Moody's je znižal bonitetno oceno Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, Royal Bank of Canada, Societe Generale in UBS. Štirim bankam je oceno znižal za eno stopnjo, desetim za dve stopnji, eni, to je Credit Suisse, pa za tri stopnje.
V agenciji so opozorili na izpostavljenost bank finančni krizi, ocenjujejo pa tudi, da bi jih lahko doletele velike izgube. "Vse banke, ki jih je doletelo znižanje, so občutno izpostavljene nihanjem in tveganjem za previsoke izgube zaradi aktivnosti na kapitalskih trgih," je pojasnil predstavnik agencije Greg Bauer.
Ameriška banka Morgan Stanley velja za nekakšnega delnega zmagovalca, saj ji je Moody's oceno znižal "le" dve stopnji. V banki so zaradi tega zadovoljni, kljub temu pa dvomijo v upravičenost poteze bonitetne agencije. "Verjamemo, da ocena še vedno ne odraža popolnoma ključnih strateških potez, ki smo jih sprejeli v minulih letih," so zapisali.
Evropske borze končale v rdečem
Pomembnejše borze po Evropi so zadnji dan trgovalnega tedna končale s padcem. Tečaji so se najbolj znižali na Dunaju, kjer je osrednji indeks izgubil več kot dva odstotka vrednosti. Na newyorški borzi medtem beležijo rast delniških tečajev. Nafta se po padcih v minulih dneh draži, evro je ostal na četrtkovi ravni.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je končal pri 2186,81 točke, kar je 0,57 odstotka manj kot v četrtek.
Indeks DAX na borzi v Frankfurtu se je znižal za 1,25 odstotka na 6263,25 točke, londonski FTSE je izgubil 0,95 odstotka in je končal pri 5513,69 točke, pariški CAC 40 pa je ob 0,75-odstotnem padcu sklenil pri 3090,90 točke.
Dunajski indeks ATX se je znižal za 2,15 odstotka na 1910,11 točke, milanski FTSE Italia All-Share 0,35 odstotka na 13.662,80 točke, züriški SMI za 0,38 odstotka na 5989,33 točke.
Indeks BUX na borzi v Budimpešti je izgubil 1,49 odstotka in končal pri 17.232,59 točke, beograjski Belex 15 pa se je znižal za 0,16 odstotka na 434,77 točke. Rast so beležili v Zagrebu, kjer je indeks Crobex pridobil 0,97 odstotka in sklenil pri 1635,50 točke.
Evropske in že prej tudi azijske borze so danes padec beležile zaradi podatkov, ki nakazujejo, da se bo gospodarska rast v glavnih svetovnih gospodarstvih upočasnila. Slabši podatki iz Nemčije, Kitajske in ZDA so se pridružili negotovosti glede tega, ali bodo evropski voditelji dosegli napredek pri iskanju rešitev za dolžniško krizo.
Iz Nemčije so poročali o padcu gospodarskega zaupanja drugi mesec zapored, iz ZDA so prišli podatki o porastu štiritedenskega povprečja prošenj za nadomestilo ob brezposelnosti na najvišjo raven v zadnjih devetih mesecih, Kitajska pa je tudi v tem mesecu beležila krčenje proizvodnje.
Na newyorški borzi se medtem delniški tečaji višajo. Vlagatelji izkoriščajo priložnost po četrtkovem padcu. Indeks Dow Jones se je doslej zvišal za 0,39 odstotka, indeks Nasdaq pa za 0,34 odstotka.
Cene nafte za malenkost gor
Cene nafte so se danes nekoliko zvišale in nadoknadile del izgube iz zadnjih dni, ko so padle na najnižjo raven od oktobra lani. Teksaška lahka nafta za dobavo v avgustu se je glede na četrtkovo zaključno vrednosti podražila za 1,24 dolarja na 79,44 dolarja, severnomorska nafta brent, ki bo dobavljena avgusta, pa za 1,21 dolarja na 90,44 dolarja.
Tečaj evra se danes ni dosti spremenil. Na borzi v Frankfurtu je treba trenutno za en evro odšteti 1,2557 dolarja, kar je 0,04 centa oz. 0,03 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v četrtek. Evropska centralna banka je referenčni tečaj za en evro opoldne postavila pri 1,2539 dolarja, medtem ko je bil v četrtek pri 1,2670 dolarja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.