Računsko sodišče o smotrnosti postopka prodaje meni, da "obstaja tveganje, da Kapitalska družba (KAD) ni iztržila najvišje kupnine za delnice družbe Mercator“. Prav tako ni ravnala učinkovito, ker "ni izvajala aktivnosti za preverjanje interesa drugih potencialnih investitorjev in za preverjanje možnosti skupne prodaje s Slovensko odškodninsko družbo (SOD)“.
Zaradi pogodbenih določil je imela KAD razmeroma kratek rok za izvedbo pogajanj in za pripravo ustreznih strokovnih podlag za odločanje o pogojih prodaje, ugotavljajo revizorji. Kot je ob predstavitvi revizije dejal predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, sta se sklada glede na dokumentacijo za prodajo 30 odstotkov Mercatorja Istrabenzu in Pivovarni Laško v letu 2005 "odločila v petih dneh".
Ponujeno ceno za delnico družbe Mercator je KAD ocenila kot ustrezno, "vendar na neustreznih podlagah in brez ustreznih izhodišč v pogajanjih s kupcem“. Zaradi nezadostne skrbnosti pri podpisovanju prodajne pogodbe naj bi obstajalo tveganje za KAD, ker v pogodbo "niso bila vključena dodatna sredstva zavarovanja, posamezna pogodbena določila niso bila natančno določena in KAD pred podpisom pogodbe ni z analizami in izračuni preizkusila sprejemljivosti prodajnih pogojev“.
KAD tudi ni zagotovila skrbnega in učinkovitega spremljanja porabe kupnine in ni zagotovila učinkovitega sistema za upravljanje z dokumenti o prodaji in spremljanja naložbe v delnice družbe Mercator.
Nadzorni svet KAD o prodaji delnic družbe ni odločal na podlagi popolnih in ustreznih informacij in člani niso bili pravočasno in popolno obveščeni o prodaji delnic, „kar ni zagotavljalo učinkovitosti pri odločanju“. Prodaje delnic družbe Mercator ni obravnaval naložbeni odbor KAD, katerega pristojnosti in naloge tudi niso urejene v nobenem internem aktu na KAD, kar ne zagotavlja učinkovitega izvajanja posvetovalne vloge naložbenega odbora KAD za upravo KAD. KAD uravnava likvidnost na podlagi odločitev likvidnostne komisije, katere naloge in pristojnosti niso urejene v nobenem internem aktu, ugotavljajo revizorji v svojem poročilu.
Do podobnih ugotovitev je prišlo Računsko sodišče tudi med pregledom na SOD, ki si po mnenju revizorjev ni prizadevala za zagotavljanje boljše pogajalske pozicije "in s tem ugodnejših prodajnih pogojev pri izvedbi prodaje delnic družbe Mercator kot skupne prodaje s KAD in ni izvajala aktivnosti preverjanja interesa pri drugih potencialnih investitorjih, pri pogajanjih ni izhajala iz skupnih izhodišč in na ponujeno ceno je pristala na podlagi neustreznih podlag".
Tako naj bi nadzorni odbor SOD ocenil skladnost poteka prodaje z internimi akti SOD, "ne da bi imel ustrezne in zadostne podlage za presojo". Upravni odbor SOD je izdal soglasje k prodaji delnic "na podlagi nepopolnih informacij, in ko je podal soglasje k sodelovanju SOD v dokapitalizaciji družbe Mercator, ni imel popolnih informacij o razlogih in učinkih tega sodelovanja".
Računsko sodišče od KAD in SOD zahteva popravljalne ukrepe za ugotovljene nepravilnosti. Sodišče je z ugotovitvami revizije seznanilo predsednika državnega zbora in
vrhovno državno tožilstvo.
