Gospodarstvo

Plin: Evropa si je oddahnila

Ljubljana, 21. 01. 2009 10.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ruski plin je končno pritekel tudi v Slovenijo, in sicer že dan po tem, ko je bil podpisan 10-letni sporazum med Rusijo in Ukrajino. Ob tem je EU enotna, da je ključna energetska diverzifikacija.

Merilec tlaka v plinskih ceveh
Merilec tlaka v plinskih ceveh FOTO: Reuters

Direktor Geoplina Alojz Stana je povedal, da so zaradi "diverzifikacije svojih nabavnih virov in s svojimi uspešnimi dnevnimi komercialnimi dogovori za dodatne dobave zemeljskega plina na prostem trgu v preteklih tednih zanesljivo oskrbovali slovenske odjemalce in preprečili negativne posledice širših razsežnosti zaradi prekinjenih dobav“.

V skladu z novim dogovorom bo Ukrajina prejemala plin po 20 odstotkov nižji ceni, kot velja za Evropo. Medtem pa Rusiji ne bo treba plačevati višjih cen za uporabo ukrajinskih tranzitnih plinovodov. Ukrajina bo začela plačevati polno ceno za ruski plin leta 2010, ko bo Rusija začela plačevati tržno ceno za tranzit.

Obenem pa so v Geoplinu ocenili, da je za prihodnost pomembna raznolikost dobav zemeljskega plina preko različnih transportnih poti in iz več podzemnih skladišč. To bi bil tudi ustrezen mehanizem, ki bi v primerih izrednih razmer ali višje sile zagotavljal zanesljivo oskrbo prebivalstva ter delovanje trga in gospodarstva v realnih okvirih.

Asistent na katedri za obramboslovje FDV Klemen Grošelj meni, da je ta kriza razkrila, da imamo v Sloveniji slabo energetsko politiko, saj smo skoraj na vseh segmentih odvisni od drugih. Grošelj meni, da je naloga države, da uredi stvari. Zato je potrebna diverzifikacija sistemov, glede katere bi se zgledovali po sosednih državah, na primer Italiji.

Tudi za EU je ključna diverzifikacija energetskih virov

Predsedujoči EU in češki premier Mirek Topolanek ter ukrajinska predsednica vlade Julija Timošenko
Predsedujoči EU in češki premier Mirek Topolanek ter ukrajinska predsednica vlade Julija Timošenko FOTO: Reuters

Po končanju plinskega spora, zaradi katerega je pol Evrope ostalo brez plina, je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso izrazil veliko nezadovoljstvo zaradi ravnanja Rusije in Ukrajine pri reševanju krize. "Bil sem zelo razočaran nad tem, kako sta se vodstvi teh dveh držav pogajali,“ je poudaril in dodal, da tako sistematičnega kršenja sporazumov še ni videl. Hkrati pa je povedal, da sta Rusija in Ukrajina pomembni partnerici in da je v interesu EU, da še naprej razvija odnose z njima.

Po njegovih besedah pa se mora EU osredotočiti predvsem na hiter razvoj infrastrukture za energetske potrebe ter spodbujati diverzifikacijo energetskih virov in poti.

Plinska kriza je najbolj prizadela države, ki niso imele rezerv

Slovenija je dodatne zaloge plina črpala iz najetih skladišč v Avstriji.
Slovenija je dodatne zaloge plina črpala iz najetih skladišč v Avstriji. FOTO: Reuters

Posledice so najbolj občutile tiste države v jugovzhodni Evropi, ki zemeljski plin dobivajo skoraj izključno iz Rusije. S prekinitvijo oziroma močnim zmanjšanjem dobav ruskega plina so se soočile tudi članice EU Bolgarija, Romunija, Slovaška, Madžarska, Češka, Avstrija, Slovenija, Nemčija, Italija in Francija. Ukrajina je Bolgariji in Moldaviji plin dobavljala tudi iz lastnih rezerv.

Na Hrvaškem so zaradi pomanjkanja plina razglasili izredne razmere, hrvaški distributer zemeljskega plina Plinacro pa je že 10. januarja ustavil dobavo plina vsem odjemalcem, razen t. i. zaščitenim porabnikom, med katere spadajo gospodinjstva, bolnišnice, šole, vrtci in druge ustanove javnega značaja. Zaradi teh ukrepov je bilo tako prizadetih okoli 900 odjemalcev.

Ozadje plinske krize

Rusija je z novim letom uradno zaradi neporavnanih dolgov prekinila dobavo plina Ukrajini, ta pa naj bi začela nedovoljeno jemati plin, ki ga Rusija prek ukrajinskega ozemlja pošilja v Evropo. Ukrajinci so sicer poravnali nekaj več kot poldrugo milijardo dolarjev od skupaj 2,1 milijarde dolarjev dolga, vendar ne želijo plačati zamudnih obresti v višini 600 milijonov dolarjev. V Gazpromu pa so napovedali, da brez poplačil teh obresti ne bodo znova odprli 'pipe' Ukrajini.

