Hrvaški policisti so pretekli četrtek vdrli v 139 prevozniških podjetij in obrtniških delavnic ter zaplenili dokumentacijo in topografe vozil. Sumijo, da je pri plačilih cestnine prišlo do večmilijonske goljufije, poročajo hrvaški mediji.
Preiskava bo trajala zelo dolgo, ker moramo natančno pregledati obsežno dokumentacijo. Že zdaj pa je jasno, da gre za večmilijonsko škodo, je povedal predstavnik policije, Kunoslav Borovec. V akciji je sodelovalo 18 hrvaških policijskih uprav, večina podjetij pa preiskujejo splitski možje postave. Nikogar še niso aretirali, več oseb pa zaslišujejo.
Šest goljufivih vodilnih?
Prejeli smo prijavo iz Hrvaških avtocest (HAC), ki so tukaj prizadeta stranka, tako da preiskava ni usmerjena zoper njih, je zatrdil Borovec. Je pa hrvaški časnik Večernji list prišel do dokumentov iz 31. maja letos, ki pozivajo vodilne na HAC-u, naj se zglasijo na zaslišanju zaradi domnevne pomoči pri prevari. Tako naj bi bili v goljufijo vpleteni nekdanji direktor oddelka za plačevanje cestnine, Zvonimir Pilih, pomočnik direktorja za logistiko, Milan Stanković, šef analitičnega oddelka, Ivan Jagatić, šef tehničnega oddelka, Zdravko Pribanić, šef notranjega nadzora, Berislav Stiplašek, in vodja skupine za nadzor plačevanja cestnine, Damir Čale. Sedanji direktor sektorja za plačevanje cestnine, Željko Krapljan, meni, da je "šesterica z neodgovornim in nevestnim delom oškodovala HAC in omogočila prevare".
Če malo smrdi, kmalu zelo smrdi
HAC dogodkov uradno ne komentira. Sporočili so le, da nameravajo na cestninskih postajah in avtocestah uvesti video nadzor. Čeprav bi morale biti video kamere že zdavnaj v uporabi, so jih testirali več mesecev, delavcev pa že od leta 2003 ni nihče usposobil za delo s sistemom. Šele jutri naj bi bil video sistem predstavljen na cestninski postaji Komin na avtocesti Zagreb-Goričan. Kolikšna škoda je nastala zaradi nedelovanja video kamer, pa priča še ena policijska preiskava, saj naj bi možje v modrem razkrinkali tudi goljufe, ki naj bi se okoristili med preizkušanjem video opreme.
Dokumentacija, do katere se je dokopal Večernji list, obremenjuje tudi druge vodilne na HAC-u. Šlo naj bi za masovno manipulacijo magnetnih kartic za plačilo cestnine (v Sloveniji ABC kartice). Samo lani in v prvih štirih mesecih letos naj bi HAC zlorabili vsaj 4.457-krat. V vseh primerih naj bi vozila 4. kategorije, ki bi morala praviloma plačati največ, plačala manj cestnine kot predvideno.
Še več – magnetne kartice, ki jih uporablja HAC, niso bile nikoli strokovno pregledane, piše Večernji list. Delovanje kartic naj bi namreč preverili na cestninski postaji Ivanja Reka, ki beleži tudi največ prometa, vendar o tem ni nikakršnega dokumenta. Namesto poročila o pregledu je HAC naročil magnetne kartice zagrebškega podjetja Augustini, od katerih nekatere niso pravilno delovale. Tako naj bi številni nič hudega sluteči vozniki še danes prečkali cestnino z nepravilno delujočimi cestninskimi karticami. HAC trdi, da je število pokvarjenih kartic nemogoče ugotoviti.
Odgovornih niso nikoli klicali na zagovor, četudi so bili lahko oškodovani tako HAC kot tudi vozniki, ki so imeli težave pri plačevanju cestnine. Šesterica prej omenjenih vodilnih po trditvah Večernjega lista ni hotela naročiti magnetnih kartic s serijskimi številkami. Tako nihče na HAC-u ne ve, koliko kartic je v obtoku, v javnosti pa se šušlja, da naj bi podjetni zaposleni celo sami prodajali kartice voznikom, ki so se nato po hrvaških avtocestah vozili ceneje kot njihovi manj srečni kolegi za volanom. Kakor koli že, HAC ni predmet policijske preiskave, saj naj bi bili goljufi le iz vrst avtoprevoznikov in obrtnikov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.