
Finančni minister Andrej Bajuk trdno verjame, da bo Slovenija 1. januarja 2007 skladno z načrti uvedla skupno evropsko valuto evro. "Verjamem, da se bo to res zgodilo, smo na dobri poti," je dejal Bajuk ob robu zasedanja finančnih ministrov Evropske unije v Bruslju. "Zadovoljen bom, če bo uspelo tudi Estoniji in Litvi, vendar pa naš vstop ni odvisen od njiju," je tudi povedal minister.
Samo Slovenija z 'dobrimi izgledi'
Vse namreč kaže, da bo Slovenija namreč edina država, ki ji bo v roku uspelo izpolniti zahtevne kriterije za uvedbo evra leta 2007. To je povsem jasno nakazal avstrijski finančni minister Karl Heinz Grasser, ki je v ponedeljek v Bruslju dejal, da ima samo Slovenija "dobre izglede" za uvedbo evra leta 2007, drugi dve kandidatki za ta rok pa imata velike težave z inflacijo. Ocene pa bodo potekale od primera do primera, je bil še jasen Grasser, sicer tudi podpredsednik evroskupine.
"Če do uvedbe evra leta 2007 ne pride, bi to pomenilo destabilizacijo in veliko razočaranje, zaradi večletnih prizadevanj, vloženih v ta projekt. Nasprotno pa bo uvedba skupne valute prinesla več tujih vlaganj in predvsem okrepila podjetniški sektor v državi," pa je danes ocenil minister Bajuk, ki tudi računa, da bo država takoj z vstopom v evroobmočje imela svoj evrodenar.
Zadnji kriterij dosežen še pred načrtovanim datumom
Kriteriji za evro, t. i. Maastrichtski kriteriji, so stabilnost cen oziroma inflacija, ne previsok proračunski primanjkljaj, ustrezne dolgoročne obrestne mere in javni dolg pod referenčno mejo 60 odstotkov BDP. Slovenija je kot zadnji konec lanskega leta izpolnila inflacijski kriterij, 28. junija letos pa bo država izpolnila tudi pogoj dveletnega bivanja v pripravljalnici za evro, to je mehanizmu menjalnih tečajev ERM II.
"Država je konec lanskega leta izpolnila še zadnji Maastrichtski kriterij, in sicer glede inflacije, verjamem pa, da bomo ta trend obdržali tudi vnaprej, do priprave konvergenčnega poročila Evropske komisije in Evropske centralne banke kasneje letos," je bil danes še optimističen minister Bajuk. Zadnji kriterij je Sloveniji po njegovih besedah uspelo izpolniti celo prej, kot je načrtovala.