Direktorja Holdinga Slovenske elektrarne Boruta Meha preiskava v britanskem Alstomu ne skrbi bolj, kot ga je skrbela doslej. "Zadevo sem preverjal in ni neposredne povezave s predvideno gradnjo bloka šest Termoelektrarne Šoštanj, saj so posli sklenjeni s francoskim in nemškim Alstomom," je dejal Meh.
Direktor šoštanjske termoelektrarne Uroš Rotnik je za časnik Finance prav tako potrdil, da pridržanja in preiskave morebitne korupcije vodilnih treh v britanskih podjetij, ki so člani skupine Alstom – ta bo dobavljala opremo za omenjeni šesti blok, nimajo povezave s Slovenijo.
Rotnik je tudi pojasnil, da je že v petek Alstom vprašal, ali preiskava poteka tudi za posle v Sloveniji, pa so mu dejali, da po njihovih podatkih ne. Preiskave namreč potekajo na delu Alstoma, ki se ukvarja z gradnjo transportnih poti, in ne na delu, ki gradi opreme za termoelektrarne. Preiskava pa naj bi se nanašala na posle, ki jih je Alstom sklenil od leta 1995 do leta 2003.
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) so z Alstomom podpisali pogodbo za dobavo investicijske opreme za izgradnjo šestega bloka termoelektrarne leta 2008. Posel je vreden okoli 695 milijonov evrov.
Lahovnik bi posle v Sloveniji še enkrat preučil
Na ministrstvu za gospodarstvo pravijo, da se po poročanju tujih in domačih medijev preiskava nanaša na posle družbe Alstom v Singapurju, Indoneziji, Venezueli in Braziliji. Kljub temu pa je zaskrbljujoče, da je multinacionalka, ki ima posel tudi v Sloveniji, osumljena koruptivnih dejanj.
Zato nameravajo preučiti, ali se kakršenkoli sum nanaša tudi na posel v Sloveniji. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je zato predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa zaprosil, "da v okviru svojih pristojnosti poskuša pridobiti ustrezne informacije, ali se sum nepravilnosti kakor koli nanaša tudi na posle, ki jih je Alstom pridobil v Sloveniji. Če bi se pokazala ta povezava, bi minister seveda v okviru svojih pristojnosti ustrezno ukrepal,“ so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.
Iz Pahorjevega kabineta pa so sporočili, da sta se premier Borut Pahor in Lahovnik danes dogovorila, da bo vlada HSE naložila, da s pomočjo mednarodnega razpisa izbere izvajalca, ki bo opravil neodvisno presojo ekonomske smotrnosti investicije v šesti blok TEŠ.
Slovenska policija o preiskavi ni bila obveščena
Iz policije pa so sporočili, da slovenska policija o omenjeni zadevi s strani tujih varnostnih organov ni bila obveščena.
SFO: Preiskavo potrdili, ali poteka tudi v Sloveniji, pa ne želijo razkriti
Kot je znano so z britanskega urada za obravnavo večjih prevar (SFO) pretekli teden sporočili, da so v Alstomu uvedli preiskavo zaradi suma, podkupovanja za pridobitev poslov v tujini, pranja denarja in drugih prevar. V okviru operacije z delovnim imenom Ruthenium so 24. marca aretirali tri člane uprave britanskega Alstoma in na več lokacijah opravili hišne preiskave.
Na vprašanje, ali se preiskava nanaša tudi na posle v Sloveniji, je tiskovna predstavnica SFO za 24ur.com danes odgovorila, da preiskava še traja, zato ne morejo ničesar dodati k že znanim dejstvom.
Po poročanju medijev je preiskava povezana s Švico, kjer Alstom zaradi domnevnega podkupovanja preiskujejo že več kot tri leta. V SFO teg sicer niso potrdili, so pa dejali, da v tem primeru tesno sodelujejo s švicarskim državnim tožilstvom in zvezno policijo, poleg tega pa še s številnimi policijskimi oddelki v Veliki Britaniji.
Seriuou Fraud Office ali SFO je oddelek britanske vlade, ki deluje v okviru generalnega državnega tožilstva in preiskuje bolj zahtevne primere goljufij in korupcije.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.