Nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) je danes končal v ponedeljek začeto izredno sejo, namenjeno šestemu bloku Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6).
Kot so sklenili, bo HSE spremenil akt družbe, s katerim bo razširil nadzorni svet Teša na šest članov, in ga hkrati dopolnil z možnostjo razširitve poslovodstva na veččlansko upravo. S tem bodo izpolnili zahtevo Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), ki bo tako imela v času, ko bo financirala Teš 6, v nadzornem svetu svojega člana.
Nadzorniki so se sicer na seji seznanili z dopolnjenim gradivom, ki ga je poslovodstvo HSE pripravilo na zahtevo vlade in se nanaša na poročilo o vodenju izgradnje Teša 6. Ugotovitve iz poročila, ki ga je vlada obravnavala minuli četrtek, so že v veliki meri sanirane z ukrepi, ki so bili sprejeti ob izvajanju projekta. "Nadzorni svet podpira izvedbo aktivnosti in ukrepov za odpravo dvomov v projekt, odpravo prevelikih tveganj ter zahtev EBRD na način, da se pri ugledni strokovni inštituciji naroči mnenje, kakšna je bila poslovna praksa v obdobju 2007–2009 pri sklepanju pogodb za termoenergetske objekte glede na eskalacijsko klavzulo in kakšna je bila takrat običajna poslovna praksa pri obvladovanju s tem povezanih tveganj," je zapisal prvi nadzornik Franc Žerdin.
HSE bo Tešu naložil, da takoj preuči načine upravljanja s finančnimi tveganji, ki izhajajo iz sklenjenih in bodočih pogodb z namenom, da se vrednosti posameznih segmentov naložbe obdržijo v okvirih investicijskega programa.
'Projekt je bil kljub pomanjkljivostim voden dobro'
Vladi predlagajo, naj aktivira projektno skupino za spremljanje naložbe v Teš 6, ki jo je imenovala leta 2007 oz. da predlaga odgovorno osebo, ki bo spremljala projekt.
Žerdin je spomnil tudi na skrbni pregled projekta, ki ga je opravila svetovalna družba Pöyry. "Poročilo izrecno navaja, da je projekt tehnološko na izjemnem nivoju, saj gre za super kritične parametre pri kurjenju lignita," je poudaril. Dodal je, da študija ugotavlja tudi, da je projekt ekonomsko upravičen, da pa je treba nameniti obvladovanju tveganj, ki izhajajo iz eskalacijske klavzule, maksimalno pozornost. "Po mnenju nadzornega sveta HSE je bil projekt doslej voden, tako s strani Teša kot tudi HSE, skrbno, četudi so bile ugotovljene nekatere pomanjkljivosti, ki so po mnenju nadzornega sveta HSE pri vodenju tako zahtevnega projekta neizbežne," je dejal Žerdin.
Vlada je HSE naložila, naj poročilo o vodenju naložbe v Teš 6 dopolni z jasnim odgovorom na vprašanje, ali obstaja kakršna koli nepravilnost pri vodenju projekta. Poleg tega je moral HSE tudi preveriti, ali je dosedanja investicijska vrednost Teša 6 ustrezna, prava in pravilno ovrednotena.
Nadzorniki so danes ugotovili tudi, da se Tešu 6 naložbena vrednost, ki izhaja iz noveliranega investicijskega programa s 3. oktobra lani, ni pomembno spremenila. Kot je navedel Žerdin, s strani vlade navedeni razlogi za njegovo dopolnitev niso predmet naložbe v Teš 6 oz. so že ovrednoteni in primerno vključeni v investicijski program.
Vlada je želela tudi oceno, koliko bi stala ustavitev projekta. "Stroški, ki bi nastali s prekinitvijo izvajanja projekta, presegajo dve milijardi evrov in se v največji meri nanašajo na stroške predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje," je še zapisal Žerdin.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.