Premoženje slovenskih bank in podjetij je precenjeno, zato ima slovensko gospodarstvo težave pri konkurenčnosti, finančni sektor pa pri pridobivanju svežega denarja, meni direktor EBRD za srednjo in jugovzhodno Evropo Jean Marc Peterschmitt.
Glede kapitalskega vstopa EBRD v NLB pa meni, da se morajo najprej lastniki odločiti, kaj želijo z banko. Kot je dejal Peterschmitt, se morata največja lastnika Nove Ljubljanske banke (NLB), država in belgijska KBC, odločiti, kako bosta rešila nastale težave s problematičnimi naložbami, precenjenostjo naložb itd. Zato v Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD) pozdravljajo skrbni pregled banke, ki je v teku. Glede kapitalskega vstopa v to banko pa je, kot je dejal Peterschmitt, še prezgodaj govoriti.
Lastniki pa bodo banko zagotovo morali dokapitalizirati, prestrukturiranje, s katerim bi lahko banko dobro prodali, pa zna trajati še nekaj let. "Časi za prodajo premoženja niso dobri, še posebej to velja za banke, sploh pa za banke, ki imajo veliko problematičnih naložb," je dejal.
'Vlagateljev v Slovenijo ni'
Vodja operacij za Slovenijo pri EBRD Jolanta Gabriel je ocenila, da vlagateljev v Slovenijo ni, ker so pričakovane cene lastnikov slovenskih podjetij in bank previsoke. V večini držav je v realnem in finančnem sektorju prišlo do občutnih popravkov cen premoženja navzdol, v Sloveniji pa to ni primer, je dejala.
Na vprašanje, če se ji ne zdi, da so se cene slovenskih podjetij močno znižale, na kar kažejo rekordno nizki tečaji podjetij na Ljubljanski borzi, je dejala, da je slovenski kapitalski trg preplitek oz. preveč nelikviden, da bi izkazoval realne cene podjetij.
'Letos se vam obeta recesija'
Eden glavnih ekonomistov pri EBRD Alex Lehmann je ocenil, da mora Slovenija kmalu premagati trenutne težave, saj se te kopičijo, zato ni rasti gospodarstva. Če se to ne bo uredilo, se bodo razmere v Sloveniji še poslabšale, je dejal.
Ob tem je pokazal tudi na projekcijo EBRD, ki Sloveniji za letos napoveduje znižanje bruto domačega proizvoda za dva odstotka, v prihodnjem letu pa še za 1,1 odstotka. Slovenija je ena izmed treh držav (poleg Madžarske in Hrvaške), ki se ji letos obeta recesija, je dejal.
Šušteršič: Prilagodili se bomo
Slovenija je od EBRD dobila najnižjo oceno gospodarske rasti doslej, ta pa je posledica razmer v slovenskem finančnem sektorju in negotovih mednarodnih razmer. Pri tem prednjači Grčija s svojo dolžniško krizo, pa je v odzivu na oceno EBRD povedal finančni minister Janez Šušteršič.
Kot je dejal, se finančno ministrstvo pri svojem delu sicer naslanja na ocene, ki jih pripravi Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar), ki je napovedal nekoliko bolj ugodne razmere. Če bo potrebno, se bo ministrstvo novim napovedim prilagodilo, je napovedal.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.