Gospodarstvo

Nemčija uvaja plačo za starše

Ljubljana/Berlin, 29. 09. 2006 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija ima z nizko rodnostjo podobne težave kot Nemčija, ki se je odločila, da je starševstvo plačan poklic.


Projekt bo Nemčijo vsako leto stal 3,9 milijarde evrov, vendar se vladi kanclerke Angele Merkel, ki je družinsko politiko uvrstila med svoje prednostne naloge, zdi vreden stroška, saj trenutna stopnja rodnosti z 1,36 otroka ne zagotavlja obnovitve nemške populacije. Za spodbuditev rodnosti je sicer Nemčija že sprejela različne ukrepe, med njimi uvrstitev stroškov otroškega varstva med davčne olajšave.

Spodnji dom nemškega parlamenta je sprejel zakon o starševski plači, s katerim želijo v državi z eno najnižjih stopenj rodnosti v Evropi povečati pripravljenost staršev za vzgojo naraščaja.

Novi zakon, ki bo pričel veljati s 1. januarjem 2007, bo tistemu staršu otrok, rojenih po tem datumu, ki prenehajo z delom, da bi skrbeli za otroka, v prvem letu po rojstvu omogočil prejemanje 67 odstotkov njihove neto plače oziroma največ 1800 evrov (432.000 SIT) na mesec. Če bo otroka vsaj dva meseca negoval oče, pa bosta starša nadomestilo lahko prejemala izmenoma 14 mesecev ali sočasno sedem mesecev. "Starševsko plačo" bodo starši prejemali tudi v primeru, da bodo delali s krajšim delovnim časom, vendar ne več kot 30 ur na teden.

Poleg 154 evrov, ki jih družine že prejemajo za vsakega mladoletnega otroka, bodo v prihodnje za vsakega dodatnega otroka, starega manj kot šest let, ki živi v gospodinjstvu, dobili še dodatnih 10 odstotkov starševske plače oziroma najmanj 75 evrov več.

Tudi Slovenke in Slovenci se 'krčijo'

Avtorica publikacije Rodnost v Sloveniji od 18. do 21. stoletja, ki so jo danes predstavili na državnem statističnem uradu, ugotavlja, da se je rodnost pri nas znižuje že celo stolejte in morda še ni končano.

V večjih mestih je rodnost nižja, ne glede na izobraženost žensk. "Mesto je očitno najmočnejši generator nizke rodnosti," je ugotovila.

Od druge polovice 18. stoletja do konca 19. stoletja se je družinsko življenje na Slovenskem začenjalo razmeroma pozno, je povedala Šircljeva. Moški so bili namreč ob sklenitvi zakonske zveze stari že nekaj čez 30 let, ženske pa nekoliko manj. Izjemi sta bili morda Primorska in Prekmurje. Poleg tega se niso mogli poročiti vsi, zato je bilo več samskih, rodnost je bila nižja, rojevalo pa se je razmeroma veliko nezakonskih otrok. Slednje je bilo značilno predvsem za Koroško in Štajersko.

Avtorica ugotavlja, da se z višjo stopnjo izobrazbe žensk število otrok zmanjšuje. K temu je včasih pripomoglo dejstvo, da je bil med tistimi, ki so bile bolj izobražene od drugih, zelo visok delež takih, ki se niso nikoli poročile. "Danes sicer ni več tako, vendar pa razlike še vedno obstajajo," je povedala Šircljeva.

Danes za ženske na najbolj zahtevnih delovnih mestih velja, da bodo z večjo verjetnostjo ostale brez otrok. Po drugi strani pa med visoko izobraženimi ne pada več verjetnost za rojstvo tretjega otroka. To je trend, ki ga doslej na Slovenskem nismo poznali, je povedala Šircljeva. Višjo rodnost je avtorica publikacije opazila med vernimi ženskami, čeprav je tudi tu opaziti nihanja glede na izobrazbo.

Med poklicnimi skupinami pa z najvišjo rodnostjo izstopajo kmetovalke. To je ena redkih poklicnih skupin, ki zagotavlja obnavljanje generacij. Če bi vsi otroci, ki se rodijo takim ženskam, ostali v kmetijstvu, bi bilo kmetov vedno več, je sklenila Šircljeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

delavec_polzela
01. 10. 2006 02.33
@bfras, si že bil sploh kdaj v Nemčiji, da take čudne pišeš? Je že res da je dražje, ampak ne toliko kot ti misliš. Če misliš da je za nemce 154 eurov nič, pol ti lahk pa še sam psihijater pomaga.
Krbo?
01. 10. 2006 01.26
V Nemciji je zivljenje tudi dosti bolj drago kot v Sloveniji. Tam 154,- EUR ni nic
doc6si
30. 09. 2006 12.51
V Nemčiji je otroški dodatek skoraj 37000 na otroka, pri nas pa 5000. Zanimivo. Pri nas bodo pa rodnost dvignili z dodatkom na samsko življenje.
doc6si
30. 09. 2006 12.43
V Nemčiji je otroški dodatek skoraj 37.000 sit na otroka, pri nas pa 5.000. Zanimivo. Pri nas bodo pa rodnost dvignili z davkom na samsko življenje.