Zunanji minister Karl Erjavec je uvodoma dejal, da je Evropa trenutno v težkem položaju, končanje gospodarske, finančne in dolžniške krize je prioriteta, a krizno upravljanje ni dovolj in treba bo najti učinkovite rešitve. Opozoril je še na nujnost obnovitve zaupanja v evropski projekt.
Dejal je, da evropski partnerji v svetu postajajo vse vplivnejši in uresničujejo svoje interese, ter poudaril, da mora Evropa, če želi igrati ključno globalno politično vlogo, najprej narediti nalogo v soseščini.
"Svet potrebuje voditelje, ki bodo znali narediti domačo nalogo"
Sodelujoči na prvem panelu so se strinjali, da svet potrebuje odločnejše voditelje, ki bodo znali narediti "domačo nalogo" in določiti nove paradigme za izhod iz krize. Priznali pa so, da naloga nikakor ni lahka, ne gospodarsko, ne družbeno, ne okoljsko.
Pri iskanju rešitev za izhod iz krize in obnovitev gospodarske rasti je treba gledati tudi na kakovost teh rešitev. Potrebujemo strukturne reforme, družbene reforme in "zelene" reforme, je opozoril generalni sekretar Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria, podprl pa ga je tudi evropski komisar za okolje Janez Potočnik.
"Slovenija tu ni izjema. Male države se morajo pri tem še bolj potruditi," je opozoril Gurria. "Ohranite smer, izvajajte reforme, nismo še na koncu," je pozval.
Da so potrebni pogumni voditelji, je prepričan tudi predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj Suma Chakrabarti, ki meni, da se bo kriza nadaljevala še prihodnje leto.
A kot je opozoril slovaški zunanji minister in namestnik slovaškega premierja Miroslav Lajčak, morajo imeti ukrepi, ki jih politika sprejema, podporo javnosti in morajo biti sprejeti znotraj demokratičnih procesov in institucij. "Na to se pogosto pozablja," je dejal.
"Protekcionizem negativno vpliva predvsem na države v razvoju"
Razprava o krizi se je nadaljevala na drugem panelu, kjer je bil v ospredju namestnik direktorja Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Alejandro Jara. Tudi on je izpostavil vlogo voditeljev, "da spravijo svet nazaj v red". Opozoril je tudi na naraščajoč protekcionizem, ki negativno vpliva predvsem na države v razvoju.
Türk: EU mora narediti red v svoji hiši
Zvečer je zbrane nagovoril še predsednik republike Danilo Türk, ki se je prav tako posvetil vlogi, ki bi jo morala igrati EU. A najprej mora narediti red v svoji hiši, prenehati mora pridigati drugim in ponovno razmisliti o svojih prioritetah, je dejal. Opozoril je, da se tudi Slovenija srečuje s težavami, pri čemer so mnoge enake kot tiste, ki sicer pestijo evroobmočje.
Forum se je sicer začel v soboto s forumom mladih in se je danes zjutraj nadaljeval s poslovnim forumom. Potekalo je tudi poslovno kosilo, ki se ga je udeležil Gurria in okoli 160 predstavnikov gospodarstva, politike ter tudi študentov in mladih profesionalcev.
Blejskega foruma se udeležuje kakih 300 gostov, srečanje pa so pripravili s pomočjo sponzorjev, tako da, kot je dejal minister Erjavec, za srečanje niso bila porabljena sredstva iz državnega proračuna.
Forum se bo končal v ponedeljek, ko bo govor o tem, ali lahko Kitajska spodbudi gospodarsko rast v Evropi, nato pa še o osrednji Aziji in Afganistanu po letu 2014. Udeleženci bodo spregovorili tudi o izzivih EU v Jugovzhodni Evropi.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.