Gospodarstvo

Kdo je odgovoren v aferi SIB banke?

Ljubljana, 05. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Afera v zvezi z nakupom zadolžene Slovenske investicijske banke (SIB) je vse večji. Z mesta direktorja Energetike, ki je banko konec leta 2001 kupila, je nepreklicno odstopil Igor Pogačar, revizorska hiša KPMG pa v banki opravlja izredno revizijo.

Odvetniška pisarna Mira Senice je pred nakupom opravila pravni skrbni pregled SIB banke, za kar jim je Energetika plačala 9,3 milijona tolarjev. V poročilu so kupce, Energetiko, Holding in takratno županjo Viko Potočnik, opozorili, da v banki obstajajo črne in sive luknje, je potrdil Senica. Opozorili so jih tudi, da takratna uprava z Vladom Klemenčičem na čelu ni želela podati vseh potrebnih podatkov, kupcem pa so svetovali tudi, naj naredijo še finančni pregled banke. Tega, posebej zaradi prodaje, nato niso opravili, pač pa so se zanašali na redno revizijsko poročilo hiše ITO Abeceda.

Od tu naprej zgodba, akterji je ne potrdijo ne zanikajo, saj so se zavili v molk, izgleda takole: Vika Potočnik, Energetika z Igorjem Pogačarjem na čelu in Holding so se, kljub pomanjkljivim podatkom, odločili za nakup banke. Ali je Energetika banko že takrat reševala na račun Ljubljančanov, ki naj bi predrago plačevali ogrevanje? Delnice SIB banke je Energetika kupovala tudi po 3800 tolarjev, čeprav so bile prej in so zdaj vredne le 2000 tolarjev. Ali so podjetja, ki so delnice SIB banke v prvi polovici leta 2001 kupovala po ceni nižji od 2000 tolarjev in jih Energetiki pol leta kasneje prodajala po 3800 tolarjev, vedela, da jih bo Energetika kupila in to po tako pretirani ceni? Ali je šlo za zlorabo notranjih informacij, še več, ali so se akterji namerno dogovorili za precenjeno vrednost delnice, z namenom nekaterim omogočiti dober zaslužek? Ali je Klemenčičeva uprava zavestno skrivala slabo stanje SIB banke? Ali je revizijo slabo in namenoma opravila revizijska hiša ITO Abeceda? Kup vprašanj, ki so jih opozicijski svetniki nekdanji županji Viki Potočnik postavljali že pred letom dni, a odgovorov niso dobili. "Hkrati pa je tudi večina v mestnem svetu zavrnila sklep, s katerim bi jih obvezali, da to dostavijo. Danes smo ponovno na tem, da bomo sklicali izredno sejo mestnega sveta in na njej ponovno zahtevali, da se dajo podatki na dan, da ugotovimo, kaj za vso to zgodbo tiči," je dejal mestni svetnik Peter Sušnik.

Za sporni nakup se je v prvi vrsti odločilo vodstvo Energetike z Igorjem Pogačarjem na čelu. Zdaj, ko škandal dobiva večje razsežnosti, je Pogačar nepreklicno odstopil, začasno pa ga nadomešča Marjan Rekar. Kljub odstopu pa se Pogačar odgovornosti za nakup zadolžene banke, glede na zakon o gospodarskih družbah, ne bi smel izogniti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10