Cvikl: Prodaja danes - 200 milijonov evrov več
„Če bi danes prodajali tak delež Mercatorja, bi samo po borzni ceni dobili 48 milijard tolarjev oziroma skoraj 200 milijonov evrov več,“ je v odzivu na revizijsko poročilo povedal poslanec CD Milan M. Cvikl. "Ta denar imajo zdaj v lasti tisti, ki so bili na sestanku pri predsedniku vlade Janezu Janši avgusta 2005, ko so dogovorili to prodajo.“
Cvikl je napovedal zahtevo za sklic seje komisije za nadzor proračuna in drugih javnih financ, na kateri naj bi pregledali odgovornost nosilcev javnih funkcij, pa tudi podrobnosti prodaje, ki so zdaj označene kot poslovna skrivnost.
Dobrajčeva (SDS): Revizija je korektna
Revizija računskega sodišča o pravilnosti in smotrnosti poslovanja KAD in SOD pri prodaji Mercatorjevih delnic je po mnenju predsednice parlamentarne komisije, ki preučuje prodaje deležev Kada in Soda v 83 gospodarskih družbah, Polonce Dobrajc (SDS) korektna. Revizija se vsebinsko pokriva tudi z nalogami komisije, je za Radio Slovenija povedala Dobrajčeva.
KAD: Iztržili najboljšo možno ceno
"S prodajo smo iztržili najboljšo možno ceno, prodajni postopek pa je bil izpeljan gospodarno, kar je s svojim mnenjem potrdila tudi Evropska komisija," je v svojem odzivu poudarila uprava Kapitalske družbe. Iz mnenja sodišča pa naj bi izhajalo, da sta uprava in nadzorni svet Kada "delovala skladno z veljavno zakonodajo in statutom Kada".
Izjave Kapitalske družbe, ki so bile posredovane računskemu sodišču, se po njihovih zagotovilih niso spreminjale. "Ostale so identične in med njimi ni nobenih nasprotij, kar potrjuje korektnost vseh postopkov s strani Kapitalske družbe. Res pa naj bi bilo, da „so se izjave dopolnjevale, saj je računsko sodišče tekom revizije samo vodilo razgovore z zaposlenimi ter postavljalo dodatna ustna in pisna vprašanja," je Kad še zapisal v sporočilu.
Osrednja vloga Andrijane Starina Kosem?
Kot je znano, sta KAD in SOD septembra 2005 svoj 16,33-odstotni oziroma 13,74-odstotni delež v Mercatorju prodala Istrabenzu in Pivovarni Laško, in sicer za nekaj več kot 35,4 milijarde tolarjev. Takrat so se predvsem s strani opoziciji vrstile kritike, da je bila prodaja netransparentna in da je bila za to, ker ni bilo javnega razpisa za zbiranje ponudb potencialnih vlagateljev za omenjene delnice, država oškodovana za več deset milijard tolarjev. Predstavniki KAD in SOD so to zanikali in poudarili, da so se za prodajo odločili zaradi razmer na trgu, predvsem vstopa nekaterih diskontnih prodajalcev na slovenski trg.
Osrednjo vlogo pri prodaji delnic naj bi imela nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvu Andrijana Starina Kosem, ki se je nedavno politično razšla s premierjem Janezom Janšo.
Prodaja Mercatorjevih delnic je bila povod za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije, pri čemer so predstavniki opozicije želeli, da komisija pregleda le prodajo Mercatorjevih delnic s strani KAD in SOD, koalicija pa je ustanovila komisijo, v kateri opozicija ne sodeluje, ki se ukvarja s prodajami deležev Kad in Sod v 83 gospodarskih službah.
Vizjak: Odgovornost na strani KAD in SOD
Na poročilo se je odzvalo tudi ministrstvo za gospodarstvo, ki trdi, da ni imelo s postopkom prodaje deležev v Mercatorju nič. Deleže sta prodajala KAD in SOD in sta za vse postopke tudi odgovorna. Ministrstvo za gospodarstvo, ne katerokoli drugo ministrstvo, nima ne možnosti ne pristojnosti kakorkoli vplivati na odločitve teh gospodarskih družb, je dejal minister Andrej Vizjak. Kot je pojasnil, so družbe in njihova vodstva, tako poslovodstvo kot nadzorniki, v skladu z zakonom o gospodarskih družbah "samostojni in odgovorni za vse te aktivnosti".
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.