Gospodarstvo

Mobitel z novimi cenami

Ljubljana, 11. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.B./M.K./STA
Komentarji
0

Največji slovenski mobilni operater Mobitel bo s 1. avgustom letos spremenil cene svojih storitev, ki bodo veljale tako za naročnike kot uporabnike predplačniškega sistema. Cene pogovorov za klice znotraj Mobitelovih omrežij bodo po novem za 10 odstotkov višje, za povprečno 12 odstotkov pa nižje za klice v fiksno omrežje.

Po Mobitelovih predvidevanjih naj bi se - ob predpostavki enake strukture prometa posameznika - zaradi sprememb v ceniku mesečni račun povprečnega uporabnika povečal za šest do sedem odstotkov.

Naročnina se bo prav tako zvišala za 10 odstotkov, poslani SMS za tri do štiri odstotke, cena nočnih klicev pa bo ostala nespremenjena, je povedal direktor prodaje v Mobitelu Tomo Štuflek. Največji strukturni premik cen se bo zgodil pri cenah klicev v stacionarno omrežje, kjer bo Mobitel znižal cene za povprečno 12 odstotkov. Mobitelovi predstavniki so sicer še povedali, da bo Telekom Slovenije znižal cene klicev iz fiksnega v vsa mobilna omrežja za dobrih devet odstotkov.

Cene klicev v druga mobilna omrežja v Sloveniji bo Mobitel z avgustom izenačil s klici v stacionarno omrežje, pri čemer bodo določena odstopanja v nekaterih naročniških paketih za posebne skupine prebivalstva (upokojenci, študenti). Novi ceniki bodo začeli veljati s 1. avgustom, nove cene pa so od danes naprej objavljene tudi na Mobitelovih spletnih straneh.

Anton Majzelj, predsednik uprave Mobitel, je povedal, da to ni podražitev v smislu zviševanja cen, kajti nekatere cene znižujejo, nekatere zvišujejo. Predvsem pa se prilagajajo na regulative evropskih in domačih regulatorjev. Od konkurence pa pričakujejo, da če bo ravnala dolgoročno in pa ekonomsko, da jim bo sledila.

Spremembe cen kot priprava na vstop na evropski trg

Anton Majzelj
Anton Majzelj FOTO: POP TV

Glavni razlogi za uvedbo novih cen so zahteve Agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP) ter smernice evropskih direktiv. Te namreč na eni strani zahtevajo zniževanje cen klicev med mobilnimi omrežji ter med mobilnimi in fiksnimi omrežji, na drugi strani pa zviševanje cen znotraj mobilnega omrežja. Prav tako je eden izmed razlogov za spremembe tudi cilj, da se postopno zmanjša razlike med cenami mobilnih storitev v Sloveniji in cenami v EU, kjer bodo cene mobilnega telefoniranja - z upoštevanjem kupne moči prebivalstva - tudi po avgustovskih spremembah še vedno višje. Kot je pojasnil Štuflek, bo mobilno telefoniranje v Sloveniji še vedno cenejše tudi v primerjavi s Hrvaško ali Madžarsko.

Odzivi konkurence na povišanje cen

"Dejanje Mobitela je bilo povsem pričakovano. Trenutno moramo natančneje pogledati, kaj so storili pri konkurenci," je povedala vodja stikov z javnostjo v Simobilu Tamara Valenčič. Pri tem je dodala, da v Simobilu že dalj časa opozarjajo, da so cene mobilnih storitev v Sloveniji prenizke in pod evropskim povprečjem. Svojo odločitev glede cen bodo sporočili v prihodnjem tednu.

V Vegi so po objavi novih Mobitelovih cen pojasnili, da zaenkrat ne načrtujejo nikakršnih sprememb cen. Pač pa jih bodo spreminjali, je dejal predstavnik za stike z javnostjo v Vegi Denis Oštir, če bodo to zahtevale razmere in poteze konkurence na trgu. Pri tem je Oštir poudaril, da bodo v tem primeru cene prilagajali v smeri zmanjševanja razlike med cenami klicev v mobilno omrežje in cenami klicev v druga mobilna omrežja.

Uvedba video streaminga

Sicer pa je Mobitel z današnjim dnem uvedel tudi t.i. video streaming oziroma pretočni video, pri čemer gre za enostavni prenos slike in zvoka v živo v mobilne telefone. Uporabljena tehnologija omogoča, da datotek ni potrebno shranjevati na mobilni telefon, poleg tega pa so podprti različni tipi mobilnih telefonov in načini prenosa podatkov. Med prvimi vsebinami te storitve so Humarjeva odprava v Himalaji, glasbeni video spoti, risanke in zadnji Mobitelovi video oglasi. V prihodnosti bo mogoč tudi prenos optične slike iz video kamer za nadzor cest, mejnih prehodov, snežnih razmer ipd. Mobitel bo storitev zaračunaval po količini prenesenih podatkov v primeru uporabe GPRS oziroma po časovnem trajanju zveze pri HSCSD. Ta storitev je po uvedbi Planeta tudi napoved za UMTS, je povedal direktor področja za razvoj in projekte Domen Rakovec.

Poleg tega največji slovenski mobilni operater letos napoveduje uvedbo GPRS za predplačnike, mobilno plačevanje na bencinskih servisih, poenoteno sporočanje, komercialni zagon omrežja NeoWLAN ter pozno jeseni tudi zagon omrežja tretje generacije mobilne telefonije - UMTS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10