19 podjetij in obrtnikov, ki so kot podizvajalci gradili predora Barnica in Tabor na hitri cesti prek Rebernic, so na robu obupa. Družbi Vidoni in Oberosler jim dolgujeta približno pol milijona evrov že zapadlih terjatev. Sekretar ajdovske območne obrtno-podjetniške zbornice Marko Rondič je opozoril, da je stanje alarmantno in meji na katastrofo za obrt in podjetništvo.
"Dars je na Primorsko pripeljal gospodarsko, finančno in ekološko katastrofo ter nam nastavil zanko okoli vratu. Vidoni pa nam premika stol izpod nog," je na novinarski konferenci v Ajdovščini dejal predsednik tamkajšnje obrtno-podjetniške zbornice Peter Skapin. "Ni težko biti najcenejši ponudnik, če ne poravnaš svojih obveznosti," je dodal.
Po njegovih besedah so namreč družbi Vidoni in Oberosler ter njuno skupno podjetje, ki so za 30,6 milijona evrov gradili predora, samo 19 podjetjem, ki so se oglasila na zbornici, dolžna skoraj pol milijona evrov. Skupna številka v poletnih in jesenskih mesecih zapadlih obveznosti za opravljene storitve oz. dostavljeno blago še ostalih podizvajalcev je lahko blizu dveh milijonov evrov, je ocenil Skapin.
Podjetniki trepetajo
Avtoprevozniku Dejanu Slejku tako po letu in pol dela zdaj Vidoni dolguje 60.000 evrov. Zaradi tega ima težave pri delovanju podjetja, izplačevanju plač za tri zaposlene ter plačevanjem najetih posojil, je pojasnil Slejko. Za izstavljene račune so morali obrtniki in podjetniki že plačati DDV državi ter poravnati blago dobaviteljem, v kratkem jih čaka še plačilo davka na dobiček, zaradi krize pa ne dobijo več posojil za zagotavljanje likvidnosti, je opozoril Rondič.
Večina podjetji in obrtnikov se je tako že odločila za izvršbe, a imajo naročniki del blokiran račun, zato sumijo da so pri gradnji dobiček preusmerili v matično podjetje v Italiji, je povedal Rondič.
'Obveznosti bomo poravnali, ko bo plačal Dars'
V družbi Vidoni so jim sicer zagotovili, da bodo plačilo prejeli, ko jim bo Dars nakazal denar, na Darsu pa pravijo da v roku plačujejo svoje obveznosti do Vidonija, je pojasnil. Da bodo svoje obveznosti poravnali je po telefonu novinarjem zatrdil tudi vodja gradbišča na Rebernicah pri Vidoniju Maurizio Peresson, a zapleta podrobneje ni želel komentirati.
Kljub temu se obrtniki in podjetniki bojijo, da opravljenega dela ne bodo dobili plačanega, saj je Vidoni že izpraznil gradbišče, tudi betonarno pri Vipavi, kjer so za seboj pustili cisterno za nafto in aditive za beton, ti pa se sedaj razlivajo po zemljiščih, je dejal Skapin. Zato so se v sredo obrnili na Dars, od katerega zahtevajo, da do 16. januarja pri Vidoniju doseže poravnavo obveznosti.
Če se to ne bo zgodilo, v ajdovski obrtno-podjetniški zbornici od Darsa zahtevajo, da se do 20. januarja pisno zaveže, da bo iz odprtih obveznosti do Vidonija in Oberoslerja najprej in neposredno poravnal obveznosti do domačih podizvajalcev. V nasprotnem primeru bodo obvestili ministra za promet Patricka Vlačiča in zahtevali odgovornost vodstva Darsa.
Dars odgovarja
Na Darsu odgovarjajo, da imajo pogodbo o graditvi predorov sklenjeno le z italijanskima podjetjema Vidoni in Oberosler, ki jima redno poravnavajo obveznosti, tako da Dars ne predstavlja ovire za poplačila del podizvajalcem oz. kooperantom. Ker s slednjimi nimajo pogodb, "nimamo tudi nikakršne pravne podlage za vsakomesečna, neposredna plačila opravljenih del s strani podizvajalcev oz. kooperantov, saj gre za poslovni odnos med izvajalcem in podizvajalcem", so zapisali v sporočilu.
Uprava Darsa strokovnim službam kljub temu naročila, naj preučijo možnost, če in kako - v okviru zakona o obligacijah - bi bilo možno v podobnih primerih plačevanje neposredno podizvajalcem. Do danes namreč še niso dobili nobenega zaprosila za neposredno poplačilo Vidonijevih obveznosti s strani podizvajalcev oz. kooperantov Vidonija na projektu Rebernice, so dodali.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.