Plinski sporazum, ki so ga podpisale Rusija, EU in Ukrajina, je neveljaven, je danes popoldne dejal ruski predsednik Dimitrij Medvedjev in dodal, da do prejema "prave različice pogodbe", ki je bila dogovorjena med vsemi tremi stranmi — EU je dogovor posebej podpisala z Rusijo in posebej z Ukrajino — Rusija ne bo dobavljala plina. Ukrajina je namreč v svoj del pogodbe z EU vnesla t.i. deklaracijo, ki je ni v ruski različici.
Medvedjev je EU pozval, naj pritisne na Ukrajino za umik te deklaracije, Evropska komisija pa je sporočila, da ta deklaracija ne spreminja same pogodbe. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da je v ukrajinski različici pogodbe omenjeno, da Ukrajina veljavnost dogovora pogojuje z deklaracijo, kar pa za Rusijo ni sprejemljivo. Kaj naj bi vsebovala deklaracija, za zdaj ni znano.
Ruski predsednik je Ukrajino opozoril, da bo Rusija v primeru, če bodo mednarodni opazovalci ugotovili vnovično krajo plina, znižala dobave plina v plinovodih za ukradeno količino ali pa celo znova popolnoma zaustavila dobave plina.
Ukrajina podpisala sporazum
Sporazum, s podpisom katerega je Ukrajina odprla pot končanju energetske krize, do katere je v velikem delu Evrope prišlo zaradi rusko-ukrajinskega plinskega spora, je v Kijevu podpisala ukrajinska premierka Julija Timošenko, ki se je pred tem sestala s predsedujočim EU, češkim premierjem Mirekom Topolanekom. Že včeraj pa so dogovor podpisali tudi Rusi.
Tiskovni predstavnik ruskega monopolista Gazprom Sergej Kuprijanov je za rusko televizijo NTV povedal, da opazovalci, ki naj bi zagotovili nemoten potek dobave ruskega plina preko Ukrajine v zahodno Evropo, zamujajo z začetkom dela, saj Gazprom še ni prejel dogovora, ki so ga podpisale Rusija, EU in Ukrajina.
To pa je že zanikala Evropska komisija, ki je potrdila, da so dogovor o nadzoru transporta ruskega plina med Rusijo in Ukrajino dobile vse vpletene strani in da ni nobenega razloga več za dodatne zamude pri obnovi dobave plina. "Strani so v soboto podpisale pravila glede namestitve nadzorne misije in vse so dobile kopije podpisanega dogovora o nadzoru transporta ruskega plina, ki prek ukrajinskega ozemlja potuje v Evropo", so zapisali v sporočilu za javnost.
Plin za Slovenijo šele v torek ali sredo
Direktor Geoplina Alojz Stana je ob tem zavlačevanju povedal, da Slovenija v ponedeljek še ne bo dobila plina, ampak šele v torek oziroma v sredo. Ob tem je poudaril, da so razmere v dobavi zemeljskega plina slovenskim odjemalcem stabilne, saj so nabavni viri in poraba usklajeni. Geoplin namreč dobiva plin iz skladišč iz Avstrije in preko nabavnih poti iz Alžirije.
Prvi mož Geoplina še ne želi govoriti o škodi, ki jo je Geoplin — ta zagotavlja 95 odstotkov vsega zemeljskega plina Sloveniji — utrpel zaradi plinskega spora med Rusijo in Ukrajino. O tem bo moč več povedati, ko bo Slovenija znova dobivala plin, družba pa bo o dogodkih in škodi pripravila tudi posebno analizo.
Geoplin je imel ob nastopu redukcije v skladiščih v Avstriji za približno sto milijonov kubičnih metrov plina, kar zadošča za nekaj več kot mesec porabe. Slovenija je lani porabila 1,45 milijarde kubičnih metrov plina, od tega več kot polovico dobi iz Rusije. Trenutno zaradi zime več kot 40 odstotkov dnevne potrošnje plina odpade na distribucijo, v katero so vštete dobave plina gospodinjstvom, šolam, vrtcem in drugim ustanovam, več kot polovica pa na industrijo.
Opazovalci v pripravljenosti
Pretok ruskega plina proti Evropi bo obnovljen, ko bodo vsi opazovalci (bilo naj bi jih 25) zavzeli svoje položaje, je v ukrajinski prestolnici povedal Topolanek. Opazovalna misija naj bi bila sicer dokončno nameščena v ponedeljek. Po mnenju nekaterih bi za polno dobavo plina potrebovali tri dni.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je pozdravil podpis dogovora. Ob tem je izpostavil vlogo češkega premierja Topolaneka pri dosegi dogovora in pozval k takojšnji obnovi dobave ruskega plina evropskim državam, saj so zaradi hudega mraza mnogi prebivalci EU ogroženi, situacija pa se tudi že predolgo vleče.
Sporazum le začasna rešitev?
Tudi ruski premier Vladimir Putin je dejal, da bo Rusija obnovila dobavo plina preostalim evropskim državam, takoj ko bo opazovalni mehanizem pričel delovati. "Vendar pa bomo natančno opazovali, koliko plina gre v Ukrajino in koliko iz nje. Če bomo opazili kakršenkoli primer kraje, bomo znova zmanjšali dobavo za ustrezno količino," je še pripomnil.
Timošenkova je dejala, da je Ukrajina pristala na podpis sporazuma, da bi pokazala dobro voljo in dokazala, da je poštena država, ki ponuja tranzit.
A ključno vprašanje, ki je povzročilo plinsko krizo, še vedno ostaja nerazrešeno. Državi se namreč nista dogovorili, koliko naj Ukrajina plačuje za ruski plin in koliko naj Rusija plačuje za tranzit plina čez Ukrajino v preostale evropske države.
Slovaška bo kršila evropske sporazume
Slovaška vlada je zaradi krize s plinom v soboto zvečer na izredni seji sprejela odločitev o vnovičnem zagonu jedrske elektrarne v Jaslovskih Bohunicah, ki jo je 31. decembra zaprla v skladu z obveznostmi iz pristopnega sporazuma z Evropsko unijo.
"Zavedam se, da s to odločitvijo kršimo pristopni sporazum in zanjo prevzemam polno politično odgovornost," je dejal slovaški premier Robert Fico. Minister za energetiko Lubomir Jahnatek pa je poudaril, da Slovaška druge izbire nima, saj je njen energetski sistem na robu propada.
Fico in Jahnatek sta ob tem poudarila, da so odločitev sprejeli, ko so ocenili, da bi država lahko ostala brez energije, saj porabljajo zadnje zaloge plina za proizvodnje električne energije. Slovaška še ni seznanila Evropske komisije z odločitvijo.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.