Potem ko so predstavniki Kemiplasa 30. novembra krajanom Dekanov predstavili meritve okoljskega monitoringa, katerih rezultati naj bi bili pod rizičnimi parametri, se je pri krajanih Dekanov pojavil dvom o nameravani selitvi Kemiplasa na Madžarsko. Zato je v torek zvečer dekanska krajevna skupnost sklicala zbor krajanov, ki se ga je udeležilo okrog 200 ljudi, sprejel pa je tri sklepe, je povedal predstavnik krajanov Lucijan Korva.
Med krajani vre
Zbor krajanov od strokovnega sveta za preučitev možnosti selitve Kempilasa terja, da v dveh mesecih pripravi dokumente, ki nalagajo čimprejšnjo in dokončno selitev tovarne iz Dekanov. Korva je dejal, da Kemiplas že 30 let bije bitko s krajani, ki si želijo odstranitve po njihovi oceni okoljsko oporečnega obrata iz Dekanov. Korva ocenjuje, da ni zgolj vprašljiva predvidena selitev podjetja na Madžarsko, temveč po njegovih informacijah v vodstvu podjetja razmišljajo celo o odprtju druge proizvodne linije v letu 2007.
Lucijan Korva pravi, da krajani ugotavljajo, da je celo glavna okoljska inšpektorica v sporočilu krajanom zapisala, da zdajšnje okoljske meritve Kemiplasovih izpustov ne kažejo na nevarno onesnaženje.
Po Korvovih informacijah je Slovenska izvozna družba Kemiplasu odobrila devet milijonov evrov za selitev na Madžarsko. V ta namen so tudi ustanovili svet, ki preučuje selitev Kemiplasa. Minister za okolje Janez Podobnik je po Korvovih besedah na mesto predsednika sveta za preučitev možnosti selitve tovarne 14. decembra imenoval Janka Žerjava.
Poleg sklepa o selitvi so krajani v torek sprejeli še sklep, ki nalaga strokovnemu svetu obveščanje krajanov o pogovorih in dogovorih z vodstvom Kemiplasa. Kot tretji sklep pa so po Korvovih zagotovilih sprejeli odločitev, da se bodo krajani, v kolikor do selitve podjetja ne pride, prisiljeni zateči k nepokorščini in podobnim ukrepom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.