Ena največjih privatizacij, prodaja Slovenske industrije jekla, se je že začela. Država je namreč v slovenskem in tujem tisku objavila razpis za prodajo dobrih 55 odstotkov delnic jeklarske družbe. O ceni se bodo še pogajali, po ocenah strokovnjakov pa naj bi bili v igri podobni zneski kot pri prodaji Leka, za katerega je moral Novartis odšteti dobrih 200 milijard tolarjev.
Privatizaciji Slovenske industrije jekla pa ostro nasprotuje več tisoč malih delničarjev, združenih v Družbi pooblaščenki Ravne. Prepričani so, da bodo opeharjeni, če se privatizira celoten sistem in ne posamezne družbe. Mali delničarji napovedujejo tudi tožbo proti Slovenski industriji jekla in državi Sloveniji.
Da bi po osamosvojitvi ohranili to strateško pomembno panogo, so se zaposleni odrekli delu plač in tako veliko prispevali k sanaciji nekdanje ravenjske železarne. Janez Klančnik, predsednik nadzornega sveta Družba pooblaščenka Ravne, ob tem poudarja, da so vsi pozabili na njihov delež. Po zakonu jim namreč v primeru prodaje družb pripada 20-odstotni delež.
Prodaja sistema industrije jekla, kot ga je objavila vlada, je po njihovem mnenju nezakonita. Direktorica Družba pooblaščenka Ravne Kristina Slavič pa je povedala, da bo njihova tožba, če zakoni kaj veljajo, privatizacijo onemogočila.
Že tako, dodajajo predstavniki malih delničarjev, so potegnili kratko z izgubo posla izdelave oklepnikov. Odrekli so se dividendam in vlagali v družbo v korist razvoja krpana 8x8, pa so njihovi protesti, potem ko je ministrstvo za obrambo posel dodelilo tujemu ponudniku, naleteli na gluha ušesa. Upajo, da bo tokrat drugače, že za sredo prihodnjega tedna napovedujejo sklic izredne seje občinskega sveta ravne na Koroškem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.