Finska je sicer med državami, ki zavračajo plačevanje plina v rubljih, kar zahteva Rusija, toda prekinitev je sledila tudi odločitvi Finske, da zaprosi za članstvo v zvezi Nato.
Kljub invaziji na Ukrajino, ki je zaostrila odnose, Rusija še naprej dobavlja plin številnim evropskim državam. Toda potem ko so zahodne sile sankcionirale Rusijo zaradi vojne, je Rusija dejala, da morajo "neprijazne" države plačevati plin z rusko valuto, kar EU ocenjuje kot izsiljevanje.
Finska je med državami, ki večino plina uvozijo iz Rusije, vendar pa plin predstavlja manj kot desetino porabe energije v državi. Finska državna družba Gasgrid Finland je v izjavi sporočila, da je bila dobava plina prek vstopne točke Imatra ustavljena 21. maja.
Finsko državno energetsko podjetje Gasum je rusko potezo označilo za "zelo obžalovanja vredno". "Vendar smo se na to situacijo skrbno pripravljali in bomo lahko – pod pogojem, da ne bo motenj v prenosnem omrežju plina – v prihodnjih mesecih oskrbovali vse naše odjemalce s plinom," je v izjavi dejal predsednik uprave Gasuma Mika Wiljanen.
Na vprašanje o zadevi je tiskovni predstavnik Kremlja dejal, da je "očitno, da nihče ne bo nikomur ničesar dobavil zastonj".
Preteklo nedeljo je Rusija prekinila tudi dobavo električne energije Finski, zagrozili so z maščevanjem, če bi Finska zaprosila za vstop v Nato.
Je pa ruska državna naftna družba Rosneft sporočila, da jih je nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder obvestil, da ne bo več član njihovega odbora, poroča BBC. Schröder se sooča z vse večjim ogorčenjem javnosti zaradi svoje dobičkonosne pozicije in prijateljevanja s Putinom.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.