
Najvišji ponudnik v zadnjem krogu prodajnega postopka za nakup večinskega deleža v Ljubljanski borzi je bila Wiener Börse, ki bo kupila 81,01 odstotka delnic. Uradno podpisovanje kupoprodajne pogodbe z vsemi prodajalci bo prihodnji torek.
Poleg najvišje ponujene cene je Dunajska borza sprejela tudi zaveze za ohranitev sedeža Ljubljanske borze v Sloveniji, nadaljnji razvoj kapitalskega trga v Sloveniji ter ne poviševanja cen storitev, ki jih nudi borza. ''Kot novi večinski lastnik si bomo intenzivno prizadevali za razvoj sosednje borze. Veselimo se sodelovanja z vsemi zaposlenimi na Ljubljanski borzi in z vsemi udeleženci slovenskega kapitalskega trga,'' je obljubil Heinrich Schaller, predsednik uprave Dunajske borze. ''Dunajska borza je dolgoročna vlagateljica na slovenskem trgu. Sodelovanje bo potekalo predvsem na področju produktov, izmenjavi podatkov in indeksov,'' je dodal.
Pred prenosom lastništva bo moral kupec vložiti in pridobiti soglasje tudi od Urada za varstvo konkurence, saj ima Ljubljanska borza prevladujoč tržni delež v svoji dejavnosti.
Kupujejo tudi v Bukarešti
S pridobitvijo večinskega deleža je Dunajska borza postala solastnica dveh vzhodnoevropskih borz. V prihodnjih tednih bo namreč, po pridobitvi dovoljenj pristojnih organov, povečala svoj delež z 12,5 na 37,7 odstotka tudi na borzi v Budimpešti. Avstrijski konzorcij pa bo zadržal 68,8-odstotni delež. Dunajska borza tesno sodeluje z borzami v Bukarešti, Sarajevu in v Banjaluki.
Izbirali med dvema najboljšima ponudbama
Konzorcij lastnikov Ljubljanske borze je do februarja zbiral nezavezujoče ponudbe za nakup večinskega deleža borze. Prispelo jih je sedem, od katerih so štirje povabljeni ponudniki oddali tudi zavezujoče ponudbe. Sredi aprila je konzorcij družbi Hellenic Exchanges in Wiener Börse izbral kot najboljša ponudnika ter jima omogočil skrbni pregled poslovanja borze.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.