Gospodarstvo

Podaljšani rok za oddajo obračunov DDPO in DohDej do 30. aprila

Ljubljana, 26. 04. 2021 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
0

V novem zakonu o izvrševanju proračunov Slovenije za leti 2021 in 2022, ki ga je državni zbor sprejel 26. marca, je tudi določba o podaljšanju roka za oddajo obračunov DDPO in DohDej. Po njej lahko davčni zavezanci obračuna oddajo do konca aprila 2021. Zavezancem, ki so letni davčni obračun DDPO in DohDej oddali po 31. marcu 2021, poteče rok za plačilo marčevske akontacije 10. maja 2021.

Čeprav novi zakon o izvrševanju proračunov za leti 2021 in 20222 (ZIPRS) tik pred koncem marca še ni bil objavljen v Uradnem listu RS, so na finančni upravi v sistemu eDavki že prestavili rok za oddajo obračunov davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) in davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (DohDej). To pomeni, da od takrat lahko zavezanci omenjena obračuna oddajo do konca aprila 2021.

Davčnim zavezancem, ki so letni davčni obračun DDPO in DohDej oddali po 31. marcu 2021, poteče rok za plačilo marčevske akontacije 10. maja 2021. Omenjenim zavezancem se prav tako prestavi tudi rok za poračunsko akontacijo, ki jo je treba plačati v primeru, če sta bila obroka za januar in februar 2021 obračunana in plačana v nižjem znesku, kot izhaja iz obračuna za leto 2020. "Ostalim davčnim zavezancem, ki so omenjena obračuna oddali do 31. marca 2021, se roki plačila akontacij ne prestavljajo," so pojasnili na spletni strani finančnega urada.

Davčnim zavezancem, ki so DDPO in DohDej oddali do 31. marca 2021, se roki plačila akontacij ne prestavljajo.
Davčnim zavezancem, ki so DDPO in DohDej oddali do 31. marca 2021, se roki plačila akontacij ne prestavljajo. FOTO: Thinkstock

Ostali podaljšani roki

V okviru spremembe ZIPRS se podaljšuje tudi rok za obvestitev davčnega organa o tem, da zavezanec ne želi več ugotavljati davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, kot tudi rok za priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. »Vsi, ki bi torej želeli v letu 2021 spremeniti način ugotavljanja davčne osnove, lahko to storijo do 30. aprila 2021,« so zapisali na spletni strani finančnega urada.

S podaljšanjem roka za predložitev davčnih obračunov se je podaljšal tudi rok za preložitev obvestila o neizpolnjevanju pogojev za pomoč, pridobljeno po PKP ukrepih. Tudi ta rok se torej podaljša do 30. aprila 2021.

Sprememba ZIPRS predvideva tudi poenostavljen način spremembe predhodne akontacije. 9. člen namreč določa, da zavezanec za davek zahtevi za spremembo predhodne akontacije oziroma akontacije dohodnine in akontacije davka od dohodkov pravnih oseb priloži oceno davčne osnove za tekoče leto ter podatke, ki dokazujejo spremembo davčne osnove, so razložili na finančni upravi. 

Koronavirus pasica nova
  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.