Napovedi delodajalcev v Sloveniji so pozitivne tudi za tretje četrtletje, a so zmernejše, kot so bile za drugo trimesečje, kaže raziskava družbe Manpower.
Neto napoved zaposlovanja s strani delodajalcev za obdobje med julijem in septembrom znaša +10 odstotkov, potem ko je za drugo četrtletje znašala +13 odstotkov.
Glede na raziskavo, v katero so vključili 620 delodajalcev iz 10 panog, 14 odstotkov delodajalcev za tretje četrtletje letos napoveduje rast zaposlitvenih možnosti, štirje odstotki pa znižanje števila zaposlenih.
Neto napoved zaposlovanja - razlika med deležem delodajalcev, ki načrtujejo zvišanje, in delodajalcev, ki načrtujejo znižanje števila zaposlenih - tako znaša +10 odstotkov. To pomeni, da so zaposlitvene možnosti v četrtletni primerjavi upadle za tri odstotne točke, v letni primerjavi pa so se za prav toliko okrepile.
Zaposlitvena pričakovanja za tretje trimesečje so se na ravni četrtletja izboljšala v treh, na letni ravni pa v šestih panogah. Še vedno sicer rast zaposlovanja napovedujejo delodajalci v vseh panogah.
Največ zaposlovanja v panogi gostinstva
Glede na raziskavo je v tretjem četrtletju najmočnejši zaposlitveni utrip pričakovati v panogi gostinstva in hotelirstva. Neto napoved tu znaša +26 odstotkov in je najbolj optimistična vse od prvega četrtletja 2011, ko se je raziskavo začelo izvajati tudi v Sloveniji. Prav tako je predviden stabilen zaposlitveni utrip v proizvodni panogi (+13 odstotkov) ter v panogi oskrbe z elektriko, plinom in vodo (+12 odstotkov).
Pozitivne napovedi so oddali tudi delodajalci v panogi gradbeništva (+11 odstotkov) in panogi finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva ter nepremičnin (+10 odstotkov). Delodajalci iz panoge javni sektor in socialne storitve že drugo četrtletje zapored poročajo o neto napovedi zaposlovanja v višini +osem odstotkov, kar na letni ravni predstavlja rast v obsegu 12 odstotnih točk.
Medtem pa v primerjavi s preteklim četrtletjem najbolj opazen upad zaposlovanja, in sicer za 12 odstotnih točk na +osem odstotkov, pričakujejo v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova.
Na regionalni ravni najmočnejši zaposlitveni utrip vse od začetka izvajanja raziskave v Sloveniji napovedujejo delodajalci iz jugozahodne regije (+13 odstotkov).
Delodajalci v jugovzhodni (+devet odstotkov) in osrednji regiji (+10 odstotkov) so medtem zmerno optimistični, a je upad glede na prejšnje četrtletje precejšen. Nove možnosti zaposlovanja, četudi šibkejše tako v četrtletni kot v letni primerjavi, lahko pričakujejo tudi iskalci zaposlitve v severovzhodni regiji (+10 odstotkov).
Tudi na svetovni ravni optimistični
Na svetovni ravni so delodajalci pri napovedih za tretje četrtletje bolj previdni, kot so bili pred četrtletjem, a hkrati bolj optimistični, kot so bili pred letom dni. Napovedi zaposlovanja so se namreč v četrtletni primerjavi okrepile v zgolj v 11 od 42 raziskovanih državah, medtem ko so se v letni primerjavi izboljšale v 32 državah.
Najbolj optimistične napovedi so oddali delodajalci iz Indije, s Tajvana, iz Turčije, z Nove Zelandije in iz Singapurja, najšibkejše pa delodajalci iz Italije, Belgije, Francije, z Nizozemske in s Češke.
V regiji Evropa, Bližnji vzhod in Afrika rast zaposlovanja pričakujejo v 19 od 24 zajetih držav. Pozitivne napovedi so oddali tudi v Grčiji, Španiji in na Irskem, kar potrjuje vzorec postopne stabilizacije trga dela v teh ranljivih evrskih državah. V Franciji in Nemčiji bo trg dela v prihajajočem četrtletju razmeroma umirjen, saj večjih sprememb v zaposlovanju tu ne predvidevajo.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.