič to pove, to je svojevrsten fenome........
titovka
10. 11. 2009 18.58
naj vrnejo tisto kar so pokradli...meni verjamite, da bodo imeli še veliki presežek!!!!!!!
zeleznicar1
10. 11. 2009 17.57
Nihče noče povedati resnice . Delavcev na Slovenskih železnicah je samo štiri tisoč ostali so po pisarnah in z invidualnimi pogodbami . To nas bo uničilo in ne delavci , ki delajo za šesto evrov nočne in praznične . Ko komentirate se najprej prepričajte kaj je sploh prava resnica !!!
mare.miami
10. 11. 2009 17.46
Še en razlog bodo imeli da si zvišajo plače.Standart!!!
singorex
10. 11. 2009 17.38
Sindikat je glaven trn v peti, saj vsakega novega direktorja izženejo in ustrahujejo. Kdaj bodo zamenjani delavski direktorji in sindikalisti?
bucymd
10. 11. 2009 17.33
slovenski ajzenpon je še od franca jožefa!!
d899
10. 11. 2009 17.23
ZAREZATI BO TREBA SAMO V NESPOSOBNI MANAGEMENT
Eastman
10. 11. 2009 17.12
SUPER, SUPER, SUPER... 88. mio izgub, pa še vedno imajo za slovensko povprečje tako visoke plače. Pokrivamo jih pa mi davkoplačevalci. Razgnat tiste sindikate, delavske direktorje, pol režije in bodo stroški dela takoj manjši.
galiot
10. 11. 2009 16.33
Slovenija je majhna dežela,ampak na železnici se pa še kar obnašajo kot,da smo šeJugoslavija.Infrastruktura se ni kaj dosti obnavljala,režija se ni zmanjševala,skoraj vsak zaposleni ima svojega sindikalnega zastopnika.
beny-moj
10. 11. 2009 16.05
TRANZIT ČEZ SLOVENIJO BI MORALI UKINIT IN DAT TISTE TOVORNJAKE NA ŽELEZNICO PA BI IMELI ŽELEZNIČARJI DELO PA CESTE NE BI BILE TAKO UNIČENE PA GROOOOZNIH KOLON NE BI BILO.
yunak
10. 11. 2009 15.53
samo prodat jih je treba pa pisarne spucat pa pol odpustit...
eizo
10. 11. 2009 15.31
Izgube imajo zato ker je pol preveč zaposlenih, njihov sindikat ima preveč moči, zaradi zastarele infrastrukture ter tudi zato ker je LDS v zlatih časih v železnicah zaposlovala nesposobne vodilne koritniške kadre, ki jih sicer ni morala drugam plasirat... še dobro sicer bi se še kakšno podjetje znašlo v podobni situaciji
laufer
10. 11. 2009 15.23
Ne sekirajte se železničaji, Pahor že odvezuje mošniček, brez potrebnega strateškega plana!
putar34
10. 11. 2009 15.21
Peljem se vsaki dan iz Maribora v Ljubljano in nazaj cca 70minut, če bi obstajal tako imenovani hitri vlak, ki bi me enako pot pripeljali v 30min, sploh nebi razmišljal ali izberem avto ali vlak.
Srboljub
10. 11. 2009 15.01
Železnice pridelajo toliko izgube zaradi slabe infrastrukture... Vlaki, pragovi, železo samo je staro tudi do 60 let... Zato naj vlada investira v železnice, saj se tako izgonemo tudi prometnim nesrečam
Bugs_Bunny
10. 11. 2009 15.00
Če damo tovornjake na železnico bo letna vinjeta cca. 500 EUR, saj namreč DARS največ kasira s tovornim prometom
Audy
10. 11. 2009 14.33
kum11, seveda potrebujemo tovornjake ampak če mora iti kontejner iz romunije v Koper ali obratno, naj gre po železnici. Gre se za tranzit. Tovornjak več kot 300km nima kaj vozit.