Evropska centralna banka (ECB) je bankam, ki jih je prizadela kriza na ameriškem trgu nepremičnin, danes že četrtič v manj kot tednu dni ponudila finančno injekcijo, tokrat vredno 7,7 milijarde evrov. Z današnjo potezo ECB nadaljuje operacijo, katere cilj je zagotoviti urejene pogoje na finančnem trgu v območju evra. "ECB ugotavlja, da so razmere na finančnem trgu zdaj blizu normalnim," je v sporočilu zapisala banka.
Pred najnovejšo finančno intervencijo je banka sicer sporočila, da še vedno ponuja priložnost za premagovanje morebitnih likvidnostnih težav. Nova injekcija, ki jo je ECB bankam ponudila po 4,07-odstotni obrestni meri, naj bi zagotovila, da se tržne obrestne mere ne bi povzpele daleč nad temeljno obrestno mero, ki jo je ECB v začetku meseca ohranila pri štirih odstotkih.
Predsednik ECB Jean-Claude Trichet je nato še posebej pozval k umiritvi razmer na finančnih trgih in k koncu "obdobja nervoze na trgu". Pri tem pa je ocenil še, da so bili ukrepi ECB nujni, hkrati pa tudi toplo pričakovani in učinkoviti. "Pomagali bodo h gladki vrnitvi na normalno ocenjevanje tveganj," je še dejal in menil, da se zdaj razmere počasi normalizirajo.
ECB je za ublažitev likvidnostnih težav, ki jih je sprožila kriza na ameriškem trgu hipotekarnih kreditov, v zadnjih dneh intervenirala že trikrat. Minuli četrtek je na denarni trg sprostila rekordnih dodatnih 94,8 milijarde evrov, v petek še 61,05 milijarde evrov, ponedeljkova, tretja finančna injekcija ECB, pa je bila vredna 48 milijard evrov.
Evropska centralna banka skuša s temi posredovanji uravnavati nepričakovana nihanja likvidnosti bank in razpoložljivega denarja v obtoku. Ker v preteklem tednu vse več Američanov ni moglo odplačevati tako imenovanih rizičnih kreditov, ki so jih najeli za nakup nepremičnine, se je že več bank znašlo v likvidnostnih težavah in niso bile več zmožne zagotavljati rednih kreditov. Zato je morala ECB intervenirati, saj bi sicer kriza v ZDA lahko prizadela tudi evropske finančne trge. Za podobno denarno injekcijo so se sicer v zadnjih dneh odločile tudi ameriška centralna banka (Fed) ter japonska in avstralska centralna banka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.