Gazprom v Slovenijo dobavlja zemeljski plin že od leta 1978, pogodba pa se izteče leta 2017. Letno v Slovenijo dobavijo okoli 600 milijonov kubičnih metrov ruskega plina.

Slovenija je bila o redukcijah dobave zemeljskega plina iz Rusije obveščena 6. januarja. 7. januraja opolnoči pa se je znašla na seznamu držav, ki so v celoti ostale brez plina iz Rusije. V Geoplinu, ki slovenskim odjemalcem zagotavlja približno 95 odstotkov zemeljskega plina, so polno aktivirali preostale nabavne vire in uspelo jim je zagotoviti nemoteno oskrbo s plinom.

Geoplinu je uspelo zagotoviti nove transportne poti in praznjenje svojega skladišča v Avstriji. S tem ukrepom jim je uspelo takoj po izpadu ruskega dobavitelja zagotoviti dodatne količine zemeljskega plina za slovenski trg.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dr.psiho
22. 01. 2009 12.59
ah to je zopet politika...kaj pa veš kdo ima koristi od tega...
igor.zemljic1@telemach.net
22. 01. 2009 09.47
EVROPA si je oddahnila in se prehladila,a kdo bo plačal zdravljenje? Sporazum je podpisan,vendar se moramo zavedati s kom !
zakretene
21. 01. 2009 19.58
No tako, EU je primerno zmehčana za pogajanja o južnem toku in plinovodu po dnu Baltika. Če bo pa kdo zganjal še kakšen protiruski kraval, ga bojo putinofilski kriminalci sredi ceste enostavno ustrelili ali pa morda zastrupili z radioaktivnim polonijem.
Buena Vita
21. 01. 2009 19.12
hja samo pipico so zaprli, kasirali pa bodo mnogo več,svet pa nasede tolk v tolažbo,ne nasedamo samo slovenci
zogby
21. 01. 2009 18.13
Sam da nas navjo zdej preveč zaplinili!??? :)
Vesela deklica
21. 01. 2009 14.40
nefretete, popolnoma se strinjam s tvojimi navedbami. Žal je na tem svetu tako, da nikoli ne reči nikoli .... obrabljena fraza, ki v vseh primerih in žal, največkrat drži. Rusija je to sezono zaprla plinske pipice, da nas spomni na svojo moč, kaj pa se lahko zgodi v drugi sezoni? Resnica pa je, da brez plina EU gospodarstvo, propade. Zelo na hitro. Seveda so potem možne tožbe itd. itd... vemo pa kako to poteka ... paparaco ... mir. Ne govori mi o štosu ... ker to, kar se je zgodilo ni niti najmanj podobno štosu.
weber1
21. 01. 2009 14.03
Vesela deklica - Ne razumeš štosa..Prid k men , te bom jaz grel...
nefretete
21. 01. 2009 13.10
black1cat2 21.01.2009, 12:31 Če tako malo "pošlogam" lahko odgovorim na tvoje vprašanje. Ne bi me presenetilo, če bi dali Rusi malo vedeti (tik pred zaprisego am. predsednika), da so še vedno močni, čeprav niso več neka velesila. Pa somo pipico zaprejo in se polovica sveta ukvarja z njimi... hm?!
Vesela deklica
21. 01. 2009 12.53
prepričana sem, da gre za izsiljevanje. Kakšno, bo pokazal čas. Verjetno kmalu. Vsa poanta je v tem, da Rusi vedo, da Evropa, brez plina, crkne. Vsaj kar se industrije tiče. Tudi če bi se SLO odločila za trdo gorivo ????? (si zamišljate industrijo na trdo gorivo) nastane vprašanje odkod uvažati to gorivo. Zopet smo pri uvozu.
black1cat2
21. 01. 2009 12.31
Nič ni zanesljivo, pa naj podpišejo 10 sporazumov... Ko jih kaj 'piči', spet zaprejo pipico in bo spet, kakor je bilo! Še zmeraj pa nihče prav ne ve, kaj je točen vzrok zaprtja pipice! Uraden je kvazi en vzrok in o tistem se govori, ta pravi vzrok pa je... - kdo ve!
Adolph
21. 01. 2009 12.02
Se stavim, da bo v enem letu isti cirkus! In do takrat se bomo se veckrat oznojili, ko bomo citali o povisanju cen za plin . . .. .
Vesela deklica
21. 01. 2009 11.58
paparaco, raje utihni. SLO še kako potrebuje plin, saj nimamo drugega energetskega vira oz. je vsa industrija tempirana ravno na plin. V primeru, da bi se ljudje pričeli greti z elektriko, tovarne uporabljati elektriko za svoje delo, bo nastal električni mrk. Takrat tudi drva ne bodo pomagala. Ostali bomo v hladnem, brez interneta in TV. Predno pišete traparije pomislite kako stoji naše elektro gospodarstvo. Kdor še ne ve: na psu je.
weber1
21. 01. 2009 11.10
Sedaj ne rabmo več plina....Zunaj je 10 stopinj.....