Prihaja tretji val podražitev, ki bo še dodatno vplival na inflacijo in na znižanje življenjskega standarda prebivacev z najnižjimi prihodki. V prihodnjih tednih se bo namreč poleg elektrike podražilo tudi meso, testenine, mleko, internet, pa tudi vrtci. Mleko v ljubljanskih mlekarnah se bo podražilo za 15 odstotkov, perutnina in drugo meso od 5 do 15 odstotkov, testenine pa celo do 50 odstotkov. Dražja bosta tudi internet in telefonija.
Danes dražja elektrika
Električna energija se je danes podražila za okoli šest odstotkov. Podražitve z novim letom je že novembra lani napovedalo vseh pet elektrodistribucijskih podjetij, sočasno napoved zvišanja cen v približno enakem znesku pa sedaj presoja Urad RS za varstvo konkurence. Če bo ta ugotovil kartelni dogovor, bo podražitev nična, pojasnjujejo na uradu.
Elektro Primorska, Elektro Celje, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Maribor so novembra lani napovedali, da se bodo z letošnjim 1. januarjem zvišale cene električne energije. Zvišanje cen je posledica razmer na trgih električne energije, so pojasnili, zvišala pa se je tudi omrežnina. Svet Javne agencija RS za energijo je namreč novembra odločil, da se bo omrežnina za distribucijsko omrežje v letu 2008 zvišala za 6,7 odstotka.
Račun, kjer sta poleg cene elektrike in omrežnine všteta še davek na dodano vrednost in trošarina, bo tako po pojasnilih elektrodistribucijskih podjetij v povprečju višji za okoli šest odstotkov. V povprečni strukturi računa za gospodinjskega odjemalca predstavlja cena energije okoli 40 odstotkov, cena omrežnine nekaj nad 43 odstotkov, okoli 17 odstotkov znaša davek, manj kot odstotek pa trošarina, so pojasnili v Elektru Maribor.
Hkratna napoved višjih cen za približno enak znesek pa bi lahko po mnenju varuha konkurence kazala na kartelno dogovarjanje. Na uradu sedaj čakajo na odgovore distributerjev. "Na podlagi odgovorov udeležencev v postopku bomo presodili, ali je zadeva zrela za odločitev, ali pa bodo potrebna dodatna poizvedovanja," je povedal v. d. direktorja urada Jani Soršak. Če bo urad napovedano podražitev spoznal za nično, bo lahko odjemalec zahteval odškodnino oziroma nanjo ugovarjal, je še pojasnil Soršak.
Medtem ko v Elektru Maribor postopka, ki ga je uvedel urad, dokler ta poteka, ne želijo komentirati, so v Elektru Gorenjska pojasnili, da so cene električne energije različne, "zato ne drži, da gre za kartelni dogovor med distributerji". Dodajajo, da je treba upoštevati, da zaradi spremenjenih cen električne energije na svetovnih trgih slovenska proizvajalca, skupina Holding Slovenske elektrarne in GENi, oblikujeta ceno trgovcem na drobno. "Vsak trgovec na drobno se nato samostojno dogovarja za ceno, po kateri bo kupoval oz. prodajal električno energijo," so povedali.
Podražitve sicer niso bile nepričakovane, saj so distribucijska podjetja že dlje časa opozarjala na razkorak med nakupno in prodajno ceno električne energije. Te prav tako niso več pod nadzorom države, temveč se prosto oblikujejo na trgu. Ta je od 1. julija lani odprt, uporabniki pa lahko prosto zamenjajo dobavitelja, s čimer naj bi zagotovili dodatno konkurenco na trgu.
V šestih mesecih dobavitelji številčnejših zamenjav niso beležili, v Elektru Gorenjska na primer so jih zabeležili pet - en odjemalec je šel k drugemu podjetju, sami so pridobili štiri naročnike. Izkušnje drugih evropskih držav, ki so trg za gospodinjstva odprla pred Slovenijo, kažejo, da se za zamenjavo dobavitelja prvo leto ponavadi odloči malo gospodinjstev, v naslednjih letih pa odstotek narašča. Stopnja zamenjav naj bi bila večja, ko bodo na trg prišli novi ponudniki. Teh, predvsem tujih, pa zaradi razmeroma nizkih cen za gospodinjstva zaenkrat po mnenju poznavalcev ni pričakovati.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.