Direktorica Vegrada Hilda Tovšak je v četrtek na Okrožno sodišče v Celju poslala predlog za začetek postopka prisilne poravnave. Celjsko sodišče je po podatkih na spletnih straneh Ajpesa predlog prejelo v petek.
Iz predloga izhaja, da je Vegrad prejel več predlogov za stečaj, ki so jih vložila podjetja Martink iz Ljubljane, Tuš Nepremičnine iz Celja, Taxgroup iz Ljubljane, Lafarge Cement iz Trbovelj ter Ferrotransz 98 Kereskedelmi iz madžarskega Dabasa. Nanje je Vegrad podal ugovore in se pri sodišču zavezal, da bo pripravil celovito poročilo o svojem finančnem poslovanju in položaju.
"Dolžnik pa že pred koncem izdelave poročila in kljub sklepom julijske skupščine o povečanju osnovnega kapitala ugotavlja, da je v stanju insolventnosti," je v obrazložitvi zapisala Hilda Tovšak. Ob tem je dodala, da v Vegradu ocenjujejo, da "obstajajo realne možnosti za nadaljnje poslovanje ob izvedenem finančnem prestrukturiranju, ki kažejo na smotrnost uvedbe postopka prisilne poravnave zaradi zagotovitve normalnega in likvidnega poslovanja družbe".
Sodišče pa je danes sprejelo sklep, da mora Vegrad v 15 dneh po prejemu tega sklepa dopolniti predlog za začetek postopka prisilne poravnave, tako da predloži poročilo o finančnem položaju in poslovanju, revizorjevo poročilo o revidiranju tega poročila, načrt finančnega prestrukturiranja ter poročilo pooblaščenega ocenjevalca vrednosti. V tem roku mora založiti začetni predujem v višini 1782,60 evra skupaj z DDV.
Nadzorniki tega niso vedeli
Prvi nadzornik Klemen Boštjančič je povedal, da nadzorni svet z vložitvijo predloga ni bil seznanjen. Kot je dejal, ne najde pravih besed za početje Vegradove uprave, ki nadzornikom na ponedeljkovi seji v Ljubljani ni povedala, da je vložila predlog za prisilno poravnavo. "Besedi čudno ali nenavadno sta premili," je zatrdil. ''Takšno delovanje uprave se mi zdi absolutno nezaslišano in je tudi v nasprotju z vsemi najmanjšimi standardi kooperativnega upravljanja. Po mojem mnenju takšno delovanje uprave kaže na ponižujoč odnos do nadzornega sveta,'' je še povedal Boštjančič in dodal, da bo v petek na seji ''absolutno sprožil to vprašanje in v zvezi s tem pričakujem, da bosta ostala dva člana delovala v luči odgovornih članov nadzornega sveta''.
Največja oziroma 57-odstotna lastnica Vegrada je družba Vegrad Naložba, ki jo obvladuje Tovšakova, vodi pa jo članica nadzornega sveta Branka Gabrijel. Drugi največji lastnik je državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), ki ima v Vegradu 29-odstotni delež.
'Gre za grobo kršitev osnovnih načel korporativnega upravljanja'
Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP) meni, da dejanje ugotovitve insolventnosti in javne objave tega dejstva ob hkratni vložitvi zahtevka za začetek postopka prisilne poravnave brez soglasja in vednosti nadzornega sveta predstavlja grobo kršitev osnovnih načel korporativnega upravljanja.
''Takšno dejanje po našem mnenju izkazuje samovoljo poslovodstva, ki med drugim nastopa v aktivni vlogi predstavnikov večinskega delničarja, in mora zanj tudi prevzeti vso odgovornost. Pri tem pa gre z zamolčanjem vložitve zahtevka za začetek postopka prisilne poravnave ugotovitvi insolventnosti tudi za neustrezno informiranje in zavajanje manjšinskih lastnikov družbe – med katerimi je tudi PDP, d. d., upnikov ter zaposlenih,'' so sporočili iz PDP.
Sindikat: Kje bo uprava dobila denar za plače?
Sindikalist Srečko Čater je povedal, da je uprava Vegrada po njegovih informacijah kooperantom družbe, ki so ji dostavljali osnovni gradbeni material in drugo opremo, v podpis poslala pogodbe, ki pri poplačilu terjatev predvidevajo dveletni 50-odstotni moratorij, 30 odstotkov terjatev bi bilo odpisanih, petina terjatev pa bi bila poplačana prihodnje leto.
Čater se ob tem sprašuje, kje bo uprava Vegrada dobila denar za plače 633 delavcem v matični družbi, ki že tri mesece niso dobili plač. Če uprava doslej ni mogla zagotoviti denarja za plače, ga ne bo mogla niti v prihodnje, je prepričan Čater.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.