Nadzorni svet Vzajemne je razrešil predsednika uprave Dušana Kidriča in člana uprave Igorja Jarca, na Kidričevo mesto pa je imenoval Milojko Kolar.
Nadzorni svet je o razrešitvi uprave razpravljal že na seji v ponedeljek, a so nadzorniki sejo prekinili zaradi opozoril Agencije za zavarovalni nadzor, da je delovanje nadzornikov nesmiselno in neodgovorno ter da bodo morali prevzeti posledice za svoje ravnanje in odločitve.
Nadzorniki so želeli v ponedeljek razrešiti dva člana uprave Igorja Jarca in Milojko Kolar, saj se z njima niso uspeli dogovoriti glede višine plače. Namesto njiju pa bi imenovali Katjo Jelerčič in Ivana Gracarja, ki sta prejšnji teden po štirih mesecih čakanja od Agencije za zavarovalni nadzor dobila dovoljenje za delovanje v upravi zavarovalnice.
Poleg tega pa so na dnevni red uvrstili razrešitev Dušana Kidriča z mesta predsednika uprave. Vodenje zavarovalnice naj bi po poročanju medijev prevzela dosedanja članica uprave Milojka Kolar.
Predsednik nadzornega sveta Mirko Miklavčič je že v ponedeljek dejal, da želi nadzorni svet delati v korist družbe ter postaviti odgovorno in kompetentno vodstvo za normalno delovanje družbe.
Razrešitev brez tehtnih razlogov?
Kidrič in Jarc ne vidita tehtnih razlogov za današnjo razrešitev. Jarc meni, da si nadzorni svet s to odločitvijo "kupuje nekaj časa pri postopku sklica nove skupščine", ta bo namreč zadolžena za imenovanje novih nadzornikov.
Kot je danes dejal Kidrič, nadzorni svet z današnjo razrešitvijo ni deloval tako, kot se zanj pričakuje, in sicer v dobro družbe. Po njegovem mnenju namreč za družbo ni dobro menjavati upravo mesec in pol pred konstitutivno sejo novoizvoljene skupščine. "S tem upravljanje v družbi zaniha, ne more biti vseh dejanj, ki bi se v tem času morala opraviti, naredijo pa se tudi dodatni stroški," je dejal po seji nadzornega sveta. Konec avgusta bo namreč konstitutivna seja novoizvoljene skupščine, ki se bo začela s postopkom imenovanja novega nadzornega sveta, ki je zadolžen za imenovanje nove uprave.
Po pogodbi ima Kidrič v primeru nekrivdne razrešitve zagotovljeno službo na Vzajemni, in sicer na delovnem mestu, ki je primerno njegovi izobrazbi, za kar je upravičen do plače v višini 80 odstotkov sedanje plače. Kot pravi, bo gotovo ostal na Vzajemni vsaj do konstituiranja novega nadzornega sveta, v tem času pa bo koristil dopust. Točne višine odpravnine, do katere je upravičen po pogodbi, ni želel razkriti. Poudarja pa, da do nje ne bi bil upravičen, če bi njegov mandat trajal še nekaj mesecev, torej do imenovanja nove uprave.
Glede odnosa med njim in prvim nadzornikom zavarovalnice Mirkom Miklavčičem pravi, "da je ego na vsaki strani". Po njegovem mnenju so se z nadzorniki najbolj razhajali v tem, ali lahko članstvo Vzajemne predstavlja katera koli skupina. "Menim, da članstvo lahko predstavljajo samo člani, ti pa so iz različnih starostnih skupin," je dejal. Ob tem je dodal, da je sedaj z zakonom onemogočeno, da bi bila v družbi prevladujoča katera koli starostna skupina. Jarc pa se sprašuje, kako to, da je bila dosedanja članica uprave Milojka Kolar danes imenovana za predsednico uprave kljub temu, da je vztrajala na istih plačnih pogojih kot on. "Očitno je bila tukaj narejena neka razlika," je dejal. Tako sklepa, da je vzrok za njegovo razrešitev njegova "načelnost in tudi profesionalnost", ki se je, kot pravi, pokazala med drugim pri negativnem odzivu na pričakovanje, da bo Vzajemna plačala račun Zveze društev upokojencev Slovenije za 56.000 evrov za organizacijo 16. skupščine Vzajemne.
V delovno-pravnem smislu se s to odločitvijo nadzornega sveta njegov status ne spremeni, saj ima veljavno pogodbo o zaposlitvi za pomočnika in ne člana uprave, je pojasnil. Sicer pa pričakuje dobro sodelovanje s Kolarjevo. Meni namreč, da ne bo težav pri sodelovanju tudi z ostalima danes imenovanima članoma uprave Katjo Jelerčič in Ivanom Gracarjem.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.