Med velikonočnimi prazniki so na Obali prevladovali Italijani, med prvomajskimi pa Avstrijci in Nemci. Skupna gneča je bila za 5 odstotkov večja kot lani, kar kaže, da sezone ne bosta bistveno ogrozila vojna psihoza in kitajska pljučnica. Bolj čudno pa so se za portoroške pojme obnašali Slovenci, katerih kolone smo že pred dvema tednoma videli izginjati prek hrvaške meje. "Vemo, da ima domači gost izredno dobre navade, relativno dobro troši, čeprav je doba bivanja sicer krajša. Dejstvo je, da so domači gosti zahtevni in pričakujejo naravne danosti, kot jih ima sosednja Hrvaška," je povedal Ivan Silič s Turistično informativnega centra Portorož.
Po mnenju Andreje Fatorič s Turističnega servisa Portorož je to zato, ker si zaželimo začutiti drugačen utrip, ko gremo na počitnice. "Ko pridemo v Istro, začutimo tisto pravo istrsko dušo, kar tudi nas privabi za vikende," pravi Fatoričeva.
Minili so torej časi, ko so hotelirji slabe sezone "krpali" s posebnimi in paketnimi ponudbami na domačem trgu. Vračajo pa se velikanske naložbe v širitve, modernizacijo in bogatenje ponudbe, ki so si jih morali privoščiti v zadnjih letih, če so hoteli ostati na turističnem zemljevidu. Ob tem pa se morajo prilagajati vedno mobilnejšim turistom. "Tisti gostje, ki bi prišli dopustovat za dva do tri tedne, so že prava redkost," je dejala Fatoričeva in dodala, da največ povprašujejo za bivanje do enega tedna.