Evropska centralna banka (ECB) pri Novi Ljubljanski banki (NLB) kot razlog za umestitev med pomembne banke navaja, da njena bilančna vsota predstavlja več kot 20 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), pri Novi Kreditni banki Maribor (NKBM) in Unicredit Banki Slovenija pa dejstvo, da spadata med tri največje posojilodajalce v državi.
Na prvih različicah seznama je bila sicer iz Slovenije poleg NLB in NKBM še SID banka, a se je na koncu na podlagi kriterijev na njem znašla omenjena banka iz skupine Unicredit, ki v zadnjih letih vse bolj krepi tržni delež.
Kako so se banke znašle na seznamu?
Podlaga za uvrstitev bank so bili končni rezultati za lani, obseg bilančne vsote, njihov pomen za nacionalno gospodarstvo in celotno unijo, obseg njihovih čezmejnih dejavnosti in pa to, ali so zaprosile za državno pomoč.
Kdo je še na seznamu?
Na končnem seznamu je tako 120 pomembnih bank iz evrskega območja, med njimi vse sistemsko pomembne mednarodne bančne skupine, kot so Deutsche Bank, Commerzbank, Unicredit Group, Intesa Sanpaolo, Societe Generale, BNP Paribas, Sanatander, BBVA, ABN Amro, ING, Raiffeisen, Sparkasse itd.
Del teh bančnih skupin so tudi nekatere druge slovenske banke, kot sta recimo Banka Koper in SKB.
Teh 120 bank predstavlja približno 85 odstotkov bančnega sistema v območju evra, v njih pa poteka pregled kakovosti aktive, ki mu bo na koncu sledil še obremenitveni test. Rezultati tega celovitega pregleda bank v območju evra bodo znani v drugi polovici oktobra.
Omenjeni seznam se bo redno revidiral, pri čemer bo do pregleda prišlo vsaj ob objavi letnih poslovnih izidov. Če bo prišlo do združitev bank, bo temu sledila takojšnja revizija seznama.
Banke se bodo tako lahko na seznam kadar koli uvrstile ali pa pristale na seznamu manj pomembnih bank, kjer bodo nadzor izvajali nacionalni nadzorniki, pri čemer pa se bo lahko ECB v vsakem trenutku odločila za neposreden nadzor tudi v teh ustanovah, če bo to potrebno.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.